رهبران ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن متعهد شدند که برای مقابله با کره شمالی بیشتر با یکدیگر همکاری کنندرهبران ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن نسبت به آزمایش های موشکی کره شمالی ابراز نگرانی کرده و گفته اند که برای مقابله با تهدید پیونگ یانگ با یکدیگر همکاری نزدیکتری خواهند داشت.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور ژاپن، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی در حاشیه نشست سران ناتو در مادرید با یکدیگر دیدار کردند و در مورد پیشرفت در برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی به توافق رسیدند. فقط به شبه جزیره کره بلکه به شرق آسیا.

کره شمالی امسال آزمایش های موشکی خود را با سرعت بی سابقه ای انجام داده است و برخی معتقدند این کشور برای آزمایش هسته ای دیگری آماده می شود.

این سه رهبر توافق کردند که ابزارهای بیشتری برای تقویت “بازدارندگی گسترده” علیه کره شمالی مورد نیاز است.

کیشیدا گفت: «قابلیت های بازدارندگی اتحاد ژاپن-ایالات متحده-روک باید به عنوان بخشی از تلاش اصلی برای تقویت شراکت سه جانبه ژاپن-ایالات متحده-کره افزایش یابد.»

رهبران کره جنوبی و ژاپن برای اولین بار در نشست سالانه ناتو به عنوان ناظر شرکت می کنند. روابط ژاپن و کره جنوبی از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ به دلیل اشغال شبه جزیره کره توسط ژاپن تیره شد. روابط با مون جائه این رئیس جمهور سابق کره جنوبی به بدترین نقطه خود در سال های اخیر رسیده است. با این حال، یون، رئیس جمهور کنونی، تمایل خود را برای اصلاح روابط ابراز کرده است و به نظر می رسد کیشیدا به خوبی پاسخ داده است.

انتهای پیام