رونق اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری کشاورزی


ایسنا/ خراسان رضوی رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: گردشگری کشاورزی شامل فعالیت های مبتنی بر کشاورزی است و توسعه آن بر اقتصاد روستایی نیز تأثیر می گذارد و شکوفا می شود.

فرید جواهرزاده در گفت وگو با ایسنا، درباره گردشگری کشاورزی و آثار آن بر اقتصاد روستایی، اظهار کرد: گردشگری کشاورزی به معنای فعالیت های کشاورزی محور است که در آن گردشگران به فعالیت های مختلفی مانند مزارع، مراتع، اماکن کشاورزی و اماکن طبیعی می پردازند. در واقع گردشگری کشاورزی شامل حضور، بازدید و فعالیت گردشگران در مزارع و مراتع مانند مزارع زعفران، باغ های گل و یا مراحل پرورش کندو و بازدید از دامداری ها می باشد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر مسائل آموزشی، مسکن و خرید از اشکال گردشگری کشاورزی است. امروزه با توجه به افزایش جمعیت شهرها در دهه های اخیر، مردم برای فرار از هیاهوی شهر به طبیعت و گردشگری طبیعی علاقه مند شده اند و از این رو فضاهای طبیعی و کشاورزی را در برنامه سفر خود قرار می دهند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران تصریح کرد: گردشگری کشاورزی نیز در یکی دو دهه گذشته مورد توجه بوده است. اقامت در یک منطقه روستایی با گردشگری کشاورزی تداخل دارد. در واقع گردشگری کشاورزی از بسیاری جهات با گردشگری روستایی همپوشانی دارد. گاهی از اصطلاح گردشگری مزرعه برای گردشگری کشاورزی نیز استفاده می شود.

رونق اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری کشاورزی

جواهرزاده افزود: مزرعه گردشگری تجربیات آموزشی بسیار خوبی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند که می تواند شامل حضور در جشنواره های مرتبط با فعالیت های کشاورزی و دامی باشد. به این ترتیب کشاورزان و دامداران زمین های کشاورزی و محل کار خود را به مقصد گردشگری تبدیل می کنند تا به مردم نشان دهند که چه می کنند. در واقع گردشگری کشاورزی درهای مزرعه را به روی عموم باز می کند تا بازدیدکنندگان بتوانند از آنچه در این مکان ها می گذرد اطلاعات کسب کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری کشاورزی می توان فعالیت هایی مانند میوه چینی، شیردوشی، تولید کره، ماست و پنیر را انجام داد. بنابراین، کشاورزان علاوه بر تبدیل مزارع خود به مقاصد گردشگری، آموزش کشاورزی را نیز ارائه می دهند و در نتیجه راهی برای درآمدزایی ایجاد می کنند. از آنجایی که تولید محصولات ارگانیک در بین مردم رواج یافته است، خرید این محصولات از طریق گردشگری کشاورزی نیز رونق خواهد گرفت.

وی افزود: این پیست که اطلاعات لازم برای شناخت زمین و فعالیت های کشاورزی و کسب دانش و نحوه تهیه غذای گردشگران را در اختیار گردشگران قرار می دهد، مرکزی برای آموزش گردشگری کشاورزی محسوب می شود. در واقع، مزرعه یک تجربه عالی برای کودکان، بزرگسالان و خانواده ها است.

رونق اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری کشاورزی

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران افزود: شاید بتوان تعریف آگروتوریسم را زیرمجموعه ای از گردشگری روستایی دانست اما به طور کلی اگروتوریسم تجربیات مختلفی از جمله سبک زندگی روستایی را ایجاد می کند. سبک زندگی روستایی عمدتاً مبتنی بر کشاورزی، دامداری و ماهیگیری است. همچنین دوره های آموزشی در زمینه گردشگری کشاورزی به منظور آشنایی با انواع محصولات کشاورزی، دامی و دامی برگزار می شود. علاوه بر این، گردشگر معمولا در روستا اقامت می کند که جذابیت خاصی دارد، علاوه بر این نوع گردشگری، امکان تجربه برخی تفریحات مانند اسب سواری، الاغ سواری، گاری سواری و … برای مردم و به طور کلی اینها وجود دارد. موارد اثرات مثبتی بر اقتصاد روستایی دارد. به عنوان مثال، خرید محصولات روستایی مانند صنایع دستی، میوه جات، سبزیجات و لبنیات به معکوس کردن مهاجرت و اقتصاد روستا کمک می کند.

جواهرزاده گفت: شرکت در جشنواره های برداشت محصول روستایی می تواند باعث ارتقای گردشگری رویداد محور شود. حضور و کنترل حیات وحش، به ویژه در مناطق حفاظت شده، به شرط عدم وجود خطرات احتمالی و عدم شکار از جذابیت خاصی برخوردار است. علاوه بر این، پوشاک محلی، غذاهای سنتی و محلی به عنوان یک فرهنگ و در راستای زندگی روستایی ترویج می شود. در واقع می توان این موارد را هدف گردشگری کشاورزی و فعالیت هایی دانست که به توسعه گردشگری کشاورزی و اقتصاد جوامع محلی و روستایی کمک می کند.

رونق اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری کشاورزی

وی افزود: در ایران پتانسیل بسیار بالایی برای رونق گردشگری کشاورزی وجود دارد. چون آب و هوای ایران متفاوت است، محصولات کشاورزی متنوعی تولید می کند. در حالی که تصور عمومی مردم جهان از ایران کشوری خشک و بدون کشاورزی است. اگرچه در ایران مناطق خشک زیادی وجود دارد، اما این مناطق دارای محصولات کشاورزی متنوعی نیز هستند، بنابراین لازم است در داخل و خارج از کشور تبلیغات گسترده ای در این زمینه صورت گیرد. به این ترتیب وجود تبلیغات منفی را می توان بزرگترین مشکل یا مانع توسعه گردشگری در ایران دانست.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: بنابراین با توجه به ظرفیت و شرایط موجود در کشور، امکان ایجاد پکیج های گردشگری کشاورزی در مناطق مختلف وجود دارد. در این راستا می توان زعفران در خراسان، خرما در جنوب و غرب کشور، زرشک در خراسان جنوبی، سرو در شمال، پسته در کرمان، محصولات باغی مانند سیب، گردو، گیاهان دارویی، انواع عرقیات و … نام برد. . . که بیانگر ظرفیت گردشگری کشاورزی در کشور است.

جواهرزاده ادامه داد: از این رو گردشگری کشاورزی در ایران با توجه به تنوع بخش محصولات در مناطق مختلف کشور، امکان جذب گردشگران بین المللی را فراهم می کند. گردشگری کشاورزی در ایران علاوه بر توسعه اقتصاد جوامع محلی، موجب ترویج فرهنگ کهن و میراث فرهنگی کهن نیز می شود. در واقع اصالت میهمان نوازی و فرهنگ غنی جوامع روستایی در ایران بسیار قدیمی است و شاید بتوان با گردشگری کشاورزی غنای فرهنگی و میراث کهن کشور را به جهانیان نشان داد.

رونق اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری کشاورزی

وی درباره اثرات منفی که ممکن است ناشی از گردشگری کشاورزی باشد، گفت: گردشگری کشاورزی به گردشگران امکان فعالیت در مزارع و مراتع را می دهد و زمینه را در راستای اهداف فرهنگی، تفریحی و آموزشی در مناطق فراهم می کند. وی ادامه داد: روستاها در حال حضور هستند بنابراین گردشگران باید توسعه گردشگری پایدار و قوانین اخلاقی را رعایت کنند، همچنین راهنمای دوره های محلی و رسمی در هنگام حضور در مزارع و مراتع باید بر آموزش ها و توصیه هایی تاکید داشته باشند تا مزارع کشاورزی را دچار مشکل و آسیب نکنند. یک تجربه سفر بسیار خوب و فراموش نشدنی است.بنابراین ظرفیت مقصد گردشگری باید همیشه در نظر گرفته شود و محیط مقصد برای حضور گردشگران ایجاد شود.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر