دکتر آنوشه متخصص تغذیه اثرات داروهای کاهش وزن


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همیشه در مورد استفاده از داروها برای کاهش وزن هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش تعداد پیشنهادات و معرفی این داروها با نام های مختلف و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی به عنوان چاق کننده 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند با مصرف داروهای ارائه شده ، نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی دیگر دروغ می گویند که داروهای آنها باعث نازک شدن قسمت خاصی از بدن می شود. و برخی به عنوان چربی سوز فروخته می شوند. در حالی که چربی فقط با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند خود را با رژیم و ورزش اذیت کنند ، آنها به دنبال یک معجزه هستند ، روشها و روشهای مختلف تلاش متفاوت موارد – از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره عدم انتخاب یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است دلیل باشد.

در مورد استفاده از داروها ، باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش موثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که این داروها نباید به مدت طولانی مصرف شوند. در بسیاری از موارد مشاهده شد که پس از قطع مصرف دارو ، فرد به وزن قبلی خود بازگشت. همچنین مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که در صورت ابتلا به بیماری دیگری از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند و برای آن بیماری مصرف می کنند باید از تداخل با آنها آگاه باشند.

انواع داروهای کاهش وزن

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراتین اشاره کرد که با مارک های Redactyl و Meridia فروخته می شود و کاتکول آمین های دیگر مانند دوپامین و فنفلورازین که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. این باعث افزایش تعداد آنها در خون می شود. افزایش سطح آنها منجر به این واقعیت می شود که فرد اشتها را از دست می دهد و احساس سیری می کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهایی برای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی مصرف شده جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارد و هنگام هضم پروتئین ها و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی در حین مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین بیش از حد مصرف کند ، ممکن است چاق شود. بنابراین ، مصرف این دارو نباید در مصرف غذاهای شیرین و گوشت زیاد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها برای درمان افسردگی و بیماری های عصبی و در افراد سالم عوارض جانبی بدی را به دنبال خواهد داشت.

4اجازه ندهید کربوهیدرات ها جذب شونددر میان آنها کربوبلوکرها و کربوسیلیماس وجود دارد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات ها یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز در روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار هستند ، الیاف شفاف ، ریز و آگار هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب ترکیب می شوند. بنابراین ، آنها باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر نیز وجود دارند که تحت نام های مختلفی مانند Zenadrin ، Tanweight ، L-Carnitine ، Hydroxicate ، Zenitrex ، Reginon و غیره ارائه می شوند. متخصص. با غذا مشورت کرد.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل با وزن ، قد ، سن و سایر ویژگی های شخصیتی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید