دمردا: حمایت از نخبگان و علما هدر نمی رودعضو کمیته آموزش و تحقیقات شورای اسلامی بر لزوم حمایت از اعضای هیات علمی دانشگاه و نخبگان و علمای کشور تاکید کرد و خاطرنشان کرد: بحث حقوق های نجومی و حمایت از نخبگان و دانشمندان را در کشور با هم خلط می کنیم. ، در حالی که باید نحوه برخورد با آنها را بدانیم، بنابراین نیازی به هدر دادن حمایت نخبگان و علما نیست.

حبیب الله دهمراده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه یکی از مشکلات جهان سوم این است که از نعمت های الهی استفاده درستی نمی کنند، اظهار کرد: میلیاردها تومان برای دانش آموزان کشور سرمایه گذاری می کنیم. اما در میان آنها فقط افراد اندکی هستند که دانش را به دست آورده اند، دانش را به ثروت تبدیل می کنند و بقیه فقط خواندن و نوشتن می آموزند.

وی افزود: متأسفانه شرایط لازم را برای حفظ نخبگان تحصیل کرده در داخل کشور فراهم نکردیم، این افراد هسته اصلی سرزمین ما هستند که خارجی ها به کشور خود می برند.

بیشتر بخوانید:

مسکن و اشتغال نخبگان، دو عامل مهم در مهاجرت نخبگان

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نمایندگان بر حفظ نخبگان درون کشوری تاکید کرد و گفت: میلیاردها دلار برای توسعه این افراد در مراکز علمی سرمایه گذاری شده است اما امروز که می خواهیم دو ریال به آنها بدهیم. در کمترین عمر آنها، ما این کار را نمی کنیم. فقط نگه داشتن این افراد در داخل و بهره برداری از آنها در برابر سرمایه گذاری برای رشد آنها مستلزم صرف مقدار کمی پول است.

دمرده از تعیین سقف دستمزد اعضای هیئت علمی دانشگاه انتقاد کرد و خاطرنشان کرد: موضوع حقوق های نجومی در مجلس مطرح شد. چه کسی این حقوق را می گیرد؟ اسم این کار را دادیم، در حالی که این کار عادلانه نیست، برای نجات ملت باید هیئت علمی دانشگاه را نگه داریم. ما دو موضوع حقوق های نجومی و حمایت از نخبگان و دانشمندان کشور را با یکدیگر اشتباه می گیریم در حالی که باید بدانیم که رسیدگی و حمایت نخبگان و دانشمندان اسراف نیست.

وی با بیان اینکه متأسفانه چهار نفر از اعضای هیأت علمی و پزشکان که باید برای به ثمر نشستن با آنها برخورد شود، به حال خود رها شده اند، تصریح کرد: مطمئن باشیم اگر این نگاه ادامه پیدا کند، فرار مغزها ادامه پیدا می کند و خارجی ها ادامه خواهند داشت. همچنین از این امر لذت ببرید و ما پول خرج کرده ایم.

این نماینده مجلس بر لزوم تغییر دیدگاه در کشور نسبت به اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها و نخبگان تاکید کرد و گفت: باید حداقل امکاناتی مانند آزمایشگاه و خانه را در اختیار دانش پژوهان قرار دهیم و اگر همه درآمد خود را جمع آوری کند، آن را جمع آوری کند. توان تحمل هزینه ها را داشته باشد آیا اجاره خانه ارزشش را دارد؟

دمرده گفت: باید به نخبگان و علمای کشور خانه تشکیلاتی با حقوق کافی بدهیم تا بدون دغدغه خانواده و جان خود به کشور خدمت کنند. به این ترتیب همه این سرمایه گذاری ها برای رشد او نتیجه خواهد داد.

انتهای پیام