حراج میلیون دلاری برای کتاب کمیاب شکسپیر


فیلم «فولی ۱» ساخته ویلیام شکسپیر در نیویورک به حراج گذاشته شد و پیش بینی می شود ۲.۵ میلیون دلار فروخته شود.

گاردین گزارش می دهد که نسخه اصلی فولی ۱ اثر ویلیام شکسپیر که اغلب از آن به عنوان مهم ترین کتاب ادبیات انگلیسی یاد می شود، ماه آینده در نیویورک به حراج گذاشته خواهد شد.

این کتاب که نزدیک به ۴۰۰ سال پیش منتشر شده است، یکی از کمتر از ۲۰ نسخه باقی مانده در مالکیت عمومی است و به گفته ساتبیز، تخمین زده می شود تا ۲.۵ میلیون دلار (۲ میلیون) فروخته شود.

این کتاب که توسط جان همینگز و هنری کندل گردآوری و منتشر شده است شامل ۳۶ نمایشنامه است که نیمی از آنها قبلاً منتشر نشده است.

هیچ نسخه خطی معاصری از متون شکسپیر باقی نمانده است، بنابراین بدون اولین کتاب فولی، ۱۸ اثر، از جمله آثار معروفی مانند مکبث، طوفان، و شب دوازدهم ممکن بود در تاریخ گم شوند.

نمایشنامه ها توسط همینگز و کندل به کمدی، تراژدی و تاریخ تقسیم می شوند. گفته می شود که این تنها نسخه خطی منشأ اسکاتلندی است که توسط خانواده گوردون در اوایل قرن هفدهم ساخته شده است. سپس از طریق نسل ها به پرورش دهنده اسب ویلیام استوارت استرلینگ منتقل شد.

این کتاب به عنوان یک فعال سیاسی و مورخ، R.W. Stone Watson، که از سقوط امپراتوری اتریش-مجارستان در طول جنگ جهانی اول و پس از آن حمایت کرد و منجر به ظهور چکسلواکی و یوگسلاوی شد، ادامه یافت. در دهه ۱۹۶۰، روزنامه از اقیانوس اطلس عبور کرد و توسط مدیر دارایی و عکاس مرجع از شیکاگو در مجموعه Abel E Berland قرار گرفت.

صفحه اول معروف خود را با عکسی از شکسپیر از دست داد، که ممکن است در طول سال ها حذف یا دزدیده شده باشد تا به عنوان یک پرتره قاب شود.

ریچارد آستین، مدیر جهانی کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های حراج ساتبی، گفت: «حضور فولی اول شکسپیر یک رویداد مهم در بازار است، زیرا هنوز نسخه‌های کمی در دست است. این اثر که نزدیک به ۴۰۰ سال پیش منتشر شد، اثر مهمی است که آثار خارق العاده شکسپیر را برای همیشه حفظ می کند و تضمین می کند که بسیاری از آثار معروف او در تاریخ گم نخواهند شد. این نسخه به ویژه یادآور ردپای صاحبان قبلی در صفحات خود است، که بسیاری از آنها اثری پاک نشدنی در سراسر کتاب بر جای گذاشته اند، و قطعه زنده ای از تاریخ بشر است که نشان می دهد شکسپیر چگونه نسل های مختلف را الهام می بخشد.

نسخه ای از فولی اول تا ۱۵ ژوئن در گالری ساتبی لندن به نمایش گذاشته می شود و پس از آن در ۷ جولای در نیویورک به حراج گذاشته می شود.

انتهای پیام