دلایلی که افراد مسن از استفاده از سمعک خودداری می کنند


استفاده كردن سمعک بسیاری از افراد مسن که به دلیل افزایش سن دچار کم شنوایی می شوند ، به سمعک نیاز دارند. Presbycusis یک اصطلاح پزشکی برای کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن است و شایع ترین علت کاهش شنوایی در افراد مسن است.

انواع سمعک

در بیشتر موارد ، این نوع شنوایی غیرقابل درمان است و بهترین راه حل استفاده از سمعک است. بر اساس مقاله ای که در مجله Ear، Nose and Thorat منتشر شده است ، کاهش شنوایی در 50 درصد افراد مسن 75 تا 84 ساله رخ می دهد و تا 94 سال به 95 درصد افزایش می یابد.

نیاز به استفاده از سمعک در افراد مسن با معاینه کامل پزشکی و سپس نیاز به متخصص شنوایی سنجی که سالمندان را قبل ، حین و بعد از خرید سمعک راهنمایی می کند ، مشخص می شود.

اما نکته جالب در اینجا این است که از نظر آماری ، با وجود معایب و مشکلات قابل توجه ناشی از کم شنوایی در افراد مسن ، تنها حدود 20 درصد از آنها سمعک خریداری کرده اند و بسیاری از آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا افراد مسن از سمعک استفاده نمی کنند؟

اگر شما یک فرد مسن هستید که با کم شنوایی دست و پنجه نرم می کند و در برابر استفاده از سمعک مقاومت کرده است ، باید بدانید که بسیاری از دلایل رایج عدم تمایل به استفاده از سمعک منطقی نیست:

افکار عمومی در مورد سمعک

سازگاری با مشکلات مربوط به سن برای بسیاری از افراد مسن دشوار است. در فرهنگ عمومی جامعه ، جوانان یک امتیاز محسوب می شوند و افراد مسن نگران کاهش امتیازات اجتماعی خود در جامعه هستند.

در این شرایط ، افراد مسن ممکن است از هرگونه سمعک مانند سمعک یا عصا برای قضاوت اجتناب کنند ، اما آیا واقعاً به عنوان یک فرد مسن دارای اختلال شنوایی فکر می کنید مردم مجبور خواهند بود که کلمات خود را برای شما تکرار کنند؟ پیر نمی کند؟

دلایل استفاده از سمعک

مشکلات سازگاری افراد مسن با سمعک:

مطالعه شایع ترین دلایلی که افراد مسن ترجیح می دهند از سمعک استفاده کنند بسیار مشکل است. به عنوان مثال ، برخی از افراد مسن احساس می کنند که سن آنها برای سازگاری با این دستگاه زیاد نیست و نمی توانند نحوه صحیح استفاده از آن را بیاموزند.

این یک شکایت رایج است که افراد مسن می شنوند. اما به عنوان یک فرد مسن ، آیا زمانی را که استفاده از کنترل از راه دور برای شما دشوار بود به خاطر می آورید که استفاده از آن را یاد گرفتید و اکنون این کار برای شما راحت تر شده است؟

مشکل ظاهر سمعک:

سازندگان سمعک می دانند که جذابیت سمعک عامل مهمی است. این یکی از دلایلی است که باعث می شود سمعک ها کوچکتر شوند (اگرچه لزوماً وسایل کوچکتر بهتر نیستند).

سمعک امروزی را می توان در گوش افراد مسن پنهان کرد. اما اگر سمعک قابل مشاهده باشد ، آیا واقعاً مسئله مهمی است؟ آیا نگران هستید که کسی عینک شما را به همین شکل ببیند؟

داشتن انتظارات غیر واقعی از سمعک:

شاید از دوستان شنیده باشید که سمعک ها به درستی کار نمی کنند. در بسیاری از موارد ، تجربه ضعیف سمعک با ارزیابی ضعیف و استفاده نادرست از دستگاه همراه است.

اما باید بدانید که استفاده از سمعک حتی در بهترین شرایط شنوایی به حالت قبلی باز نمی گردد. سمعک یک ابزار مفید است ، اما کم شنوایی را درمان نمی کند. به همین دلیل به آنها کمک می گویند.

مزایای سمعک

هزینه آموزش سمعک

برخی از بیمه ها هزینه سمعک را پوشش نمی دهند و ممکن است برای سالمندان بسیار گران باشد. برای برخی از کارگران با درآمد ثابت ، این یک نگرانی واقعی است. هزینه یک سمعک معمولی 2500 دلار است ، اما اگر به درستی نصب و استفاده شود ، یک سمعک می تواند هزینه ای برای سرمایه گذاری داشته باشد.

سمعک بخرید

اگر مطمئن هستید که از سمعک استفاده می کنید ، باید آن را به درستی انجام دهید. به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد ، باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنید. برخی از علل کاهش شنوایی در سالمندان قابل اصلاح است و موفقیت سمعک شما بستگی به ارزیابی مناسب دارد.

اگر متخصص تصور می کند که شما نیاز به ارزیابی شنوایی دارید ، معمولاً توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود.

متخصص شنوایی شناسی یک فرد تحصیل کرده و حرفه ای است که برای اندازه گیری کم شنوایی و همچنین انتخاب و آموزش یک فرد سالم یا ناشنوا برای نوع مناسب سمعک آموزش دیده است.

هنگام خرید سمعک چه انتظاری باید داشته باشید

سمعک ها معمولاً به سفارش افراد مسن ساخته می شوند. متخصص شنوایی شناسی هنگام سازگاری با سمعک با سالمندان مشورت و آموزش می دهد.

معمولاً انتظار می رود که به دلیل مشکل یا نقص در سمعک بتوانید با خدمات پس از فروش سمعک تماس بگیرید.

آنچه یک متخصص شنوایی شناسی انجام می دهد:

در مورد نوع کم شنوایی سالمندان و اینکه چه نوع سمعک برای آنها مناسب است توضیح کاملی بدهید

توضیح دهید که چرا یک یا دو سمعک توصیه می شود

کلیه هزینه ها از جمله هزینه خرید ، نگهداری ، تعمیر و گارانتی را توضیح دهید

آزمایش پس از نصب سمعک هنگام استفاده برای اولین بار توسط افراد مسن

دستورالعمل استفاده و نگهداری از سمعک

سمعک یک دستگاه نسبتاً گران است ، اما در بیشتر موارد به خوبی کار می کند و بهترین راه حل برای اکثر موارد کم شنوایی در افراد مسن است.

افراد مسن برای استفاده بهتر از سمعک خود و در حین خرید و بعد از خرید سمعک باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنند.

استفاده از سمعک

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از سمعک

اگرچه می توانید سمعک را به صورت رایگان در فروشگاه خریداری کنید ، اما بهتر است این کار را متوقف کرده و قبل و حین خرید با متخصص شنوایی شناسی مشورت کنید.

هرگز بدون معاینه پزشکی سمعک نخرید. سمعک ها باید به سفارش تولید و نصب شوند.

هرگز سمعک را از طریق پست خریداری نکنید.

اگر فرد مسنی شنوایی خود را از دست داده یا فریادی می شنود ، باید با متخصص شنوایی شناسی مشورت کند.

جرم گوش می تواند در مجرای گوش ایجاد شود و سمعک ها باید تمیز و تنظیم شوند.

سمعک که به درستی کار نمی کند باید برای معاینه و تنظیم به متخصص ارجاع داده شود.

اولین مرکز بهداشت پرستاری وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت از منزل و پرستاران ، آماده خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای مراقبت و پرستاران خدمات ارائه نموده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با متخصصین این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید