حقوردی: با وجود تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی در دنیای امروز نمی‌توان الگوی توسعه علمی تعریف کرد.


یکی از اعضای کمیته آموزش، پژوهش و فناوری شورای اسلامی گفت: با تفاوت های فرهنگی، مذهبی و قومیتی موجود نمی توان الگوی توسعه علمی برای دنیای کنونی اتخاذ کرد.

حسین هاگردی در گفت وگو با ایسنا، درباره سخنرانی اخیر رئیس جمهور در اجلاس آموزش و پرورش سازمان ملل که با همکاری یونسکو برگزار شد، اظهار کرد: در سند ۲۰۳۰ به محتوای فرهنگی و نیازهای ملی ملت ها توجه نشده و تهیه شده است. بر اساس اندیشه‌های سکولار و لیبرال. این مدل برای همه اقوام، ادیان و ملت‌ها مورد توجه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: همانطور که می دانیم نگرش ها و فرهنگ ها متفاوت است، بنابراین به عنوان یک کشور شرقی و مسلمان نمی توانیم الگوی تهیه شده توسط یونسکو و ارسال با عنوان سند آموزش ۲۰۳۰ را بپذیریم، پیش از این مقام معظم رهبری تذکراتی به قبلی داده بودند. مسئولان دولت و آموزش و پرورش در خصوص اجرای این سند.

یکی از اعضای کمیته آموزش و پژوهش شورای اسلامی کشور تصریح کرد: رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که ما الگوی خود را برای توسعه و پیشرفت علمی بر اساس مسائل دینی، مفاهیم شرقی، سنتی و فرهنگی خود و اعتماد علمی خود بر اساس ترسیم کرده ایم. منطقه ما باورهای خود ربطی به سند ۲۰۳۰ ندارد.

حقوردی با بیان اینکه رئیس جمهور خواستار به رسمیت شناختن تکثر فرهنگی توسط یونسکو بود، تاکید کرد: نمی توان با تفاوت های فرهنگی، مذهبی و قومیتی برای دنیای کنونی الگوی توسعه علمی ایجاد کرد.

وی با توجه به بخشی از سخنان رئیس جمهور مبنی بر گفت و گوی تعاملی در چارچوب نظام تعلیم و تربیت بر اساس ارزش های والای انسانی، تصریح کرد: ما نمی توانیم با مجامع علمی و فرهنگی قطع رابطه کنیم، اما نظر ما این است که در مواردی که تعارض وجود دارد. بین ما. اعتقادات و مسائل دینی به نمایندگی از یونسکو، مسائل مذهبی و فرهنگی خود را در اولویت قرار می دهیم.

یکی از اعضای کمیته آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: ما هرگز نگفتیم که مثلا با سازمان های بین المللی تعامل خود را متوقف می کنیم و رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کرد.

انتهای پیام