رژیم لاغری سریع

درباره تب دنگی: علائم، علائم، درمان و (درمان)


درباره تب دنگی: علائم، علائم، درمان و (درمان)

ویرایش شده توسط دکتر باوئر – Healthtipsalert

درباره تب دنگی: علائم، علائم، درمان و (درمان)
یک نظر اضافه کنید

تب دنگی گسترش یافت. این تب رایج در ابتدا می تواند با تاخیر یا درمان نادرست کشنده باشد. اگر درمان مناسب به موقع انجام شود، وضعیت تحت کنترل است. کارشناسان در مورد پیشگیری و درمان تب دنگی صحبت کردند…

دنگی چگونه و چه زمانی در اثر نیش پشه ماده Aedes aegypti ایجاد می شود. این پشه ها روی بدن خود خطوطی شبیه ببر دارند. این پشه ها در طول روز به ویژه صبح ها نیش می زنند. دنگی در طول فصل بارانی و ماه های فوری از جولای تا اکتبر که شرایط برای تولید مثل پشه ها مساعد است، بیشترین شیوع را دارد. پشه های Aedes aegypti بلند پرواز نمی کنند.

چگونه گسترش می یابد؟

ویروس دنگی به مقدار بیش از حد در خون بیماران مبتلا به تب دنگی وجود دارد. وقتی پشه آئدس یک بیمار تب دانگ را نیش می زند، خون آن بیمار را می مکد. ویروس دنگی از طریق خون و همچنین در بدن پشه منتقل می شود. هنگامی که پشه حامل ویروس دنگی انسان دیگری را نیش می زند، وارد بدن آن فرد می شود و باعث می شود که او به ویروس دنگی مبتلا شود.

چه زمانی بیماری را می بینید؟

علائم تب دنگی حدود ۳-۵ روز پس از گزش در بیمار ظاهر می شود. طول مدت بیماری در بدن می تواند از ۳ تا ۱۰ روز متغیر باشد.

تب دنگی چیست؟

سه نوع است

۱. دنگی کلاسیک (ساده).

۲. تب خونریزی دهنده دنگی (DHF) DHF

۳. سندرم شوک دنگی (DSS)

از این سه نوع، نوع II و III دنگی خطرناک ترین هستند. دانگ ساده را می توان به تنهایی درمان کرد و خطر مرگ وجود ندارد، اما اگر فردی DHF یا DSS داشته باشد و فورا شروع نشود، می توان او را کشت. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم آیا تب دنگی ساده، دنگی DHF یا DSS است.

علائم چیست؟

مینی تب دنگی

۱. تب شدید ناگهانی و به دنبال آن لرز

۲. درد در سر، عضلات و مفاصل

۳.دردی در پشت چشم که با فشار یا حرکت چشم تشدید می شود

۴. ضعف شدید، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، طعم بد در دهان

۵. گلودرد خفیف

۶. بثورات قرمز مایل به صورتی در بدن، به خصوص در صورت، گردن و سینه

تب دنگی ساده کلاسیک ۵ تا ۷ روز طول می کشد و بیمار بهبود می یابد. این نوع دنگی در بیشتر موارد رخ می دهد.

تب خونریزی دهنده دنگی (DHF)

۱. خونریزی از بینی و لثه

۲. مدفوع یا استفراغ

۳. لکه های کوچک یا بزرگ رنگ آبی تیره روی پوست

اگر این علائم همراه با علائم ساده و کلاسیک دنگی ظاهر شوند، ممکن است بدتر شوند. با آزمایش خون قابل تشخیص است.


سندرم شوک دنگی (DSS)

در این تب، علاوه بر علائم DHF، برخی علائم “شوک” نیز ظاهر می شود. پسندیدن :

۱. بیمار به شدت مضطرب می شود و با وجود دمای بالا در پوست خود احساس سردی می کند.

۲. بیمار به تدریج هوشیاری خود را از دست می دهد.

۳. نبض بیمار گاهی به سرعت و گاهی کند شروع به حرکت می کند. فشار خونش خیلی پایین میاد

توجه داشته باشید: تب دنگی گاهی اوقات می تواند باعث نارسایی اندام های متعدد شود. در این حالت مایعی که در داخل سلول ها قرار دارد خارج می شود. آب در داخل معده ذخیره می شود. ریه ها و کبد تحت تأثیر قرار می گیرند و از کار می افتند.

کی داره تست میکنه

در صورت وجود درجه حرارت بالا، درد شدید در مفاصل یا بثورات در بدن، آزمایش دنگی باید در روز اول انجام شود. اگر علائمی وجود نداشت اما تب بالا ادامه داشت، یک یا دو روز صبر کنید تا به پزشک مراجعه کنید. در صورت شک، پزشک آزمایش تب دنگی را انجام می دهد. آزمایش خون آنتی ژن (NS1) در ابتدا برای بررسی تب دنگی انجام می شود. در این آزمایش، دنگی در ابتدا مثبت تر می شود، در حالی که بعداً مثبت شدن به تدریج شروع به کاهش می کند. اندازه این تست حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ روپیه است. اگر آزمایش بعد از سه تا چهار روز انجام شود، آزمایش آنتی بادی (سرم دنگی) بهترین است. برای این کار ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ روپیه گرفته می شود. هنگام آزمایش تب دنگی باید شمارش کل گلبول های سفید خون و شمارش جداگانه انجام شود. در این آزمایش تعداد پلاکت ها مشخص می شود. آزمایشات تب دنگی در اکثر بیمارستان ها و آزمایشگاه ها انجام می شود. گزارش تست ظرف ۲۴ ساعت می آید. حتی آزمایشگاه های خوب هم ظرف دو تا سه ساعت گزارش می دهند. این آزمایش را می توان با معده خالی یا پر انجام داد.

نقش پلاکت ها

به طور معمول، از ۱.۵ تا ۲ پلاکت در بدن یک فرد سالم وجود دارد. پلاکت ها برای توقف خونریزی در بدن عمل می کنند. اگر پلاکت ها کمتر از ۱ لک باشد، ممکن است به دلیل تب دنگی باشد. با این حال، لازم نیست فرد مبتلا به دانگ پلاکت پایین داشته باشد. اگر پلاکت ها کمتر از ۱ میلیون باشد، بیمار باید فورا به بیمارستان منتقل شود. اگر تعداد پلاکت ها به ۲۰۰۰۰ یا کمتر کاهش یابد، پلاکت ها باید تزریق شوند. خونریزی تا ۴۰-۵۰ هزار پلاکت رخ نمی دهد. ویروس دنگی معمولا پلاکت ها را پایین می آورد و باعث خونریزی در بدن می شود. اگر پلاکت ها به سرعت کاهش یابد، به عنوان مثال ۱ لک در صبح و ۵۰-۶۰ هزار در بعد از ظهر وجود داشته باشد، سپس تا عصر ممکن است به ۲۰ هزار کاهش یابد. در چنین شرایطی پزشکان شروع به چیدمان پلاکت ها می کنند تا در صورت لزوم پلاکت ها را به بیمار عرضه کنند. حذف پلاکت سه تا چهار ساعت طول می کشد.

کودکان در خطر بیشتری هستند!

سیستم ایمنی کودکان آسیب پذیرتر است و آنها بیشتر در معرض فضای باز هستند، بنابراین نیاز به هوشیاری بیشتری وجود دارد. والدین باید توجه داشته باشند که کودکان با لباس کامل از خانه بیرون بروند. هر جا بازی باشد، آب کثیفی در آن نزدیکی نیست. مدیریت مدرسه مواظب باشد که در مدارس پشه پرورش نیابد. حتی بچه‌های خیلی کوچک هم آشکارا در مورد این بیماری صحبت نمی‌کنند، بنابراین اگر کودک زیاد گریه می‌کند، مدام می‌خوابد، بی‌قرار است، درجه حرارت بالا، بثورات پوستی، استفراغ یا هر یک از این علائم دارد. فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر کودکان مبتلا به دنگی هستند، باید در بیمارستان تحت درمان قرار گیرند، زیرا پلاکت‌های کودکان به سرعت کاهش می‌یابد و به سرعت دچار کم‌آبی (کم آبی) می‌شوند.

به کدام دکتر مراجعه کنیم

اگر تب دنگی دارید، باید به یک پزشک خوب مراجعه کنید. اگر متوجه علائم تب دنگی در کودکان شدید، آن را نزد پزشک اطفال ببرید.

درمان یا درمان

اگر بیمار مبتلا به دنگی ساده باشد، درمان و مراقبت می تواند در خانه انجام شود.

۱. پاراستامول (کروسین و …) را می توان پس از مشورت با پزشک مصرف کرد.

۲. هرگز آسپرین (دیسپرین و …) مصرف نکنید. اینها می توانند پلاکت ها را کاهش دهند.

۳. اگر تب بالاتر از ۱۰۲ درجه فارنهایت است، باندهای آب بر روی بدن بیمار بمالید.

۴. به تغذیه عادی خود ادامه دهید. در صورت تب، بدن نیاز به خوردن غذای بیشتری دارد.

۵. بگذارید بیمار استراحت کند.

اگر بیمار متوجه علائم DSS یا DHF شد، در اسرع وقت آنها را نزد پزشک ببرید. پلاکت ها در تب DSS و DHF کاهش می یابند که می تواند اندام های ضروری بدن را تحت تاثیر قرار دهد. هر بیمار مبتلا به دنگی به پلاکت نیاز ندارد، فقط تب خونریزی دهنده دانگ و سندرم شوک دنگی به پلاکت نیاز دارند. اگر درمان به موقع شروع شود، درمان کامل DSS و DHF امکان پذیر است.

آلوپاتیک

این دارو پس از مشاهده علائم و تنها پس از آزمایش خون برای پلاکت تجویز می شود. اما در هر نوع دنگی نباید اجازه کمبود آب در بدن بیمار داده شود. مقدار زیادی آب و مایعات دیگر (آب لیمو، ماست، آب نارگیل و غیره) بنوشید تا خون غلیظ و لخته نشود. همچنین بیمار باید استراحت کامل داشته باشد. آرام داروی تب دنگی نیز هست.

آیورودا

در پزشکی مادام العمر حق ثبت اختراع ندارد. اما شما می توانید این دستور العمل را برای تب دنگی اتخاذ کنید. در یک لیوان آب، ۱ قاشق چایخوری آب گیلو (اگر ساقه دارد، یک ساقه ۴ اینچی بردارید. آن را از درخت انگور کاشته شده روی درخت چریش بگیرید)، دو دانه فلفل سیاه، پنج برگ ریحان و زنجبیل. اب. آبگوشت را بجوشانید و به مدت ۵ روز مصرف کنید. در صورت تمایل می توان کمی نمک و شکر نیز به آن اضافه کرد. دو بار در روز، صبح بعد از صبحانه و عصر قبل از غذا مصرف شود.

مراقب باش

۱. آب سرد ننوشید، آرد تصفیه شده و غذاهای کهنه مصرف نکنید.

۲. تا حد امکان از زردچوبه، دانه میخک، زنجبیل و آسافوتیدا استفاده کنید.

۳. در این فصل سبزیجات برگ سبز، عربیکا و گل کلم مصرف نکنید.

۴. غذاهای سبک که به راحتی هضم می شوند بخورید.

۵. کمی بخوابید، آب فراوان بنوشید و آب بجوشانید.

۶. ادویه ها و غذاهای سرخ شده مخلوط نخورید، کمتر از گرسنگی بخورید و پرخوری نکنید.

۷. آب فراوان بنوشید. مقدار زیادی ماست، آب نارگیل، آب لیمو و غیره بنوشید.

دفاع باشه!

۱. فرد باید از نظر جسمی سالم، روانی قوی و از نظر عاطفی متعادل باشد تا از بیماری جلوگیری کند.

۲. خوب بخورید، زیاد بنوشید و خوب بخوابید.

۳. روغن خردل را به داخل بینی بمالید. این کار مانع از ورود باکتری های روغنی به داخل بینی می شود.

۴. از زردچوبه بیشتر در غذا استفاده کنید. نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با آب صبح یا نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با یک لیوان شیر یا شب میل کنید. اما اگر سرماخوردگی، سرماخوردگی، سرفه و … دارید شیر مصرف نکنید. سپس می توانید زردچوبه را با آب مصرف کنید.

۵. آب هجده برگ ریحان را مخلوط با عسل بگیرید یا ۱۰ برگ ریحان را در یک لیوان آب بجوشانید، وقتی نصف شد آن آب را بنوشید.

۶. نوشیدنی های غنی از ویتامین C مانند: می توانید روزی دو عدد انگور فرنگی یا یک پرتقال یا فصلی بخورید. سیستم ایمنی بدن ما را به درستی حفظ می کند.

خودتان آن را امتحان نکنید!

۱. از مصرف هیچ گونه آنتی بیوتیک یا داروهای دیگری به انتخاب خود خودداری کنید. در صورت افزایش دمای بدن به پزشک مراجعه کنید و طبق دستور دارو مصرف کنید.

۲. در این روزهای تب فقط می توان پاراستامول مصرف کرد. به هیچ وجه آسپرین مصرف نکنید زیرا اگر مبتلا به تب دانگ هستید، مصرف آسپرین یا پفرین و غیره می تواند تعداد پلاکت شما را کاهش دهد.

۳. حتی در صورت داشتن سرفه خفیف هیچ دارویی را به تنهایی مصرف نکنید.

۴. GOALCHAP دکتر نرو. اغلب چنین پزشکانی بدون فکر هر دارویی می دهند. به هیچ وجه از تزریق و قرص دگزامتازون (نام عمومی) استفاده نکنید. کواک ها اغلب به بیماران آمپول و قرص می دهند که می تواند باعث مرگ شود.

چگونه از تب دنگی جلوگیری کنیم؟

تنها دو راه برای جلوگیری از تب دنگی وجود دارد. برای جلوگیری از تولید مثل پشه Aedes. از نیش پشه Aedes جلوگیری کنید.

راه های جلوگیری از تولید مثل پشه!

۱. اجازه ندهید آب در اطراف خانه یا محل کار راکد شود، گودال ها را با خاک پر کنید و زهکش های مسدود شده را تمیز کنید.

۲. اگر نمی توان از نشت آب جلوگیری کرد، بنزین یا نفت سفید را به آن اضافه کنید.

۳. تمام آب اتاق خنک می شود، هفته ای یکبار شسته می شود، پرندگان باید کاملاً تخلیه شوند، خشک شوند و سپس برای تغذیه با یک کاسه آب پر شوند. جعبه های شکسته، لاستیک، ظروف، بطری و غیره را در خانه نگه ندارید. اگر نگه داشته شد، آن را وارونه نگه دارید.
پشه های دنگی در آب تمیز رشد می کنند، بنابراین مخزن آب را کاملا بسته نگه دارید.

۴. در صورت امکان با قرار دادن توری ریز روی پنجره ها و درها از ورود پشه ها به خانه جلوگیری کنید.

۵. از کرم های دافع پشه، اسپری ها، حصیرها، رول ها و غیره برای دفع و کشتن پشه ها استفاده کنید. یک درمان خانگی خوب برای دود گوجول، دافع پشه است.

۶. اسپری دافع پشه هفته ای یک بار در تمام نقاط داخل خانه. این دارو را پشت قاب عکس، پرده، تقویم و … و در اتاق های فروشگاه و گوشه و کنار خانه اسپری کنید. هنگام اسپری کردن دارو، دهان و بینی خود را با پارچه بپوشانید. همچنین تمام غذاها و نوشیدنی ها را در بسته نگه دارید.

محافظت در برابر نیش پشه!

۱. لباس هایی بپوشید که بیشتر بدن را بپوشاند. این احتیاط به خصوص برای کودکان بسیار مهم است. کودکان در فصل مالاریا نباید شورت و شلوارک بپوشند.

۲. از مواد دافع پشه به کودکان استفاده کنید.

۳. شب هنگام خواب پشه بند قرار دهید.

مراقب باش !

این روزها پاراستامول (کروسین، کالپول و …) مصرف نکنید مگر اینکه تب داشته باشید. هرگز آسپرین (دیسپرین، اکوپرین) یا NSAID ها (پارافین، کامبیفلام و غیره) مصرف نکنید. زیرا در صورت تب دانگ، مصرف آسپرین یا ایبوپروفن و غیره می تواند پلاکت ها را کاهش دهد و خونریزی از بدن را شروع کند.

گاهی اوقات تب در روز چهارم و پنجم کاهش می یابد، بنابراین به نظر می رسد که بیمار در حال بهبودی است، در حالی که پلاکت ها اغلب کاهش می یابد. حتی پس از کاهش تب، هر دو روز یک بار آزمایش شمارش پلاکت انجام دهید.

اگر فردی تب دنگی دارد، او را داخل پشه بند قرار دهید تا پشه ها او را نیش نزنند و بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

۲۰ فرمول

برخی از متخصصان دنگی از فرمول ۲۰ صحبت می کنند. اگر ضربان نبض به ۲۰ برسد، فشار خون بالا به زیر ۲۰ می رسد، اختلاف فشار خون بالا و پایین به ۲۰ می رسد و پلاکت ها زیر ۲۰ هزار باقی می مانند، ۲۰ در اینچ است. ناحیه ای از بدن، بثورات بیش از حد – در صورت وجود هر یک از این علائم، بیمار باید در بیمارستان بستری شود.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر