دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟


گاهی اوقات تصویر زنان و دختران در سریال های تلویزیونی با واقعیتی که در جامعه امروزی از زنان می بینیم متفاوت است. امروزه زنان در بسیاری از خانواده‌ها مرزهای تفاوت‌های جنسیتی را پشت سر می‌گذارند و تصویر روشنی از یک انسان قوی بدون توجه به جنسیت ارائه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، در چند دهه گذشته سریال های متعددی با محوریت زنان و دختران در تلویزیون تولید شده است که اغلب با استقبال مردم مواجه شده است.

در هر یک از این سریال ها زنان و دخترانی در ژست ها و موقعیت های مختلف ظاهر می شدند و به تصویر کشیده می شدند. در نقش های متفاوت همسر، مادر و خواهر، در مواجهه با چالش ها و سختی های زندگی، هر کدام تصویری متفاوت از زن ایرانی در ذهن ما به یادگار گذاشتند. با این حال، ویژگی های مشترک وجود دارد و آنها اغلب تکرار می شوند.

موضوع ایفای نقش زن در سریال های تلویزیونی به ویژه در سال های اخیر همواره مورد انتقاد بسیاری از زنان جامعه و منتقدان تلویزیونی بوده و تلویزیون نیز با بی توجهی به سایر توانایی های آنان در جامعه، نقش زنان خانه دار و همسر را بیشتر مورد توجه قرار داده است.

حتی در سریال هایی که شخصیت اصلی داستان زن است، از جایی به بعد نقش مادر و همسر بر دیگر بخش های زندگی او غلبه کرده و به جای ساخت یک قهرمان مستقل، کلیشه زن معرفی شده است. .

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

برای بررسی چهره زن و دختر سریال های تلویزیونی در سال های اخیر با یک کارشناس فرهنگی و رسانه ای گفت وگو کرده ایم.

در این گفت و گو این سوال را مطرح می کنیم که تصویر زنان و دخترانی که سریال ها در این سال ها به نمایش گذاشته اند چقدر به هم نزدیک است و چه کاستی هایی دارند؟ در این گزارش همچنین به چند سریال تلویزیونی اشاره شده است که قهرمان آن یک زن بوده یا زن نقش اصلی را در آنها بازی کرده است.

پتا شاه منصوری – استاد مطالعات فرهنگی و رسانه – درباره تصویری که مجموعه های تلویزیونی با محوریت زنان از زنان جامعه ما به تصویر می کشند، خاطرنشان کرد: این سریال ها را یکی پس از دیگری به طور جدی دنبال نمی کند و انتقاداتی که می کنند کلی است، در حالی که کمک های زنان به خانه داری و ازدواج محدود می شود. صرفاً تمرکز سریال در این قسمت به نقد توانمندسازی زنان می پردازد.

این استاد دانشگاه به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: زنان به عنوان انسان از توانایی های بسیار بالاتری برخوردارند و می توانند در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاست گذاری، برنامه ریزی، مدیریت و… حضور داشته باشند. زنان در عرصه های مختلف می توانند توانایی ها و قابلیت های خود را نشان دهند. از سوی دیگر، تلویزیون اغلب بر مسئولیت های خانوادگی زنان تمرکز می کند و با توجه به سیاست های خود، سایر قابلیت های آنان را نادیده می گیرد. بنابراین بازنمایی توانایی های زنان در سریال های تلویزیونی به فعالیت های خانگی محدود می شود.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

و این مدرس ارتباطات با بیان اینکه چرا چنین تصویری از زنان در سریال های تلویزیونی به تصویر کشیده می شود، توضیح داد: این امر ناشی از حسن سلیقه و بی کفایتی در مدیریت است که سرمایه های انسانی جامعه را نادیده می گیرد. در حالی که زنان سرمایه انسانی، اجتماعی، اجتماعی و جنسیتی جامعه هستند. اما توانایی های آنها نادیده گرفته شده و انکار می شود.

شاه منصوری افزود: «تا زمانی که این شرایط وجود دارد، سریال‌های تلویزیونی طبیعتاً جذابیتی ایجاد نمی‌کنند». آنها بیشتر برای سرگرمی دیده می شوند و فرد در خانه ممکن است فقط بنشیند و آنها را تماشا کند. اما من به عنوان یک گروه و به عنوان یک شهروند، به جز بخش اخبار به هیچ بخش دیگری از رادیو علاقه ندارم.

وی با تاکید بر اینکه صحبت از تاثیر بازنمایی تصویر بخش بزرگی از جامعه بشری است، گفت: وقتی از زنان صحبت می کنیم باید سرمایه انسانی، اجتماعی و جنسیتی آنها را در نظر بگیریم. اما در بیشتر این سریال ها شاهد حذف نیمی از جامعه هستیم و قابلیت های آن در محدوده بسیار محدودی ظاهر می شود.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

شاه منصوری در پایان گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به این که «حرف‌های من به این معنا نیست که من نقش اصلی زن در خانواده را انکار می‌کنم». نقش زنان در خانه و خانواده نیز بسیار مهم است، اما بخشی از توانمندسازی زنان است. رشد خانواده به توانایی های والدین خانواده بستگی دارد و من آن را انکار نمی کنم، اما وقتی در سایر بخش ها توانایی های نیمی از افراد جامعه را به کلی نادیده بگیریم، انکار کنیم یا حذف کنیم، قطعا بسیار منفی است. تأثیرات بر جامعه وقتی نیمی از جامعه را حذف می کنیم، چگونه انتظار داریم آن جامعه به سلامت حرکت کند؟

در ادامه این گزارش چند سریال تلویزیونی با محوریت زنان و دختران ارائه کردیم:

سریال نرگس

نرگس نام مجموعه ای تلویزیونی به کارگردانی سیروس مقدم، نویسندگی مسعود بهبهانین و تهیه کنندگی ایرج محمدی و مهران مهام است که تابستان ۱۳۸۵ از شبکه سه پخش شد و نقش اصلی این سریال را پوپک گلدره بر عهده داشت. ، که در اواسط بازی بر اثر سانحه رانندگی به کما رفت و ۸ ماه بعد فوت کرد. او نقش خود را به عنوان ستاره اسکندریه ادامه داد. این سریال در لیست سریال هایی قرار گرفت که به دلیل انتشار فیلمی ویژه برای یکی از بازیگران زن این سریال هرگز بازپخش نشدند.

نام سریال از یکی از شخصیت های اصلی داستان گرفته شده است. نرگس و نسرین دو خواهر هستند که پدرشان را از دست داده اند و با مادرشان زندگی می کنند. نسرین دختر ناسازگاری قصد ازدواج با بهروز را دارد اما پدر بهروز مخالف این ازدواج است. تلاش نرگس برای کمک به خواهرش و تامین معاش خانواده اش، داستان را تقویت می کند.

حسن بوچرازی، مهرانه مهین‌ترابی، زنده یاد بوپک گلدارا، ستارا اسکندری، مهدی سلوکی و زنده یاد زهرا فکور صبور در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

نمایی از سریال نرگس

سریال “ستایش”.

«مدعیه» مجموعه تلویزیونی سه فصلی به کارگردانی سعید سلطانی، نویسندگی سعید ملابی و تهیه کنندگی آرمان زرینکوپ است که فصل اول آن در سال ۱۳۸۹ از تلویزیون پخش شد.

کاراکتر الحمد در هر سه فصل نقش نرگس محمدی هنرمند را بازی می کرد و البته برای پیر شدن کاراکتر در معرض ترکیب بندی سنگین این شخصیت قرار نگرفت و باعث انتقاداتی شد.

داریوش ارجمند، مهدی باکدل، سیما تیرانداز، فریبا نادری، زهرا سعیدی و اکرم محمدی نیز در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سپس گروه سازنده ستایش سریال دیگری به نام یاور ساختند که برخی آن را تفاوتی با «ستایش» نمی دانستند. در طول ایفای نقش شخصیت زن در این سریال و موقعیت هایی که در آنها به تصویر کشیده می شد، گاه مورد انتقاد قرار می گرفت.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

سریال ستایش را ببینید

سریال «گذر از رنج».

سریال «گذر از رنج» به کارگردانی فریدون حسن پور داستان زندگی دختری به نام دنیا از بدو تولد تا مرگ را روایت می کند که در سال ۱۳۹۳ از تلویزیون پخش شد و داستان آن از دهه سی تا دهه شصت را روایت می کند. دنیا که مادرش را از دست داده است با پدر فقیر خود زندگی می کند و مجبور می شود زن دوم پسر خان شود. زندگی در دنیا تا پایان عمر همیشه پر از چالش ها و مشکلات است.

در این سریال بابک همیدان، زنده یاد ماه شهر خلیلی، ناجین متدی، مهران رجبی، ترلان پرفانی و پیام دیکردی به ایفای نقش پرداختند.

سریال ریحانه

سریال ریحانه به کارگردانی سیروس مقدم و نویسندگی آرش قدیری در سال ۱۳۸۴ روی آنتن رفت.

ریحانه داستان یک دختر جوان تنهاست که متوجه می شود گذشته اش آن چیزی نیست که فکر می کرد. ریحانا با افراد جدیدی آشنا می شود تا رازهای گذشته خود را بفهمد…

در این سریال بازیگرانی چون: زیبا پروف، ایرج نوذری، رویا تیموریان، حسن پور شیرازی، مرجان محتشم و حسین سحرخیز به ایفای نقش پرداختند.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

نمایی از سریال Naglaa

سریال “عصر شورش”

«دوران سرکشی» سریالی به کارگردانی کمال تبریزی است که در سال ۱۳۸۰ از تلویزیون پخش شد.

شورش داستان دختری فراری به نام روناک (با بازی عطیفه نوری) است که قصد دارد با کمک بهزیستی به زندگی عادی بازگردد. این مجموعه به مشکلات اجتماعی و رفتاری دوران بلوغ در دختران می پردازد.

از جمله بازیگران این سریال می توان به عاطفه نوری، لادن مستوفی، مهران رجبی، رویا تیموریان و اشکان خطیبی اشاره کرد.

دختران سریال ما چقدر واقع بین هستند؟

نمایی از سریال کیمیا

از مجموعه های تلویزیونی «نجلا»، «شست وشو»، «آسمان همیشه ابری نیست»، «پس از باران»، «کیمیا» و «رستگاران».

انتهای پیام