دلیل گرانی بازیکنان در ایران مشکل تولید استیک کارشناس فوتبال درباره گرانی فوتبالیست ها در ایران می گوید که تولید مشکل دارد و اگر تولید برابر با مصرف باشد، قیمت بازیکنان خیلی بالا نمی رود.

جلال شرق پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره گرانی فوتبالیست ها در ایران اظهار کرد: این موضوع ارتباط مستقیمی با جامعه شناسی، اقتصاد و بازار عرضه و تقاضا دارد. همه جوانب باید در نظر گرفته شود. در تولید بازیکن و تولید داخلی مشکل داریم. اگر در بحث مبانی بازیکنان بیشتری تولید می شد و بازیکنان آکادمی به لیگ ها و مسابقات برتر کشور تزریق می شدند، وضعیت بهتر می شد.

وی ادامه داد: وقتی تولید بازیکنان از سطح پایین پایین می آید، همان قانون عرضه و تقاضا نمایان می شود. تیم ها به بازیکنان کامل نیاز دارند و ایجنت ها قیمت بازیکنان را بالا می برند. به همین دلیل برخی باشگاه ها باید تلاش کنند تا بازیکنان مورد نظر خود را با قیمتی بالاتر جذب کنند. هیچ بازیکنی نمی گوید من ۲۰ میلیارد می خواهم. حضور نمایندگان، کمبود بازیکن، تقاضای بازار از عوامل افزایش قیمت هستند.

او گفت: “نباید بگوییم یک بازیکن چقدر می ارزد. اگر به جای یک بازیکن ۱۰ بازیکن مشابه وجود داشت قیمت ها بالا نمی رفت. آکادمی هایی مانند آژاکس، بایرن مونیخ، دورتموند و منچستر بازیکنان زیادی تولید می کنند و استفاده می کنند. بازیکنان آنها تأثیرگذار هستند و بازیکنان این قیمت ها را روی خودشان نمی گذارند.» طبق قرارداد با یک بازیکن، دلال سعی می کند کارهای چوبی را مانند حراج انجام دهد و قیمت را بالا می برد.

وی افزود: سوال اینجاست که این پول از کجا می آید؟ نحوه تامین مالی خرید ۲۰ میلیارد بازیکن فوتبال ما نه بلیط فروشی دارد، نه درآمدی دارد و نه روی پای خود می ایستد. باشگاه های خارجی دارای سهام، فروشگاه و بازیکنان هستند. بنابراین نمی توان آنها را با فوتبال ایران مقایسه کرد. راه حل یکی دو روزه نیست و باید بتوانیم بازیکنان امید تولید کنیم. ما چندین دهه است که با مشکل تولید بازیکن مواجه هستیم و در این شرایط مشخص است که بازیکنان گران می شوند.

چیراگ پور ادامه داد: در پایگاه های ما هیچکس سابقه کار ندارد و مسئولان بدون تجربه بلافاصله رئیس باشگاه می شوند. باید در این قسمت برنامه ریزی کنیم و اگر مشکل این قسمت حل شود می توانیم سالیانه حداقل ۱۵ بازیکن خوب تولید کنیم. وقتی می نشینیم همان دانه های تک را پیدا کنیم، نتیجه افزایش قیمت آنهاست. تولید مشکل دارد و اگر خروجی برابر با مصرف باشد، قیمت بازیکنان افزایش نمی یابد.

انتهای پیام