دانستن استقرار کشاورزی در کشور یک ضرورت استایسنا/ خوزستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه به دلیل کمبود آب برای بسیاری از محصولات محدودیت ایجاد کرده ایم، گفت: کاهش آب و خشکسالی که در ۵۰ سال گذشته برای کشاورزی خوزستان بی سابقه بوده است. سطح را محدود و پایین آورده است. در چندین محصول امسال کاهش سطح داشتیم.

خادرحم امیرزاده امروز ۲۹ خرداد در نشست خبری با موضوع بحران کم آبی در اهواز گفت: امنیت غذایی یکی از مولفه های قوت هر کشوری است و باید همه امکانات موجود برای رسیدن به امنیت غذایی در کشور فراهم شود. . یک شغل پیدا کردم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، وی افزود: خوزستان تولید کننده اصلی کشور است. خوزستان در تولید ۱۰ محصول در بین استان های کشور رتبه اول و در بسیاری از محصولات دیگر رتبه دوم و سوم تولید را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: ۱۳ تا ۱۴ درصد از کل تولید محصولات کشاورزی ایران متعلق به خوزستان است زیرا خوزستان بزرگ ترین دشت کشاورزی کشور است و حدود ۱۱ درصد از اراضی کشور در استان قرار دارد.

امیرزاده با اشاره به اینکه خوزستان در حال حاضر با کم آبی مواجه است، گفت: بر اساس اعلام سازمان آب و برق و سازمان هواشناسی در ۵۰ سال گذشته با خشکسالی بی سابقه ای مواجه هستیم. کاهش حدود ۳۸ درصدی بارندگی در خوزستان در سال جاری و کاهش ۴۰ تا ۴۵ درصدی در بالای استان حکایت از این مشکل دارد.

۹۵ درصد آب مصرفی خوزستان توسط حوضه های بالادست تامین می شود

وی افزود: آب مصرفی خوزستان که ۹۵ درصد آن از حوضه های بالادستی تامین می شود و بر اساس همه شواهد نشان می دهد که تولیدات کشاورزی خوزستان باید نسبت به سال گذشته و سال های قبل کاهش یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سایر استان های کشور به دلیل شرایط تامین آب، تولید محصولات کشاورزی کاهش یافت، اما به لطف خدا خواست دهقانان و کار جهادی در همه بخش ها، تولید به وجود نیامد. در استان سقوط.

امیرزاده با بیان اینکه تهدیدها و بحران ها باید به فرصت تبدیل شود و این امر شدنی است، گفت: در سالی که می ترسیدیم تولید محصولات کشاورزی در خوزستان دچار مشکل شود، خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و محصولات کشاورزی خوزستان. خوب هستند که دولت به آنها نیاز دارد.” در بخش های مختلف موجود است.

وی ادامه داد: در کنار همه تلاش ها و امکانات، مدیریت نقش عمده ای دارد. مدیریتی که امروز کشور برای عبور از مشکلات به آن نیاز دارد، مدیریت قلب است. به این معنا که اداره باید بر دلها حکومت کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: باید در انجام کارها متحد شویم تا بتوانیم هدف اصلی سازمان جهاد کشاورزی که تامین امنیت غذایی است را اجرایی کنیم.

امیرزاده افزود: با مدیریتی که وابسته به دانش و علم روز است می‌توانیم کشاورزی را متحول کنیم. دولت و وزارت جهاد کشاورزی زمینه ساز تحول در حوزه کشاورزی شدند. امروز در مدیریت کل باید این مسیر را طی کنیم و کشاورزان خوزستانی باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم کشاورزی خوزستان را متحول کنیم.

کشاورزی متعارف و تغییر سبک کشاورزی در خط مقدم تحول کشاورزی

وی با بیان اینکه در راس تحول کشاورزی بحث کشاورزی سنتی و تغییر الگوی کشاورزی قرار دارد، تصریح کرد: کشاورزی متناسب با نیاز کشور می تواند تولید محصولات دولتی را در مسیر روشنی قرار دهد و زمینه لازم را کاهش دهد. مشکلات این زمینه را حل کنید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: امسال بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن گندم در خوزستان تولید شد. همچنین امسال بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن نان و بذر گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خوزستانی خریداری شد.

امیرزاده ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی به دلیل محدودیت آب و شرایط خشکسالی پیش بینی می کرد خرید گندم خوزستان حدود یک میلیون تن باشد اما خوشبختانه توانستیم بیش از این پیش بینی ها گندم خریداری کنیم.

وی گفت: به دلیل کمبود آب برای بسیاری از محصولات محدودیت ایجاد کرده ایم و امسال شاهد کاهش سطح آن بوده ایم.

با وجود کمبود منابع آبی در تولید محصولات زراعی کاهشی وجود ندارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: عملکرد در واحد سطح در برخی محصولات افزایش یافته و با وجود کمبود منابع آبی شاهد کاهش تولید محصولات کشاورزی در استان هستیم. کشت پیمانی گندم یکی از مهمترین طرح های وزارت جهاد کشاورزی بود و علیرغم محدودیت منابع آبی باعث کاهش تولید نشد.

امیرزاده گفت: مدیریت مزرعه توسط کشاورز، طرح مبتنی بر گندم، مبارزه با علف های هرز و برداشت به موقع باعث شد امسال با وجود همه محدودیت ها تولید گندم در خوزستان کاهش نیابد.

وی با اشاره به تولید کلزا در خوزستان افزود: استان خوزستان امسال برای دومین سال متوالی با تولید ۷۹ هزار تن کلزا مقام اول تولید این محصول را در کشور کسب کرد.

پیش بینی می شود حدود یک میلیون تن چغندرقند در خوزستان برداشت شود

امیرزاده با اشاره به تولید چغندرقند در پاییز گفت: امسال تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار تن چغندرقند برداشت کردیم و همچنان در حال برداشت هستیم. پیش بینی می کنیم امسال حدود ۹۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن چغندر قند برداشت کنیم.

وی با بیان اینکه بحران کم آبی همچنان ادامه دارد، افزود: تا رسیدن به هدف اصلی که تامین امنیت غذایی است فاصله زیادی وجود دارد و در این راه باید مسیر تحول را طی کنیم. کم آبی و خشکسالی مزاحم کشاورزان خوزستانی است. کشاورزی که در این شرایط سخت اقتصادی تنها منبع درآمد محصولات کشاورزی است، با شرایط بسیار سختی مواجه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: اگر کشاورزان از الگوی کشاورزی پیروی کنند مشکل خاصی پیش نمی آید. اگر کم آبی و خشکسالی فعلی مدیریت نشود، اثرات و پیامدهای زیادی برای بخش کشاورزی خواهد داشت. یکی از این اثرات، زوال کمی و کیفی محصولات کشاورزی است که در نهایت امنیت غذایی را تهدید می کند.

امروز باید بیش از هر زمان دیگری به موضوع امنیت غذایی توجه کنیم

امیرزاده گفت: با توجه به تحولات جهانی و نارضایتی دشمنان امروز، موضوع امنیت غذایی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و این امر مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: تشدید برداشت از سفره های آب زیرزمینی، تشدید بیابان زایی و… از دیگر آثار عدم مدیریت خشکسالی است و از این رو موضوع کم آبی در خوزستان باید به بهترین نحو مدیریت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: کشاورزی ما آنقدر توسعه یافته نیست که بتواند با حداکثر بهره وری در مصرف آب عملکرد خود را افزایش دهد. کشاورزی در کشور هنوز ۱۰۰ درصد مکانیزه نشده و از سیستم ها و تکنولوژی نوین آبیاری استفاده نمی شود.

دانستن استقرار کشاورزی ایران یک ضرورت است

امیرزاده با اشاره به اینکه امروزه کشاورزی دانش بنیان در ایران یک ضرورت است، گفت: بسته های حمایتی لازم برای کشاورزان در نظر گرفته شده و در حال پیگیری است تا بخشی از خساراتی که ممکن است کشاورزان متحمل شوند جبران شود.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت، کشت برنج در حوضه های آبریز کارون، مارون، دز و کرخا در خوزستان ممنوع است و به دلیل عدم وجود این محصول به عنوان محصول فصلی در نظر گرفته نشده است، گفت: آب برای چنین کاری

امیرزاده ادامه داد: حوضه آبخیز کرخا حوضه بحرانی است اما کارهای خوبی در این حوضه در حال انجام است تا مشکلات کشاورزان کاهش یابد. در سایر حوضه های آبخیز فقط کشت برنج ممنوع است و کشت محصولات کم آب مانند ذرت، حبوبات و کنجد مجاز است.

انتهای پیام