دامداران منطقه میاندشت جاجرم تمایلی به فروش سیستم های سنتی دام ندارندایسنا/ خراسان شمالی معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت: دامداران شهرستان میاندشت جاجرم تمایل چندانی به فروش سیستم های سنتی خود ندارند.

علیرضا باغشقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران با بیان اینکه چند سالی است که طرح خرید سامانه حقوق عرفی دام در منطقه میاندشت اجرا می شود، اظهار کرد: منطقه میاندشت جاجرم یکی از زیستگاه های پلنگ آسیایی است. ایران و از آنجایی که حضور سگ ها گله خطراتی است که پلنگ ها احساس می کنند، بنابراین سیستم های سنتی دامداری را خریداری کردند.

نظام عرفی به مجموعه ای از اراضی مرتعی اطلاق می شود که تعداد معینی از خانواده های بادیه نشین در گذشته از آنها استفاده کرده اند و حق استفاده از آنها را دارند.

وی تصریح کرد: خروج جانوران زنده از منطقه و یا کاهش تعداد آنها علاوه بر ایمن سازی این زیستگاه برای پلنگ، باعث افزایش پوشش گیاهی منطقه نیز می شود.

باغشقی تاکید کرد: در صورت عدم توجه جدی به موضوع پوشش گیاهی جاجرم، این منطقه یکی از مناطق مستعد انتشار گرد و غبار خواهد بود.

وی افزود: طی سال جاری بخشی از سامانه های دامداری سنتی خریداری شد.

شایان ذکر است خرید سامانه های دامداری سنتی یکی از اقدامات مدیریت برای حفظ جمعیت آهو و پلنگ منطقه است که تا آذرماه سال گذشته حدود ۴.۸ میلیون راس از این سامانه ها خریداری شده است.

البته اگر جمعیت فعلی آهو در منطقه را با سال ۸۵ مقایسه کنیم، تعداد این گونه جانوری بیش از ۱۰ برابر شده است.

از آنجایی که خراسان شمالی در سال ۲۰۸۵ جزء خراسان بزرگ بود و به دلیل دور بودن از مرکز استان خراسان، توجه کمتری به این مناطق صورت گرفت و یا اینکه فرصت چندانی برای حضور پلنگ در منطقه به آنها داده نشد، این تعداد گوزن نیز کاهش یافته است.

انتهای پیام