دفتر نمایندگی صندوق احیای بناهای تاریخی در یزد افتتاح شد


ایسنا/ یزد دفتر نمایندگی صندوق توسعه و احیا یزد با حضور مدیرعامل صندوق ملی و مسئولان استانداری افتتاح شد.

در این مراسم که در آستانه آبادانی بناها و اماکن تاریخی جهان در خانه تاریخی نواب واقع در بافت جهانی شهر تاریخی یزد برگزار شد، هادی میرزایی مدیرکل صنایع دستی، توسعه و نوسازی فرش و بافت تاریخی استان گفت. بناهای تاریخی مسئولان استان یزد با قدردانی از چرخش گردشگری اظهار داشتند: صندوق توسعه و احیای اماکن تاریخی در سال ۱۳۸۴ بر اساس بند «ز» ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایران با هدف تشویق، هدایت و حمایت از فعالیت های قانونی سرمایه گذاران و تعیین کاربری ها، مجوز بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور راه اندازی شد.

وی وظیفه اصلی این صندوق در ۱۵ سال را اعطای حق استفاده از اماکن تاریخی به بخش خصوصی دانست و گفت: امور تاریخی و همچنین امور مربوط به توسعه و ترویج احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی است. همچنین در دستور کار این صندوق قرار دارد.

به گفته میرزایی، امروز مهمترین مسئله در بافت های تاریخی کشور، فرسودگی و رها شدن جمعیت این بافت ها و مهاجرت آنها به سایر مناطق شهری است که علاوه بر رکود بافت ها، آسیب های اجتماعی مختلفی را در آنها به همراه دارد.

وی افزود: متأسفانه در بسیاری از شهرهای کشورمان به دلیل چشم انداز شهرنشینی مدرن، شاهد تخریب بناهای تاریخی در آنها بوده ایم، اما مردم شهر تاریخی یزد محدوده وسیعی از بافت تاریخی را حفظ کرده اند. شهرشان با ۲۲۰۰۰ ساختمان قدیمی.» با راه اندازی این نمایندگی شاهد هم افزایی و تعامل بیشتر مسئولان منطقه در این زمینه در یک اقدام جمعی قوی خواهیم بود.

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا در خاتمه ابراز امیدواری کرد: آثار ایجاد این نمایندگی برای ساکنان بافت تاریخی و با رفع مشکلات ساکنان این بافت تاریخی ملموس و محسوس باشد. ، شاهد اقتصاد پایدار در این حوزه خواهیم بود.

مهران فاطمی استاندار یزد نیز راه اندازی این نمایندگی را اقدامی مبارک در راستای ماموریت ها و ماموریت های صندوق توسعه و احیای بناهای تاریخی عنوان کرد.

وی با تاکید بر معرفی سبک زندگی و محیط زیست یزدی ها گفت: گردشگران علاوه بر زیبایی معماری زیبا و ارزش در بافت تاریخی، زندگی کنونی مردم این منطقه را دوست دارند، بنابراین احیای زندگی در بافت تاریخی حائز اهمیت است. “

فاطمی ابراز امیدواری کرد با راه اندازی این نمایندگی از توانمندی های صندوق توسعه و احیای بناهای تاریخی برای شناسایی و اطلاع رسانی بیشتر میراث ارزشمند یزد استفاده شود.

استاندار یزد در پایان از آمادگی مجموعه مدیریتی استان برای تعامل و کمک به این دستگاه در رسیدن به اهداف خود خبر داد.

در این مراسم با صدور و ابلاغ حکم هادی مرزایی مدیرعامل صندوق توسعه و توانبخشی، «احسان دهقانی» به عنوان سرپرست دفتر نمایندگی این صندوق در استانداری معرفی و منصوب شد.

من باید بگویم؛ دفتر نمایندگی صندوق توسعه و احیا پس از امضای تفاهم نامه مرمت بناهای تاریخی یزد که اسفندماه گذشته به امضای استاندار یزد و مدیرعامل صندوق توسعه و احیا رسید، افتتاح شد. سال گذشته

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر