خطرات مکرر سلامتی || خطر عود برای سلامتی چیست و چه فوایدی دارد؟


اطلاعات در مورد خطرات مکرر سلامتی متفاوت است. برخی مطالعات اثرات ضد افسردگی و ضد التهابی اجزای عود را نشان داده اند. مطالعات دیگر ارتباطی بین استنشاق عود دود و اثرات نامطلوب سلامتی آن مانند سرطان را نشان داده است.

کندر ماده ای است که برای تولید عطر معطر سوزانده می شود. در واقع کلمه “بخور” از کلمه لاتین به معنی “سوختن” گرفته شده است. سوزاندن از زمان های قدیم وجود داشته است. کندر در مراسم مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان استفاده می شد. برای قرن ها و تا به امروز مردم در سراسر جهان به دلایل مختلف از عود بیماری استفاده کرده اند.

آیا دود بخور می تواند به سلامتی شما آسیب برساند؟

همچنین ، اگر می خواهید از عود بیماری استفاده کنید ، باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. باید مطمئن شوید که امکان آتش سوزی وجود ندارد.

با مشاوران پزشک خود به صورت آنلاین مشورت کنید

کندر معمولاً از مواد طبیعی ساخته می شود. اولین چوب های بخور از مواد معطر مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و غیره ساخته شد. با گذشت زمان ، مواد بیشتری به محتوای بخور اضافه شده است تا طعم ، توانایی سوزاندن و محتوای بخور را بهبود بخشد.

برای استفاده از اکثر انواع بخورها به منبع آتش نیاز است. انتهای بخور ، که می تواند مخروطی ، چوبی ، گرد یا. باشد ، با شعله برای بخور دادن بخور روشن می شود. کندر برای بوی شیرین و دلپذیر طراحی شده است. همچنین می تواند حاوی ذرات معلق باشد که به راحتی استنشاق می شوند. این بدان معناست که می تواند پیامدهای بالقوه ای برای سلامتی انسان داشته باشد.

نکات برجسته خطرات مکرر سلامتی

خطر عود سلامتی دکتر

بسیاری از فرهنگ ها برای سلامتی و حتی اهداف معنوی بخور می کشند. اما مطالعات اخیر نشان می دهد که دود مکرر می تواند برای سلامتی مضر باشد.

عود – یک ماده دودی. این ماده از مواد طبیعی ساخته شده است که می توانند برای ایجاد دود معطر سوزانده شوند. انواع مختلف بخورها طعم و ترکیبات متفاوتی دارند. برخی از نمونه های این مواد شامل سرو یا گلاب است. برخی از آنها با رزین و برخی دیگر با پودر تهیه می شوند. به طور کلی ، بخور برای طعم دادن به فضای داخلی خانه ، اهداف معنوی ، سلامتی و سایر موارد استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، برای استفاده از آن نیز باید دود بخور را استنشاق کرد. اخیراً ، مطالعاتی در مورد اثرات منفی بخور بر سلامتی انجام شده است. بیایید نگاهی دقیق تر به آسیب احتمالی دود بخور بیندازیم.

اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که مواد مکرر ممکن است فواید سلامتی بالقوه ای داشته باشند ، اما برعکس آن چطور؟ آیا استنشاق بخور می تواند آسیب برساند؟ کندر حاوی چندین جزء است. این مواد شامل ذرات ریز در هنگام احتراق و گازهای مختلف از جمله مونوکسید کربن هستند.

در مطالعه ای که بر روی چینی های بزرگسال انجام شد ، شواهدی یافت شد که استفاده از عود ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور خلاصه ، بخور از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته و برای اهداف مختلفی از جمله اعمال مذهبی ، خنثی سازی بو و مدیتیشن و آرامش استفاده می شود. از مواد مختلف معمولاً گیاهی می توان به عنوان اجزای عود بیماری استفاده کرد.

سرطان یکی از خطرات عود بیماری است

دانشمندان سنگاپوری دریافتند که عود طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه سلول سنگفرشی همراه است. مطالعه ای روی کودکان عمانی نشان داد که استفاده از عود بیماری باعث خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم می شود. با این حال ، استفاده از عود با افزایش بروز آسم همراه نبود.

کندر حاوی ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی است که ذرات کوچک قابل استنشاق را تشکیل می دهند. یک مطالعه در سال 2009 تأیید کرد که برخی از این ذرات سرطان زا هستند ، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند. علاوه بر این ، این مطالعه ارتباط بین خطر بالای سرطان و عود را نشان داد.

بیشتر این سرطان ها سرطان تنفسی فوقانی یا سرطان ریه هستند.

مطالعه دیگری نشان داد که استنشاق بخور سرطانی تر از سیگار کشیدن است. این مطالعه فقط بر روی سلول های حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

وجود بسیاری از ترکیبات سمی و محرک در دود بخور همراه با ترکیبات معطر مشخص شده است ، به این معنی که می تواند آثار مضر نیز ایجاد کند.

آسم

عود بیماری آسم ایجاد نمی کند ، اما می تواند باعث حمله آسم شود. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که اجزای دود بخور برای غلظت های کمتر از دود سیگار برای سلول های کشت شده سمی است. لازم به ذکر است که در این مطالعه فقط دود بخور و ته سیگار مورد ارزیابی قرار گرفت.

ذرات معلق دود بخور نه تنها حاوی مواد سرطان زا بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که دود مکرر می تواند منجر به تعدادی از بیماری های تنفسی مانند آسم شود. یک مطالعه بیش از 3000 دانش آموز مدرسه را از نظر آسم ، علائم آسم و استنشاق مکرر مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان داد که بین استنشاق دود بخور ، آسم و علائم آسم مانند خس خس سینه ارتباط وجود دارد.

این مقاله همچنین ارتباط بین مصرف عود و افزایش نیاز به داروهای آسم را نشان داد.

التهاب

خطر عود سلامتی دکتر

مطالعات نشان می دهد که دود مکرر می تواند باعث التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که دود مکرر نه تنها باعث التهاب در ریه ها بلکه التهاب کبد نیز می شود. این مطالعه محدود بود زیرا فقط روی حیوانات انجام شد. این التهاب ناشی از تبدیل ذرات معدنی به متابولیت هایی است که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز می شود.

متابولیسم

ترکیبات موجود در دود بخور نیز می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که استنشاق دود مکرر بر متابولیسم و ​​وزن تأثیر منفی می گذارد. دود مکرر باعث کاهش وزن ناخواسته و کاهش کلسترول خوب می شود.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این اتفاق می تواند برای انسان رخ دهد.

بخور از چه چیزی ساخته می شود؟

کندر معمولاً از یک ماده معطر تهیه می شود. آنها همچنین از چسب برای نگه داشتن ذرات معطر در کنار هم استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای بخور دادن معمولاً گیاهی است. این مواد می توانند شامل انواع رزین ها ، پوست ، دانه ها ، ریشه ها و گل ها باشند.

مواد خاصی که در بخور استفاده می شود ممکن است بسته به منطقه و سازنده این محصول متفاوت باشد. چند نمونه خاص از مواد معطر که می توانند برای تولید بخور در نقاط مختلف جهان استفاده شوند:

  • بخور دادن
  • دارچین
  • نعناع هندی
  • چوب صندل

چسب قابل اشتعال در بخور مشتعل می شود. احتراق به شما امکان سوزاندن و ایجاد دود را می دهد. مواد مورد استفاده به عنوان چسب در نقاط مختلف جهان متفاوت است ، اما ممکن است شامل مواردی مانند ذغال سنگ یا پودر چوب باشد.

فرم تکرار

عودها به اشکال مختلف صورت می گیرد ، از جمله:

  • پودر
  • درخت
  • باز پیچی
  • مخروط ها

نحوه استفاده از عود

خطر عود سلامتی دکتر

برای سوزاندن بخور ، ابتدا به آرامی روشن می شود. به عنوان مثال ، برای روشن کردن یک بخور چوبی ، فندک یا کبریت نوک آن را روشن می کند. وقتی بخور روشن است ، آتش را با دقت خاموش کنید. معمولا دمیدن، حذف تکرار سپس بخور می درخشد و شروع به انتشار دود معطر می کند.

زمان سوزاندن بخور بسته به شکل آن متفاوت است. به عنوان مثال سوزاندن عود می تواند 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی بخور کاملاً می سوزد ، خود به خود خارج می شود. البته باید بدانید که بخور دادن با آتش همراه است.

برای سوزاندن بخور ، باید از دستگاه بخور مخصوص استفاده کنید. به کنترل بخور و خاکستر آن کمک می کند. بخورها را روی سطحی نسوز قرار دهید. هرگز بخور سوزاننده را در گوشه خانه خود بدون مراقبت رها نکنید.

می توانید بخور ، رول و آب نبات را به صورت آنلاین خریداری کنید.

فواید بخور برای سلامتی؟

خطر عود سلامتی دکتر

قرنهاست که از بخور در سراسر جهان استفاده می شود ، اما آیا فواید بخور برای سلامتی مفید است؟ تحقیقات در مورد مزایای احتمالی بخور دادن محدود است. تحقیقات زیادی در مورد بخور و عود بیماری انجام شده است.

استفاده از عود از زمان های قدیم پایه اصلی تمرین و مدیتیشن مذهبی بوده است. اما آیا واقعاً بخور دادن اثر آرامش بخش یا روانگردان دارد؟

مطالعه روی رزین بخور در سال 2008 نشان داد که این عود می تواند واکنش مشابهی به داروهای ضد افسردگی ایجاد کند. علاوه بر این ، واکنشی به این ترکیب در مناطقی از مغز که با اضطراب و افسردگی مرتبط است مشاهده شده است. همچنین گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که برخی از ترکیبات جدا شده از بخور و رزین دارای اثر ضد التهابی در موش ها هستند. محققان چندین ترکیب را از رزین ها جدا کردند و دریافتند که برخی از آنها ، بسته به دوز ، می توانند پاسخ التهابی را در موش ها مهار کنند.

با این حال ، باید توجه داشت که محققان در این مطالعات با ترکیبات رزین تصفیه شده بخور کار کردند. برای تعیین اینکه آیا این ترکیبات در دود مکرر وجود دارند یا خیر و آیا واکنش های مشابهی را در افراد ایجاد می کنند ، مطالعات بیشتری لازم است.

اخرین حرف

کندر از زمان های قدیم در سراسر جهان و در میان فرهنگ های مختلف استفاده می شده است. با توجه به صحبت در مورد آسیب احتمالی ناشی از مصرف مجدد سیگار ، بهتر است قبل از عود با پزشک مشورت کنید.

پیوندها:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

دیدگاهتان را بنویسید