راهنمای خرید لبنیات قسمت دوم


کمک هزینه خرید لبنیات

این مقاله در ادامه قسمت قبل (راهنمای کامل خرید محصولات لبنی | قسمت 1) از وب سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان است. ما هزینه می کنیم تا محصولات لبنی را تا انتها همراه خود داشته باشیم.

جدول ارزش غذایی:

قرار دادن جدول ارزش غذایی بر روی بسته بر اساس قوانین کشور ما اجباری نیست. با این حال ، تولید کنندگان با وارد کردن این جدول اطلاعات اضافی را به مصرف کننده ارائه می دهند. شایان ذکر است که مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، معلوم می شود که تولیدکنندگان در این جدول عوامل غیر مرتبطی را که برای شما اهمیتی ندارند قرار داده اند. به عنوان مثال ، درصد ماده خشک یک عامل تغذیه ای نیست ، اما در استانداردهای مواد غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت به عنوان عامل کیفیت برای جلوگیری از تقلب تعریف شده است و تولیدکنندگان نمی توانند محصولاتی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد تولید کنند. به و قرار دادن آن در این جدول بی فایده است. علاوه بر این ، برخی تولیدکنندگان مقدار نمک را به جای سدیم که باید اصلاح شود ، ذکر می کنند. گاهی جدول به زبان انگلیسی درج می شود که ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، درج نمودار ارزش غذایی می تواند راهنمای شما در انتخاب محصول با ارزش غذایی مناسب باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و بازاریاب دارد. بسته بندی باید از غذا در برابر عوامل خارجی محافظت کند و از نفوذ رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی است. شرایط تولید و ماندگاری ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه هایی برای مصرف روی بسته – اینها نکات مهمی هستند که مصرف کننده باید به آنها توجه کند. گاهی اوقات سازنده جدولی از ارزش های غذایی را درج می کند که در هنگام کنترل رژیم ، راهنمای مصرف کننده است. شکل بسته بندی و سهولت استفاده – فاکتور مهمی در هنگام خرید کالا. هنگام خرید یک محصول ، اطمینان حاصل کنید که اندازه و حجم بسته بندی یا وزن محصول نیاز شما را برآورده می کند زیرا محصولات لبنی عمر مفید محدودی دارند و ممکن است قبل از مصرف تمام شوند.

راهنمای خرید لبنیات  متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت درجه ای است که الزامات مطابق با ویژگی های خاص محصول برآورده می شوند. الزامات و قوانین مشتری الزامات را مشخص می کند. بنابراین ، یک محصول غذایی باید دارای ویژگی ها و ویژگی هایی باشد که یک محصول باید داشته باشد. کلیه محصولات تولیدی باید دارای استانداردهای ملی ایران باشند. این توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات معمولاً حاوی باکتری های بیماری زای خطرناک نیستند. با این حال ، عملکرد مناسب تجهیزات کارخانه ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل به مشتری بر ویژگی های شیمیایی و میکروبی آن تأثیر می گذارد.

غذاهایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و چربی ها از بین می روند. بسته بندی محصول باید سالم و عاری از شکستگی یا آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه باید مطابق توصیه های سازنده باشد. شما می توانید صحت این امر را با صفحه نمایش یخچال که دما را نشان می دهد ، بررسی کنید. برخی از کارخانه ها از اصطلاح HACCP در بسته بندی استفاده می کنند. این عبارت به معنای تضمین سلامت و ایمنی غذا است – از مواد اولیه ، مزرعه و دام گرفته تا میز ناهار خوری. در ایران ، برخی از کارخانه ها در برخی از این مراحل این گواهی را دریافت کرده اند ، بنابراین سلامت محصول فقط در مراحل خاصی مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

بنابراین ، لازم است اطلاعات لازم را با توضیحات اضافی در اختیار مصرف کننده قرار دهید و از گمراه كردن مصرف كننده جلوگیری كنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه ، مقدار و رژیم اولیه ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

آلرژی غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

استراتژی های گرسنگیدیدگاهتان را بنویسید