دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان و راه پرهیز از سرپیچی از دستورات الهی و نافرمانی.و در دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا مرا دوست بدارد و از بدی و نافرمانی بیزاری کند، نیکی به بستگان فقیر کمک کن، خدایا کاری کن که از فحشا و گناه بیزارم. گناه؟» بله، اگر عادل هستید، گناه در نظر شما بد می شود.

به نام خدا

«خداوند شما را به نیکی دوست می‌دارد و در کارهای فاسق و نافرمان، نسبت به او ناشنوا است.

«خدایا در این ماه به من ایمان بیاور، در این روز خیر و صلاح و بدبختی پیش روی من است و فحشا و نافرمانی و معصیت، و مرا در این روز از خشم عذاب و آتش (سوختن) حرام کن به یاری خودت. ای فردس فریادخوانان.»

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهد تهرانی در تفسیر «خداوند حبیب الرحمنان» می گوید: خدایا مرا دوستدار خیر و بیزاری از منکر و معصیت گردان. خداوند ما را به نیکی می رساند. چه درهم و چه پله و چه به زبان، انسان باید از نیکی لذت ببرد و در صدقه ریا نکند و در این صورت در قیامت ثواب دارد.

وی ادامه داد: بهتر است به یکی از اقوام فقیر خود کمک کند. برخی به خانواده های شایسته خود رسیدگی نمی کنند و به دیگران کمک می کنند. بروجردی احتیاط کرد و گفت اگر در شهر شما ارزشش را دارد اشتباه است که کمکتان را به شهرهای دیگر بفرستید. برخی از مراجع نیز معتقد بودند که باید به کسانی که برای همان شهر مستحق آن هستند، غریزه پرداخت شود.

این استاد بزرگ اخلاق ادامه می دهد: حدیث داریم که «بهترین شما کسی است که غذا بیاورد و به خانه ببرد.» خوب است که به یاد مردگان خود غذا بیاورید و در شب های جمعه تقسیم کنید.

در روایت داریم که ارواح مردگان مؤمن شب جمعه به خانه فرزندانشان می آیند و رزق می گیرند. در گذشته نذرهای زیادی برای خیر مردگان بسته می شد. اما الان اینطور نیست و به همین دلیل است که روح پدرانمان از ما راضی نیست و امور زندگیمان خوب پیش نمی رود.

همانطور که آیت الله مجتهدی تهرانی می فرمایند: هرگز به فکر خودت خوب نباش و در نماز شبت بگو که هنوز بدی. امام سجاد (علیه السلام) با اینکه معصوم است، در دعای ابوحمزه ثمالی می فرماید. خدایا در بین بندگان بدتر از من هست؟

او در تفسیر فراز می گوید: آیا کسی می تواند از گناه بیزار باشد؟ آری وقتی عادل باشی گناه در نظرت بد می شود. معصوم (علیه السلام) اشتباه نمی کند زیرا گناه در نظر آنان زشت است.

چنان که آیت الله مجتهد تهرانی در توضیح خود می فرماید: «وَ یَاَیْرِ مَنْ خَضَبُ وَ النَّارُ فِیْهِ»: خدایا غضب خود را بر من بازگردان و آتش بر من. آتش مصیبت های زیادی دارد و انشاءالله هر که به امامت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ولایت اهل بیت (علیهم السلام) بمیرد، به جهنم نمی رود. امام صادق فرمود: اگر به تو ایمان بیاورند دستگیر و شفاعت می کنیم. »

با گفتن: آیات شفاعت در قرآن مخصوص کسانی است که با ایمان از دنیا رفته اند، لذا می فرماید: در قرآن دو آیه در مورد شفاعت آمده است. انشاءالله مؤمنان شفاعت خواهند کرد. و اما کسانى که کافر شدند، شفاعتى براى آنان نیست.

همانطور که آیت الله مجتهد تهرانی در مورد ختم نماز روز یازدهم ماه مبارک رمضان می فرماید: «در راه» یاری شما خدایا. تا خدا به ما کمک نکند به مطالب این دعا دسترسی نخواهیم داشت. البته ما هم باید حرکت کنیم. اگر قدمی به سوی خدا برداری، خداوند چند قدم به سوی تو برخواهد داشت. برای این کار خدا را صدا کن با حضور در مساجد و زیارتگاه ها با خدا ارتباط برقرار کنید.

و در پایان سخنان خود درباره معنای دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان و شرح آن می فرماید: (یا غیاث المستقیطین) یعنی هر که از او یاری و یاری بخواهد به خدا پناه می برم. و با این عبارت از خداوند می خواهیم که دعای ما را مستجاب کند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر