در تولید مسکن نیمه صنعتی به خارجی ها تکیه نکنیدیک فعال صنعت ساختمان گفت: در پروژه های موفق شهرک سازی قبلی سازمان فنی مهندسی قوی کار را به پایان رسانده و به سیستم ساختمانی دست یافته است. در حال حاضر چنین سیستمی وجود ندارد اما با حمایت جوانان و نیروهای داخلی می توان دوباره شرایط را برای تولید نیمه صنعتی در کشور ایجاد کرد. بیایید به بیگانگان هم اهمیت ندهیم.

ابوالحسن میریمادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، اظهار کرد: بخش ساخت و ساز دچار سردرگمی شده است. نوسانات قیمت مصالح ساختمانی منجر به کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن شد. زیرا با هزینه های جاری و رکود مسکن، سرمایه گذاران در بازگشت سرمایه دچار تردید می شوند.

تولید مسکن از یک سال و نیم تا دو سال طول می کشد

اشاره دارد به کاهش ۴۶ درصدی در صدور مجوز وی در خصوص واحدهای مسکونی شهر تهران افزود: هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در تهران حدود ۳۵ میلیون تومان بوده که شامل قیمت زمین، مصالح، دستمزد، عوارض شهرداری، نظام مهندسی و … می شود. با توجه به اینکه پروژه ها از یک سال و نیم تا دو سال به طول می انجامد، این رقم ممکن است به ۵۰ میلیون تومان هم برسد. بازگشت این سرمایه سخت است. بنابراین بخش ساخت و ساز در وضعیت احمقانه ای قرار دارد.

این فعال صنعت ساختمان تاکید کرد: معمولا تولید مسکن در نقطه تلاقی قدرت خرید و هزینه ها افزایش می یابد. اما در شرایط فعلی متقاضیان پولی برای خرید مسکن ندارند. در شرایط تورمی، شکاف بین قدرت خرید و قیمت مسکن به طور مداوم در حال افزایش است.

میرعمادی با اشاره به طولانی شدن روند صدور پروانه ساختمانی گفت: علیرغم اینکه شهرداری تهران اخیرا اعلام کرده این زمان را به دو ماه کاهش داده است، روند ساخت مسکن در اطراف تهران بسیار طولانی است. چون زمین اکثرا غیر مسکونی است و برای تغییر کاربری باید در مواد ۱۲ و ۵ تصویب شود که بین شش ماه تا یک سال زمان می برد.

عاشق بیگانگان نشوید. ما خودمان می توانیم این کار را انجام دهیم

وی اتکا به کشورهای خارجی برای ساخت مسکن در ایران را اشتباه دانست و گفت: جوانان تحصیل کرده، نیروی کار مستعد، نهاده های ساختمانی و سایر توانمندی های مورد نیاز برای تولید یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد. فقط باید برای تبدیل صنعت ساختمان از سنتی به نیمه صنعتی برنامه ریزی کنیم.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: یکی از دغدغه های اصلی سازندگان تورم عمومی است که باید مهار شود. در گام بعدی باید ادارات دولتی، ادارات، ارائه دهندگان خدمات و بخش خصوصی را یکپارچه کنیم و در این زمینه هم افزایی ایجاد کنیم. اکنون وقفه ای در این زمینه وجود دارد. گام سوم ارتقای بنگاه های تولید انبوه است. در حال حاضر تنها چند شرکت قادر به تولید پروژه های بیش از ۲۰۰۰ واحد هستند.

وی درباره انتظارات از وضعیت ساخت و ساز در نیمه دوم امسال گفت: تسهیل شرایط ساخت و ساز با تغییراتی مرتبط است که باید بهبود یابد. تمام مخاطرات تولید مسکن همچنان پابرجاست و هیچ انتظار روشنی وجود ندارد. اگر ثبات در تورم و نرخ ارز وجود داشته باشد، می توان خوش بین بود. این تصور وجود دارد که بخش ساخت و ساز به طور کامل به فضای داخلی بستگی دارد. در حالی که حدود ۴۰ درصد اقتصاد مسکن با نرخ ارز رابطه مستقیم دارد.

انتهای پیام