حمایت از خرید بیش از یک تن زعفران از کشاورزان خراسان شمالیایسنا/ خراسان شمالی مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی خراسان شمالی از خرید یارانه ای یک تن و ۱۰۰ کیلوگرم زعفران از کشاورزان این استان خبر داد.

جلیل رمضانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به اینکه خرید زعفران از کشاورزان این استان از ۲۸ آبان ماه آغاز شده است، گفت: خرید زعفران تا پایان دی ماه آینده ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه ورود سازمان تعاون روستایی برای حمایت از خرید این محصول برای جلوگیری از ضرر کشاورزان است، گفت: در واقع تعدادی از کشاورزان به دلیل هزینه هایی که برای تولید متحمل شده اند قادر به حفظ محصول خود نیستند. این محصول افزایش قیمتی ندارند، بنابراین برای اینکه زعفران با قیمت پایین به دست تجار نیفتد، خریدهای حمایتی انجام می شود.

رمضانی گفت: قیمت خرید یارانه ای هر کیلوگرم نگین زعفران ۴۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است که ۲۰ درصد بیشتر از قیمت پیشنهادی دلالان است.

به گفته وی در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم نگین زعفران در این استان ۳۵ میلیون تومان است.

مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی خراسان شمالی گفت: خرید حمایتی زعفران در این استان موجب تعادل قیمت محصول در بازار و رضایت زعفران کاران می شود.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته و به دلیل مناسب بودن قیمت زعفران، خرید حمایتی صورت نگرفت، اما در سال ۱۳۹۸ از خرید زعفران حمایت شد و خرید ۲ تن و ۱۰۰ کیلوگرم زعفران انجام شد.

رمضانی قیمت خرید زعفران نگین در سال ۱۳۹۸ را ۱۳ میلیون تومان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه موافقت کشاورزان برای خرید یارانه زعفران خوب است، گفت: پیش بینی می شود تا پایان دی ماه آینده دو تن زعفران گرانبها خریداری شود.

رمضانی افزود: در حال حاضر مرکز خرید حمایت از زعفران در شهرستان فاروج به عنوان قطب تولید این محصول در فرمانداری فعال است و محصول از کشاورزان خریداری می شود.

شایان ذکر است که خراسان شمالی سومین تولیدکننده زعفران در ایران است به طوری که ۲۲ تن زعفران از مزارع این استان برداشت می شود.

شهرستان فاروج مهمترین شهرستان خراسان شمالی در تولید زعفران محسوب می شود و ۳ هزار هکتار از مزارع این شهرستان به کشت زعفران اختصاص یافته است.

انتهای نامه