خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان


مدیرکل مطبوعات محلی در مراسم معرفی برگزیدگان و افتتاحیه نمایشگاه ششمین دوره جایزه عکس مطبوعاتی ایران اعلام کرد: تمامی اعضای انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران واجد شرایط ۲۰۰ گیگ اینترنت روزنامه نگاری و عضویت هستند. در صندوق اعتبار فنی فقط از طریق این انجمن و با معرفی نامه از انجمن اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، مراسم معرفی برگزیدگان و افتتاحیه نمایشگاه ششمین جایزه تصویر سال مطبوعات ایران، شامگاه جمعه ۷ مرداد ماه آینده برگزار شد. . عکس یادگاری اعضا و مهمانان انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران در تالار فرهنگستان ایران.

در این مراسم علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، ایمان شمسی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، محمدمهدی اصغرپور مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، حمید فروتن رئیس هیات مدیره اتحادیه صنف عکاسان و خبرنگاران در این مراسم حضور داشتند. ، محسن سلیمانی رئیس مؤسسه فرهنگی و هنری شبا، احمد نطقی، محمد فرنو، محسن الروسانی، جاسم الغضبانپور، سعید صادقی، علی قضا، محمدعلی جدیدالاسلام، فرهاد سلیمانی، اصغر ازل، رضا. حافظ – قرآن و جمعی از عکاسان.

پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، مهدی قاسمی عکاس این مراسم از حاضران خواست تا دقیقه ای بایستند و به یاد بابک برزویی دعا کنند. عکاس فعال در زمینه فیلم و روزنامه نگاری که می خواند

حمید فروتن، رئیس سندیکای عکاسان مطبوعاتی ایران وی در ابتدای این مراسم گفت: همزمان با برگزاری ششمین مراسم عکس سال مطبوعات ایران و در غم از دست دادن دوست و همکار عزیزمان بابک برزویی، برای ایشان آرزوی صبر و سلامتی داریم. خانواده.” این مراسم در حالی برگزار می شود که بسیاری از مطالبات عکاسان از جمله حقوق کم عکاسان از دغدغه های مهم این انجمن است.

وی عکاسی خبری را یکی از سخت ترین و پر استرس ترین انواع عکاسی دانست و افزود: گرانی تجهیزات و ناامنی اجتماعی و شغلی بر ترس دوستان ما می افزاید. پیگیری عکاسان تامین امنیت یکی دیگر از علایق انجمن است که امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم به آن دست یابیم. از زحمات و حمایت های معاونت مطبوعاتی به ویژه جناب آقای شمسی مدیرکل مطبوعات محلی و جناب آقای دکتر براحمدی مدیر عامل اعتبار هنر، سندیکای خبرنگاران تهران، فرهنگستان هنر و صبا صبا تشکر می کنم. موسسه فرهنگی.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

عصربور: این اصرار وجود دارد که جوامع ما به هماهنگی نرسند!

در ادامه محمدمهدی عصربور، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به برگزاری نشست های قبلی این رویداد در خانه هنرمندان ایران، گفت: نشست های قبلی این رویداد در خانه هنرمندان برگزار شده بود اما این زمانی که ما به این موفقیت دست پیدا نکردیم.” حقیقت این است که اگر بخواهم درباره اتحادیه‌های کارگری صحبت کنم، چون بیش از یک دهه است که درباره مسائل صنفی صحبت می‌کنم. مسائل صنفی را خود اعضای صنف درک می کنند و به همین دلیل حرف آقای فروتن را می فهمیم. مشکلات ما از سال ۱۳۶۰ تغییر نکرده است و همچنان همان حرف های دبیران انجمن را می پرسیم، یعنی مشکلات صنفی ما حل نمی شود!

وی گفت: ما هنوز در نقطه شروع هستیم و تنها تفاوت این است که عکس های ما دیجیتالی هستند و این بسیار تاسف آور است. قبلاً این موضوع را به عدم اقدام صنفی کارگری یا اینکه صدای ما به جایی نمی رسد یا اینکه با دولت هایی روبرو هستیم که مشکل اصلی شان فرهنگ و هنر نیست را ربط می دادم! گاهی اوقات من افسرده می شوم زیرا به نظر می رسد عزم برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد تا جوامع ما برای حل مشکلات صنفی خود دور هم جمع نشوند.

اصغرپور خاطرنشان کرد: مدیران کل به چند دسته تقسیم می شوند. بد سلیقه، بد سلیقه و خوش سلیقه، باید ببینیم با چه مدیری روبرو می شویم. متأسفانه در بسیاری از جاها وقتی مدیران جرعه ای از دانش را می نوشند، وقت آن است که آنها را ترک کنند و بعد از زندگی روزمره خود یک دفتر خاطرات بنویسند. اینها مسائلی است که دولت باید به آن توجه کند وگرنه در سال ۱۵۰۰ هنوز باید در مورد مسائل جزئی صنفی صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه علیرغم همه تلاش ها آمادگی ورود به عرصه جدید را نداریم، قطعا این اتفاق در سینما رخ داده و در برخی حوزه ها به تدریج در حال رخ دادن است، گفت: در چند سال گذشته این دغدغه را داشته ام. ممکن است با مشکلی روبرو شویم، زیرا آمادگی قبلی را نداریم، برخی از همکاران ما بیکار خواهند شد. من فکر می کنم این در بسیاری از زمینه ها اتفاق می افتد زیرا سرعت تغییرات افزایش یافته است. به نظر من بخشی از کار جدی اتحادیه این است که این موضوعات را به صورت نوشتاری درآورند تا بتوانند با هم همکاری کنند و مسائل را حل کنند.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

ما به جامعه عکاسی یک عذرخواهی بدهکاریم

بیگمان موسوی روزنامه نگار با اشاره به سخنان محمدمهدی عصرپور گفت: من فکر می کنم برخلاف آنچه آقای اصغرپور گفتند، رابطه دولت، سازمان های مردم نهاد و دولت مشخص نیست. من به عنوان یک خبرنگار، در رابطه با عکاس خبرنگار نیز مشکلاتی دارم. یعنی برای همکاری نسبی که با هم داشتیم، متوجه شدیم که چقدر بین ما و کاری که انجام می‌دهیم، نقطه کوری وجود دارد، نمی‌دانیم حق عکاسان چیست، آنها نمی‌دانند حقوقشان در برابر انتشار چیست!

وی افزود: انجمن های مختلفی در حوزه عکاسی و روزنامه نگاری داریم و کارهای زیادی انجام شده است، اما خبرنگار هنوز نمی داند چه نسبتی با عکاس دارد! فکر می‌کنم در تمام سال‌هایی که می‌گذرد، جامعه مطبوعات یک عذرخواهی بزرگ را مدیون جامعه عکاسی است.

موسوی با بیان اینکه هیچ چیزی مانند عکس نمی تواند حقیقت یک موضوع را بیان کند، گفت: وقتی چند عکس حقیقت یکسان را بیان می کنند تاثیر آنها بیش از هر موضوع دیگری است. وقتی عکسی چنین کارکردی دارد، ما به عنوان خبرنگار باید نگاه جدی تری به عکس داشته باشیم و ظاهری نداشته باشیم.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

در بعدی، ابوالفضل نسایی دبیر ششمین دوره سال عکاسی خبری ایران وی از روند برگزاری این دوره خبر داد و گفت: جیمز نیکویی روزنامه نگار می گوید تماشای رنج دیگران سخت است، آدم احساس گناه می کند نه به این دلیل که من این شرایط را ایجاد کرده ام، بلکه به این دلیل که قرار است این اتفاق بیفتد. آنها را با دردهایشان تنها بگذار. فتوژورنالیسم ابزاری برای ایستادگی در برابر آنچه که به طور سنتی زیباست. ما به عنوان عکاس خبرنگار، در گوشه ای از جهان زندگی می کنیم که سال ها شاهد جنگ، رنج و درد مردم بوده ایم. ما همیشه سعی کرده ایم این حقایق را ثبت کنیم و درد و رنج را در کنار زیبایی به مردم نشان دهیم. انجمن صنفی امسال نیز مانند سال های گذشته از عکاسان درگیر دعوت به عمل آورد.

وی گفت: فراخوان ششمین عکس امسال بنا به دلایلی با کمی تاخیر منتشر شد و بیش از ۲۰۰۰ عکس از ۳۴۷ خبرنگار و عکاس آزاد در قالب تک عکس، سریال خبری، تک عکس و مستند و انفرادی منتشر شد. عکس های ورزشی، سریال های ورزشی، بخش پروژه های بلند مدت و ۲۶ حالت چندگانه برای دبیرخانه جشنواره. در این دوره با تصویب هیات مدیره بخش های گروه پرتره، پرتره و محیط زیست حذف و بخشی به نام گروه برد بلند به مسابقه اضافه شد و در نهایت هیات داوران متشکل از محمود کلاری، رضا. ماتریان و بایمن هوشمند زاده، علی آگرابی و روح الله پس از دو روز داوری، وحیدیت در مجموع ۱۵ تک عکس و ۱۵ گروه از نامزدها را اهدا کرد. نمایشگاه عکس امسال پس از دو سال برگزاری به صورت پیش فرض به همت فرهنگستان هنر برگزار شد که در آن ۱۲۷ عکس در سه گالری به نمایش در می آید و طی هفته آینده نشست های تخصصی فیلم و عکس برگزار خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم از زحمات یک دهه اصغر عزلد دبیر سابق انجمن و همچنین مرتضی دیدری و احمد نتگی به عنوان عکاسان برجسته در این مراسم تجلیل شد.

احمد نتاجی عکاس پیشکسوت و موسس خانه عکاسان ایران در این بخش به حل نشدن مسائل صنفی در ایران اشاره کرد و گفت: من مسائل جاری کشور را ناشی از کمبود امکانات نمی دانم. و تلاش دولت ها و من معتقدم هیچ دولتی نمی تواند کاری برای جامعه عکاسی عکاسی انجام دهد. من فکر می کنم این به دلیل عدم اتحاد در جامعه عکاسی است.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

ایمان شمسی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بزرگداشت بابک برزویی گفت: در خصوص مسائل صنفی دو نکته را عرض می کنم. در حوزه رسانه و دولت سیزدهم منتظریم کار را به بخش خصوصی و تشکل های صنفی واگذار کنیم تا مشاور ما باشند و ما مشاور آنها باشیم. از طرفی رقبای زیادی برای مطبوعات پیدا می شود و بیشتر آنها جذب این شغل می شوند و می توان آن را به فال نیک گرفت، اما باید برای این کار تدبیری اندیشیده شود تا کار حرفه ای فراموش نشود.

وی بیان کرد: عکاسان مظلوم هستند و سختی های زیادی را متحمل می شوند و با آنها برخورد خوبی نمی شود، بنابراین تلاش می کنیم در این دولت بیشتر به آنها توجه شود. به همین منظور همکاری خود را با انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران افزایش خواهیم داد. علاوه بر صندوق اعتباری هنر، یک سوم کل بودجه وزارت گسترش نیز تزریق شد تا اتحادیه های مطبوعاتی به ویژه عکاسان برای استفاده از امکانات و امکانات رفاهی به عضویت این صندوق درآیند. امیدوارم با همراهی دوستان در هیات مدیره و مدیر عامل محترم بتوانیم مشکلات را کاهش دهیم.

شمسی در پایان گفت: تمامی اعضای سندیکای عکاسان مطبوعاتی ایران باید برای ۲۰۰ گیگ اینترنت روزنامه نگاری و عضویت در صندوق اعتباری هنر فقط از طریق این انجمن و با معرفی نامه از انجمن اقدام کنند.

در تکمیل این مراسم علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، جاسم قضبان پور و فرهاد سلیمانی از احمد نطچی عکاس پیشکسوت تجلیل و مدال ویژه پیشکسوتان عکاسی خبری را به وی اهدا کردند.

علی بهادری جهرمی، رئیس و دبیر هیئت دولت وی در سخنانی گفت: من شخصاً زحماتی را که شما عکاسان عزیز برای ثبت و حفظ لحظات انجام داده اید دیده ام و هرگز فراموش نمی کنم و فکر می کنم زحمات عکاسان کمتر به چشم می خورد.

وی تصریح کرد: چیزی که عکاسان را متمایز می کند، نبود عکاس بد است و این سختی صبر آنها را بیشتر می کند و این باعث می شود با دقت و عمق عکاسی کنند.

همانطور که سخنگوی دولت سیزدهم گفت: من به عنوان یک عضو کوچک خانواده قلم اعتراف می کنم که بیان یک تصویر بسیار گویاتر از قلم است و به همین دلیل تصاویر زیادی حفظ شده است و به همه می گویم. جانبازان که تمام زحمات شما پابرجا بوده و از شما قدردانی می کنیم.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

* اعلام برندگان ششمین دوره جایزه عکس مطبوعاتی ایران امسال

در پایان این مراسم اسامی برگزیدگان ششمین دوره «تصویر مطبوعاتی ایران» در سال جاری اعلام شد که اسامی آنها به شرح زیر است:

در بخش تصویر ورزشی مجرد، مریم گاسپ این جایزه و نشان را دریافت کرد.

جایزه و نشان گروه عکس ورزشی به جاوید نیک پور رسید.

جایزه بخش تک تصویر مستند به مریم المومن دهکردی تعلق گرفت.

حمید سبحانی جایزه تندیس کوچک و جایزه مجموعه عکس های مستند را دریافت کرد.

در بخش مجموعه بلند مدت، زبیر محد برنده اعلام شد.

جایزه و تندیس مجموعه عکس خبری نیز به گروه علی خارا افغانستان اهدا شد.

هیئت داوران هیچ اثری را برای تجلیل در بخش اخبار و چند رسانه ای نیافت.

خبر خوش از مدیرکل مطبوعات محلی برای عکاسان

در پایان این مراسم، نمایشگاه آثار برگزیدگان ششمین دوره جایزه عکس مطبوعاتی ایران افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۱۵ شهریور در فرهنگستان فرهنگ و هنر صبا دایر است.

انتهای پیام