رئیس جدید فدراسیون باید روی ارتقای فوتبال پایه تمرکز کنداسنا / پیرس سرمربی سابق تیم ملی جوانان امیدوار است رئیس جدید فدراسیون فوتبال رشد و توسعه فوتبال در سطح پایه را در اولویت قرار دهد.

اصغر اکبری که به تازگی هدایت تیم دسته سوم فوتبال کشور، شاهین کازرون را بر عهده گرفته است، درباره وضعیت این تیم به اسنا گفت: شاهین پارسال قهرمان لیگ برتر استان فارس و دو شاگرد سابق من شد. من آن را مدیریت کردم. او مسئول است

اکبری گفت: اخیرا تست عملکرد بازیکنان کازرونی را با حضور نزدیک به ۴۰۰ داوطلب و انتخاب ۱۴ بازیکن انجام دادیم. در مرحله بعد از بازیکنان شهرهای همجوار مانند نورآباد، فراشبند و خشت تست می گیریم و سپس چند جلسه را به بچه های شیراز اختصاص می دهیم.

وی درباره کیفیت فنی بازیکنان گفت: بازیکنانی که دیده ام همه عاشق فوتبال هستند و فیزیک بدنی خوبی دارند اما متاسفانه روی آنها کار زیادی نشده است. یعنی بازیکنانی که به سن ۳۵ سالگی رسیده اند، به تازگی به سطح فنی مطلوب رسیده اند. خب فایده ای ندارد و باید تیم را جوان کنیم که زمان می برد.

بازیکن و مربی سابق تیم رصد شیراز در مورد مسائل مالی نیز صحبت کرد و گفت: به مدیران تیم گفتم اگر قرار است تمام هزینه ها را از جیب خود بپردازید من نیستید و بهتر است این کار را نکنید. شما یک هم تیمی دارید. باید از جنازه کازرون و مسئولان این شهر کمک بگیرید. این بچه ها با بالای ۳۰۰ میلیون تومان تیم را به اینجا آوردند. حالا اگر می خواستند امتیاز تیم بدهند می توانستند یک میلیارد تومان بگیرند اما عشق آنها چیز دیگری است. باید به آنها کمک کرد. روزی که این تیم در کازرون بازی می کند پنج هزار نفر به ورزشگاه آمدند. خب، این یک امکان بسیار خوب برای جذب مردم به استادیوم ها است. در حالی که حتی شیراز هم این ویژگی را ندارد.

در گذشته فوتبال خوب بود چون پول کم و عشق زیاد بود

اکبری درباره علت افت سطح پایه در ایران گفت: در گذشته شرایط خیلی خوب بود، چون مدیران ارشد فوتبالیست بودند و کار خود را بلد بودند. پول کمتر بود، اما عشق به کار بیشتر بود. فوتبال زمانی مال بچه های فقیر بود. از نظر آناتومی نسبت به بچه های امروزی که وضع مالی بهتری دارند سخت تر بودند. بچه‌هایی داشتیم که صبح‌ها آجر می‌ساختیم و عصر برای گذران زندگی به تمرین می‌آمدیم. آنها به ورزشگاه نمی رفتند و امکانات نداشتند، اما چون عشق واقعی به فوتبال داشتند، بار فنی آنها زیاد بود.

سرمربی سابق تیم ملی جوانان خاطره جالبی از دوران تمرین در تیم مرصاد بیان کرد و گفت: بچه های مرصاد همه فوتبالدوستان بودند که خودشان تیم را از صفر ساختند. وقتی در شیراز به ما فضای تمرین نمی دادند، می رفتیم چمن را می بریدیم و دوباره می گذاشتیم تا زمین را بپوشاند. میدان را صبح درست کردند و عصر تمرین کردند! همین تیم در آستانه صعود به لیگ برتر بود اما عده ای کوته فکر آن را ترک نکردند. تیمی که هر سال تقریباً ۱۰ بازیکن به تیم های برگ و فجرسپیس می داد، نابود شد و صاعقه هم گرفت و همین سرنوشت را رقم زد.

سرمربی قشقایی که در جام حذفی ۲۰۱۵ یک برد بزرگ مقابل پرسپولیس به دست آورد، درباره وضعیت تیم ملی هم اظهارنظرهای جالبی کرد و گفت: کارلوس کی روش وقتی به ایران آمد و بود، مد خوبی را پایه گذاری کرد. همچنین در برابر بازیکنان. درست است که او چندان توجهی نکرد و از نظر فنی به تیم های اصلی ما کمک نکرد، اما اینکه اجازه نداد هدایت این بازیکن در تیم گسترش پیدا کند، اقدام ارزشمندی بود. برانکو و کی روچ هر دو نمرات قابل قبولی داشتند، اما پس از آن اتحادیه به کسی رفت که سابقه نداشت. آوردن ویلموتس اشتباه بزرگی بود که تقریباً منجر به محرومیت از دور اول مسابقات مقدماتی جام جهانی شد.

وی افزود: در آینده فدراسیون فوتبال تصمیم خوبی گرفت و از بین مربیان داخلی و خارجی که در کوتاه مدت بازدهی بالایی دارند، انتخاب کرد. اسکوچیچ به خوبی شرایط را مدیریت کرد و آنچه در زمین دیدیم، همفکری بچه ها و توانایی بالای فنی آنها بود. او از نظر روانی تاثیر بسیار خوبی روی تیم داشت و در نهایت همه مسابقات را با قدرت و پیشرفت بردیم. مشکلاتی که در چند ماه اخیر پیش آمد ناشی از مدیریت اشتباه بود.

اکبری در این خصوص توضیح داد: رئیس ورزش یا رئیس فدراسیون نباید به تنهایی در مورد مربی تصمیم بگیرد. گروهی از کارشناسان فنی بیایند و بهترین تصمیم را بگیرند. متأسفانه شاهد اتفاقات بدتری بودیم و این تصمیم بازیکنان برای انتخاب کادر مربی بود. اسکوچیچ نتیجه بسیار خوبی گرفت و اگر از او حمایت می شد هر دو طرف سود می بردند اما این اقدام بسیار احساسی بود و امیدوارم در چند ماه مانده به جام جهانی دوباره شاهد حمایت های لازم از او باشیم.

وی همچنین از نحوه انتخاب مربی در تیم استقلال انتقاد کرد و گفت: درست است که فقط یک بازی گذشته و برای قضاوت زود است اما به نظر من آقای سابینتو بیشتر شبیه نمایش است. او با آرامش از کنار زمین تیمش را هدایت می کند و از نظر فنی عملکرد قابل قبولی دارد.استقلال در دوره استراماچونی پیشرفت فنی زیادی کرد و پس از آن فرهاد مجیدی توانست تیمش را به قهرمانی برساند. دستیار خوبی مثل آقای پین اما در ادامه مدیریت استقلال می توانست از بین گزینه های داخلی فردی را انتخاب کند که بتواند تیم را به خوبی چرخاند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و فکر می کنم گزینه خوبی برای کادر فنی استقلال انتخاب نشد.

اصغر اکبری با بیان اینکه امیدواریم در انتخابات فدراسیون فوتبال بهترین گزینه انتخاب شود، گفت: شرایط فوتبال ما بسیار آشفته است و خدای ناکرده هرکسی انتخاب شود، اولین دغدغه اش فوتبال مردمی باشد. این فوتبال زمانی ساماندهی می شود که وضعیت فوتبال در سطح پایه بهبود یابد. قطعا اگر در رده های پایه خوب کار کنیم، آینده تیم اول تامین و تضمین می شود. کاری که کشورهای شرق آسیا انجام دادند و نتیجه گرفتند اما ما با استعدادهای بیشتر و بهتر از آنها متوقف شدیم و فرصت ها را از دست دادیم.

انتهای پیام