رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب این نوع رژیم می پردازیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون مشورت با پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی مبتلا به بیماری کتو باشد

در رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن در شوک است. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم در اثر کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ایجاد شده توسط رژیم کتو در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است طی چند هفته بهبود یابد. بنابراین باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند باعث ایجاد استرس در کلیه ها شود

محصولات حیوانی چرب مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی میزان خون و ادرار را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. همچنین باید توجه داشت که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید در خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن از طریق غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت مصرف غذا در بدن ، ویتامین ها و مواد معدنی کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، رژیم کتو حاوی عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر نیست. با گذشت زمان ، پیامدهای این کاستی ها آشکار می شود و پیامدهای مخربی خواهد داشت. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون را پایین می آورد

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک آزمایش خون را رعایت کنید. کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل ، تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک انجام شود تا مواد لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر پزشک می تواند با رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کنید و علائم او را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین ، احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

نیاز به مشورت با پزشک است

در نهایت ، باید توجه داشت که کسانی که بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت دارند ، قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی باید با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید