درخشندگی دورترین ستاره جهان در تصویر تلسکوپ «جیمز وب».


تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویری از دورترین ستاره شناخته شده جهان گرفته است. ستاره ای که کشف آن چند ماه پیش توسط دانشمندانی که با همتای قبلی جیمز سوپ، تلسکوپ فضایی هابل کار می کردند، اعلام شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این ستاره به نام Earendel به لطف یک لنز گرانشی در تصاویر میدان عمیق تلسکوپ فضایی هابل کشف شد. این ستاره که ۱۲.۹ میلیارد سال نوری طول کشید تا نورش به زمین برسد، آنقدر کم نور است که حتی در تصاویر جیمز وب هم پیدا کردن آن دشوار است.

عکسی از این ستاره روز گذشته توسط حساب کاربری به نام «بهار کیهانی JWST» در توییتر منتشر شد.

تصویر اصلی هابل سرنخی برای یافتن این ستاره در تصویر جیمز وب بود. ارندل یک نقطه سفید کوچک در گروهی از کهکشان های دوردست است. با مقایسه تصویر هابل با عکس جیمز وب، می توانید ایراندل کم رنگ را پیدا کنید.

در این حساب توییتری، ستاره شناسان با اشاره به اینکه این رصد در ۳۰ جولای رخ داده است، نوشتند: ما بسیار هیجان زده هستیم که اولین تصویر جیمز وب از کهکشان ارندل، دورترین ستاره شناخته شده در جهان را به اشتراک بگذاریم.

درخشش دورترین ستاره جهان در تصویر تلسکوپ "جیمز وب"

در این توییت به همگرایی گرانشی اشاره شده است که کمکی طبیعی برای ستاره شناسان در یافتن کهکشان ها و ستارگان است. اثر همگرایی گرانشی زمانی اتفاق می‌افتد که اجرام بزرگی مانند خوشه‌های کهکشانی یا سیاه‌چاله‌ها نور اجرام را در پشت خود خم کنند. هنگامی که نور از این اجرام عبور می کند، به گونه ای تغییر می کند که گویی از عدسی تلسکوپ عبور می کند و البته بزرگنمایی و اعوجاج می یابد.

استفاده از همگرایی گرانشی دامنه تلسکوپ را گسترش می دهد. به طوری که هابل و وب می توانند مناطق دورافتاده را با جزئیات نظارت کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب برای رصد سال های اولیه پس از انفجار بزرگ و شکل گیری اولین کهکشان های جهان طراحی شد. با این حال، اخترشناسان بر این باورند که نمی‌توان ستارگانی را که در آن زمان شکل گرفتند، مشاهده کرد. اما همگرایی گرانشی ممکن است به آنها کمک کند تا در اولین خوشه های ستاره ای مشاهده کنند.

ستاره ایرندل که با نام “WHL0137-LS” نیز شناخته می شود در صورت فلکی قبرس قرار دارد.

انتهای پیام