روسیه و آمریکا به خاطر «اوکراین» به یکدیگر شلیک نمی کنند.یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا و روسیه هرگز بر سر اوکراین وارد جنگ نخواهند شد، گفت: اگر روسیه کیف و تمام اوکراین را اشغال کند، ایالات متحده و متحدان اروپایی آن هرگز یک گلوله به روسیه شلیک نخواهند کرد. بحران

ردا ذبیحی وی در گفت و گو با آژانس دانشجویی اوکراین درباره چشم انداز بحران اوکراین و تأثیر آن بر نظام بین المللی صحبت کرد که روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، عرفای بلوک غرب و متحدان شلیک نخواهد کرد. از ایالات متحده

موضوعاتی مانند شروع جنگ جهانی سوم که گاه در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح می شود، صرفا یک تصور رایج است، خطای رسانه ای که جایی در مجامع علمی ندارد.این استاد دانشگاه گفت: روسیه، آمریکا و متحدان اروپایی آنها درک می کنند که کوچکترین اشتباه در جنگ اوکراین می تواند عواقب جبران ناپذیری برای جامعه بشری داشته باشد و بنابراین، با وجود اهمیت فراوان بحران اوکراین برای هر دو طرف، هیچ یک از طرفین محتاط نخواهند بود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: مسائلی مانند آغاز جنگ جهانی سوم آنچه گاها در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح می شود، تصوری نادرست رایج، اطلاعات نادرست، کاملاً دور از ذهن و بعید است که جایگاهی در جامعه علمی داشته باشد.

الدبیحی ادامه داد: بازدارندگی هسته‌ای که دهه‌ها در طول جنگ سرد رفتار قدرت‌های شرقی و غربی را در مقابل یکدیگر تبیین می‌کرد، در جنگ اوکراین نیز کاملاً نشان‌دهنده رفتار این دولت‌ها در مقابل هر یک است. دیگر و در نتیجه امکان». آغاز جنگ مستقیم آمریکا و روسیه یا روسیه با کشورهای اروپایی بر سر بحران اوکراین نزدیک به صفر است.

وی گفت: روسیه اوکراین را که قبلا بخشی از بلوک شرق بود به عنوان باغ پشتی خود می داند و بنابراین حتی نمی تواند تصور کند که روزی اوکراین به عنوان عضوی از بلوک غرب به ناتو بپیوندد.

روسیه دست به بازی پرمخاطره و پرمخاطره ای زده است که ممکن است دورنمای آن برای این کشور و شخص پوتین چندان خوشایند نباشد و سرنوشت نامعلومی را برای آینده این کشور رقم بزند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: با این حال روسیه بازی پرمخاطره و پرمخاطره ای را آغاز کرده است که ممکن است دورنمای آن برای این کشور و شخص پوتین چندان خوشایند نباشد و سرنوشت نامعلومی را برای آینده این کشور رقم بزند.

الدبیحی ادامه داد: حتی اگر روسیه در دستیابی به اهداف نظامی خود و اشغال سرزمین‌های اوکراین موفق شود، نمی‌تواند از دامنه تحریم‌های غرب که احتمالاً گسترده خواهد بود دوری کند و این امر اقتصاد روسیه را تحت فشار قرار خواهد داد. “

وی گفت: «هرچه روسیه بیشتر در خاک اوکراین پیشروی کند و جاه طلبی روسیه برای اشغال سرزمین های بیشتری در اوکراین بیشتر شود، شدت تحریم های غرب علیه روسیه قوی تر خواهد شد». این پرونده روسیه را در موقعیت دشواری برای خروج از این بحران قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: آنچه مسلم است حقایق نظامی و میدانی نقش مهمی در این بحران ایفا می کند و روسیه سعی دارد با اشغال مناطق بیشتر اوکراین را تحت فشار قرار دهد تا بر اساس میل خود مذاکره کند.

الدبیحی ادامه داد: اما این بحران ادامه خواهد داشت و نمی توان گفت که واقعیت های نظامی در نهایت تعیین کننده است، زیرا زمانی که جنگ تمام شود و واقعیت های نظامی دیگر تعیین کننده نباشد، این احتمال جدی وجود دارد که تعداد زیادی از رویکرد کشورها علیه روسیه فشار زیادی بر اقتصاد روسیه وارد خواهد کرد.

روسیه به رهبری پوتین به دنبال جبران غرور مخرب خود پس از جنگ سرد تا حد امکان است. وی گفت: روسیه تحت رهبری پوتین در تلاش است تا غرور مخرب خود را پس از پایان جنگ سرد تا حد امکان جبران کند و قدم به قدم به طرق مختلف پیش می رود. یکی از دلایل اقدام نظامی اخیر روسیه علیه اوکراین نیز در همین راستا ارزیابی می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: اما این تردید جدی وجود دارد که روسیه بتواند با حمله به اوکراین به اهداف خود در این زمینه نزدیک شود. زیرا اقدامات گذشته روسیه، از جمله الحاق کریمه به خاک خود، چیزهایی بود که غرب می توانست نادیده بگیرد.

الزبیحی خاطرنشان کرد: بعید است غرب همان نگرش غفلت آمیز را در قبال بحران اوکراین داشته باشد و بنابراین دامنه رویارویی های جدید روسیه و غرب شرایط مبهم و جدیدی را برای هر دو طرف ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر