حزب الله: ما رئیس جمهوری می خواهیم که اولویت آن منافع لبنان باشدنایب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان با بیان اینکه مقاومت بار دیگر ثابت کرد که قدرت واقعی این کشور و عامل اصلی برقراری ثبات و دستیابی به حقوق آن است، گفت:

به گزارش ایسنا، به نقل از المنار، علی اطفوش، معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان، گفت: مقاومت بار دیگر قدرت واقعی لبنان را ثابت کرد و عامل اصلی برقراری ثبات و احقاق حقوق آن است. ” مقاومت نقش عمده‌ای در احیای، حمایت و حفاظت از حقوق نفت و گاز لبنان در برابر غارت و سرقت و تضمین اجرای توافق‌هایی داشت که به این کشور اجازه می‌دهد منابع نفت و گاز خود را بدون هیچ محدودیتی استخراج کند.

وی افزود: لبنان برای استفاده از منابع نفت و گاز و حل بحران های خود در شرایط مناسب نیازمند ایجاد ثبات سیاسی و حقوقی است و راه ورود به این مرحله انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت با اختیارات کامل است.

علی اطبش تاکید کرد که حزب الله از هیچ تلاشی برای رفع موانع بر سر راه تشکیل دولت فروگذار نخواهد کرد و این جنبش خواستار تشکیل هر چه سریعتر دولت است.

این مقام حزب الله تاکید کرد: ما نمی خواهیم در کشور خلاء ایجاد کنیم، بلکه می خواهیم رئیس جمهور شجاع، میهن دوست و میهن دوست انتخاب کنیم که اولویت آن منافع کشور باشد نه رئیس جمهوری وابسته به منافع خارجی.

اطفوش افزود: دخالت سفارتخانه ها در امر انتخاب رئیس جمهور باعث تعمیق اختلافات می شود.

وی در پایان گفت: همه کسانی که خواهان ثبات لبنان هستند باید تلاش کنند تا بین لبنانی ها به توافق برسند زیرا این توافق عامل اصلی ثبات سیاسی لبنان است که این کشور در این شرایط سخت به آن نیاز دارد.

نشست پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری پیش از این به ریاست نبیه بری، رئیس پارلمان و پس از رسیدن به حد نصاب فعلی ۱۱۹ نماینده آغاز شد. نتایج رای گیری روز پنجشنبه شامل ۵۵ برگ سفید، ۴۲ رای به میشل موواد، ۱۷ رای برای لبنان جدید، یک رای به میلاد ابوملحب و چهار رای باطل بود.

به این ترتیب رای پارلمان لبنان برای انتخاب جانشین میشل عون برای دومین بار به نتیجه نرسید و هیچ یک از نامزدها موفق به کسب اکثریت آرا نشدند.

بری همچنین خواستار برگزاری جلسه جدید در ساعت ۱۱:۰۰ روز دوشنبه (۲۴ اکتبر) شد.

دوره ریاست جمهوری عون پس از شش سال حضور در این سمت که با بحران های مختلف و تعطیلی نهادهای دولتی همراه بود، در ۳۱ اکتبر به پایان می رسد.

عون در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ پس از یک توافق سیاسی پس از دو سال و نیم خالی بودن در پست ریاست جمهوری انتخاب شد.

انتهای پیام