رویترز: بارگیری نفت ایران/ «لانا» یونان را ترک می کندو خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع آگاه اعلام کرد نفتکش لانا که قبلا در یونان توقیف شده بود در حال آماده شدن برای ترک یونان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، منابع آگاه اعلام کردند این نفتکش که طی ماه های گذشته در یونان توقیف شده و نفت آن توسط آمریکا توقیف شده بود، در حال آماده شدن برای خروج از یونان است.

به گفته یکی از این منابع آگاه، «روند بارگیری مجدد محموله این نفتکش به پایان رسیده است». پیشتر یک منبع دیگر گفته بود که این روند روز یکشنبه تکمیل شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا نفتکش لانا که قبلاً دچار نقص موتور شده بود، می تواند بدون کمک حرکت کند یا خیر.

به گزارش ایسنا، گزارش رویترز پس از آن منتشر شد که یونان نفتکش لانا حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران را در ۲۵ می سال جاری به درخواست آمریکا توقیف کرد. دولت یونان اذعان کرد که این محموله را به درخواست وزارت خزانه داری ایالات متحده توقیف کرده است، اما مشخص نکرد که چرا این کشور تصمیم گرفت به درخواست واشنگتن عمل کند.
پس از این اقدام یونان، مقامات کشورمان به شدت به این موضوع اعتراض کردند و آن را دزدی دریایی دانستند. با ادامه فشارهای دولت ایران، یونان سرانجام با آزادسازی محموله نفت موافقت کرد و دادگاه این کشور دستور لغو توقیف نفتکش را صادر کرد.

سفارت یونان امروز شنبه اعلام کرد که روند انتقال نفت مسروقه ایران به کشتی لانا (نفتکش ایرانی) در آب های یونان در حال انجام است و این کشتی با حمل تمام نفت خود به زودی عازم کشورمان خواهد شد.

انتهای پیام