دسترسی کردستان به راه های روستایی کمتر از میانگین کشوری استایسنا/ کردستان معاون ساخت و نگهداری راه های روستایی و فرعی سازمان حمل و نقل زمینی و راهداری گفت: شاخص در دسترس بودن راه های روستایی در اقلیم کردستان کمتر از میانگین کشوری است.

خداداد مقبلی امروز (مردادماه) در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان گفت: ۹۷ هزار روستای دارای سکنه در کشور است که از این تعداد ۴۰ هزار روستای بیش از بیست خانوار جمعیت دارند. از آن زمان در اوایل انقلاب تاکنون اقداماتی انجام شده و در بحث راه های روستایی بسیار موثر بوده است.

وی بیان کرد: دستیابی به توسعه با همه شاخص ها منوط به اقدامات انجام شده در حوزه راه های روستایی و توسعه زیرساخت ها است.

مقبلی ادامه داد: از ۴۰ هزار روستا در ۷۲۰ روستا بیش از ۲۰ خانوار وجود دارد که بین ۱۵۰۰ تا ۲ هزار خانوار راه روستایی مناسب دارند و ۸۲ درصد راه های روستایی کشور ساخته شده است.

وی بیان کرد: تاکنون ۲۳ هزار کیلومتر از این ۷ هزار راه روستایی برای بیش از ۲۰ خانوار در کشور باقی مانده است که از سال ۱۳۸۸ تاکنون ۵ هزار کیلومتر آن تکمیل شده و ۲۷ هزار کیلومتر آن باقی مانده و در دستور کار قرار دارد.

مقبلی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده در سال جاری برای ۲۷ هزار کیلومتر راه روستایی باقی مانده به حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: از ۳۱ شهرستان کشور، نسبت راه های روستایی در هفت شهرستان کمتر از ۷۰ درصد است که کمتر از میانگین کشوری است و بهتر است از این شهرستان ها به عنوان شهرستان های کمتر توسعه یافته یاد شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ اعتبار دولت بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال و یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به استان ها بوده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۵۴۵ میلیارد تومان به روستاهای کردستان تخصیص و توزیع شد.

مقبلی یادآور می شود: ۳۷۰ پروژه به ارزش ۱۱۰۰ میلیارد تومان آغاز شده که تاکنون ۱۰۷ کیلومتر آن به اتمام رسیده است.

انتهای پیام