جاده ها علیه حیات وحش/ تصادفات عامل ۵۲ درصد مرگ و میر پلنگ است


کارشناس دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه آماری از تلفات حیات وحش گفت: ۵۰ درصد تلفات حیات وحش و ۵۲ درصد از تلفات پلنگ آسیایی ناشی از تصادفات جاده ای است.

مرضیه موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران وی به ارائه آمار تلفات پلنگ آسیایی یکی از گونه های در خطر انقراض اشاره کرد و اظهار داشت: ۳۸ مورد تلفات پلنگ آسیایی ثبت شد که ۱۹ مورد آن به دلیل تصادفات جاده ای و تنها هشت مورد مربوط به پلنگ عباس آباد بوده است. جاده. ۶ مورد در جاده یزد – کرمان و در منطقه کالمند – بهادران رخ داده است. یک مورد در جاده بافق – بهاباد، یک مورد در جاده سنخات – جاجرم در منطقه دره انجیر، یک مورد در پناهگاه دربند رویر در استان کرمان و یک مورد در جاده نایبندان مشاهده شد.

وی تاکید کرد: اولین مورد ثبت شده و قدیمی ترین آمار آسیب های جاده ای مربوط به جاده نپندان است که در سال ۱۳۷۸ اتفاق افتاده است.

موسوی با اشاره به اینکه بیشترین آمار قربانیان پلنگ در جاده عباس آباد گزارش شده است، تصریح کرد: توران منطقه مهم تکثیر و زیستگاه پلنگ است به همین دلیل بیشترین قربانیان در این جاده بوده اند. سال ها پیش در جاده کالمند به بهدران نیز تلفات جاده ای داشتیم، اما اکنون در آن منطقه یاک بیشتری نداریم و اگر هم داشتیم قطعا آسیب های جاده ای وجود داشت.

این کارشناس پستانداران گوشتخوار به گونه تلف شده شترمرغ در جاده عباس آباد اشاره کرد و گفت: سه توله شترمرغ نابالغ دو توله جنسی نامشخص، یک توله شترمرغ ماده – اخیرا بر اثر تصادف تلف شدند، یک شترمرغ ماده، یک شترمرغ نر. وی در این جاده بر اثر تصادف جان باخت، یک ساله، یک پلنگ بالغ با جنسیت نامشخص و یک پلنگ سه ساله با جنسیت نامشخص. اولین آمار ثبت شده از مرگ پلنگ بر اثر تصادف مربوط به جاده نایبندان در سال ۱۳۵۷ و متعلق به یک یوزپلنگ نر است. اولین آمار در سال ۱۳۸۸ در جاده عباس آباد ثبت شد که در آن یک سیاه گوش ماده و دو توله نابالغ کشته شدند.

وی با اشاره به گزارش تهیه شده در سال ۹۵ که متعلق به مطالعاتی در یک دوره ۱۰ ساله از سال ۸۴ تا ۹۴ است، تصریح کرد: یوزپلنگ گونه ای سرزمینی است و با توجه به محیط و رفتار آن معمولا مهاجرت و بین زیستگاه ها جابجا می شود. به این ترتیب، آنها بیشتر در معرض تصادفات جاده ای هستند. بر اساس این گزارش ۵۲ درصد تلفات یوزپلنگ مربوط به تصادفات جاده ای است و تصادفات جاده ای عامل نیمی از تلفات حیات وحش گزارش شده است. این آمار آسیب های جاده ای تنها اجسادی است که محیط بانان در مناطق و جاده ها دیده اند. پس از بررسی علت تلفات، متوجه می شویم که آنها بر اثر تصادف، درگیری، بیماری یا سم جان باخته اند.

جاده ها در برابر حیات وحش/ تصادفات عامل 52 درصد مرگ و میر پلنگ است
یوز گم شده است

این کارشناس پستانداران گوشتخوار درباره آمارهای به دست آمده از تلفات جانوران در جاده ها گفت: این آمار بسیار محدود و البته تکان دهنده است زیرا بسیاری از تلفات جاده ای گزارش نمی شود اما می توان گفت جاده ها تهدیدی بالقوه برای حیات وحش هستند و اگر وضعیت ادامه دارد به این ترتیب اگر وزارت راه و شهرسازی بدون ملاحظات زیست محیطی شبکه راه را توسعه دهد، تلفات افزایش یافته و بسیاری از گونه های ما تلف می شوند.

این کارشناس حیات وحش خاطرنشان کرد: علاوه بر تصادفات و درگیری‌های جاده‌ای، شرایط دیگری مانند افزایش طول عمر گونه‌ها و مرگ طبیعی وجود دارد، حتی گاهی گونه‌ها در فصل جفت‌گیری با یکدیگر برخورد کرده و باعث انقراض می‌شوند. این بیماری در برخی از آنها نیز عامل از دست دادن است، اما علاوه بر همه این موارد تصادفات جاده ای بزرگترین عامل مرگ و میر حیات وحش در کشور است.

چه نوع حیات وحشی تحت تأثیر تصادفات جاده ای قرار می گیرد؟

موسوی درباره نوع ببری که زیستگاه کوهستانی دارد، گفت: این گونه کمتر در معرض تصادفات جاده ای است، البته ۲۵ درصد تلفات ببرها مربوط به تصادفات جاده ای بوده است.

این کارشناس گوشتخواران تلف شدن ببرها را بیشتر به دلیل درگیری هایی دانست که باعث نزدیک شدن آنها به مناطق مسکونی می شود و افزود: معمولا یوزپلنگ ها بر اثر سم، شکار یا دلایل دیگر کشته می شوند اما یوزپلنگ با چنین مشکلاتی مواجه نیست البته یوزپلنگ دارای مشکلات بسیار زیادی است. جمعیت کم بله، به همین دلیل است که آنها با مبارزات مشابهی روبرو نمی شوند، اما آسیب های جاده ای عامل اصلی مرگ یوز است.

این کارشناس حیات وحش گوشتخواران را بیشتر در معرض آسیب های ناشی از تصادفات جاده ای دانست و افزود: به دلیل انتقال بین زیستگاه ها بیشتر از علفخواران آسیب می بینند.

وی در مورد مصدومیت سگ های جاده ای گفت: بر اساس گزارش ارائه شده در سال ۱۳۹۴، ۶۳ درصد جراحات تصادفات جاده ای مربوط به سگ بوده که شغال و روباه بیشترین آسیب را متحمل شده اند.

موسوی با اشاره به گربه سانان که بعد از سگ ها رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: تمام هشت نوع گربه سانان ایران مانند گربه پالاس، جنگلی، گربه وحشی و غیره در جاده ها آسیب دیدند، حتی گربه شنی که دارای زیستگاه بیابانی است و در معرض جاده قرار نمی گیرد و همچنین مستعد صدمات تصادفات جاده ای است.

جاده ها در برابر حیات وحش/ تصادفات عامل 52 درصد مرگ و میر پلنگ است
هرگز قصر

وی علاوه بر تلفات گونه های بزرگ مانند خرس قهوه ای، کفتار، شغال و روباه به تلفات بسیار زیاد در گونه های کوچک مانند خرگوش و جوجه تیغی اشاره کرد و افزود: تعداد تلفات در این گونه ها نیز زیاد است اما با از دست دادن گونه های بزرگ از این گونه های کوچک دیگر آنها نمی بینند که ما بسیاری از آنها را از دست می دهیم.

جاده پارک ملی گلستان زندگی ببرها را تهدید می کند

وی با اشاره به آمار مرگ ببرها در جاده پارک ملی گلستان گفت: ۷۰ درصد تلفات تصادفات پلنگ در این جاده اتفاق افتاده است. این جاده منطقه را ویران کرد. این مسیر با توجه به تنوع زیستی پارک ملی گلستان باعث تلف شدن بسیاری از گوشتخواران از جمله پلنگ شده است.

موسوی همچنین به اقدامات انجام شده در پارک ملی گلستان اشاره کرد و گفت: دفتر حیات وحش سازمان پس از تهیه گزارش جامع آماری در سال ۱۳۹۴ توانست اقدامات انجام شده توسط اداره کل و اداره کل راهداری گلستان را پیگیری کند. متأسفانه قرار بود این مسیر جابه جا شود اما این اتفاق نیفتاد. گارانتی البته نه در حد ساخت پل یا زیرگذر، بلکه در نصب تابلو و کنترل سرعت مجاز خودروها بود.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار تعداد قربانیان ببر در این جاده نسبت به گذشته کاهش یافته است. جاده کنارگذر پارک ملی گلستان خطرات زیادی برای حیات وحش منطقه داشته است اما با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست شاهد کاهش تلفات حیات وحش در این مسیر بوده ایم.

جاده ها در برابر حیات وحش/ تصادفات عامل 52 درصد مرگ و میر پلنگ است
جاده پارک ملی گلستان

اقدامات سازمان محیط زیست برای کاهش صدمات ناشی از حیات وحش

این کارشناس حیات وحش تاکید کرد: تلفات جاده ای برای حیات وحش ما معضل است. سازمان حفاظت محیط زیست تا حد امکان با ساخت جاده های جدید به ویژه جاده هایی که از مناطق حفاظت شده عبور می کنند مخالف است و با نهادهای مربوطه مانند وزارت راه و شهرسازی مشورت می کند. با اقدامات این سازمان حساسیت هایی در این زمینه ایجاد شده است. چندین اداره محیط زیست نقاط داغ را برای قربانیان تصادفات جاده ای شناسایی و به ادارات مربوطه در هر شهرستان اعلام کرده اند تا مسیر حیات وحش را ایمن کنند.

وی با اشاره به دستورالعمل ایمنی راه ها بیان کرد: در حال حاضر تابلوهایی با ابعاد بسیار کوچک کارایی لازم را ندارند در حالی که طبق دستورالعمل مکتوب تابلوها باید مطابق با استانداردهای جهانی تهیه و قابل رویت باشند و همچنین نصب و راه اندازی شود. دوربین های نظارت بر سرعت و ایمنی جاده، و باید مطابق با این پروتکل های استاندارد اجرا شوند.

موسوی ادامه داد: وزارت راه نیز باید اعتبار این معضل را مشخص کند و قبل از ساخت راه، ملاحظات زیست محیطی را در نظر بگیرد و در نقاطی که نیاز به روگذر یا تونل دارد، اقدامات لازم را انجام دهد.

این کارشناس حیات وحش افزود: انتظار نداریم برای همه جاده ها چنین اقداماتی انجام شود، اما در حال حاضر حتی در جاده عباس آباد که پلنگ و گونه های در معرض خطر انقراض است، موفق به ساخت پل هوایی یا تونل و ایمن سازی مسیر نشده ایم. جاده ای برای عبور حیوانات.» یعنی حتی در این مسیر هم نتوانستیم ذینفعان را متقاعد کنیم.

وی بیان کرد: این نهادها نسبت به آسیب هایی که ممکن است با ساخت این جاده ها به حیات وحش وارد کنند حساسیت لازم را ندارند. شاید اکنون این تلفات ساکت باشند و ما اغلب آنها را ندیده باشیم، اما در دراز مدت گونه های زیادی را در این جاده ها از دست خواهیم داد. شاید جاده سازی و گسترش شبکه های جاده ای افتخاری برای نهادهای ذیربط باشد اما برای حیات وحش و محیط زیست به ویژه جاده هایی که از مناطق حفاظت شده عبور می کنند بسیار مضر است.

موسوی با بیان اینکه سازمان محیط زیست تا حد امکان مخالفت خود را اعلام می کند و خواستار رعایت ملاحظات زیست محیطی است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد سعی می کنیم ارزیابی ها و ملاحظات زیست محیطی داشته باشیم اما گاهی این اتفاق نمی افتد و حتی پس از اتمام کار، انجام می شود. در معرض تغییر و اصلاح نیست.

وی ادامه داد: خود استانداری ها نقاط داغ آسیب های جاده ای را تا حدودی شناسایی کرده اند که با تکمیل این نکات از راهداری استانداری درخواست انعکاس این موضوع را داشته ایم. با همکاری محدود برخی ادارات استانداری، اقدامات ایمنی از جمله نصب تابلوهای راهنمایی انجام شده است، اما همچنان کمبودهایی از سوی ادارات راهداری یا وزارت راه وجود دارد.

موسوی با اشاره به حادثه اخیر – تلف شدن یک توله ماده و یک سیاهگوش در جاده عباس آباد – ادامه داد: به دلیل این حادثه جلساتی برگزار شد و برای ایمن سازی جاده طبق پروتکل های موجود همکاری های بیشتری در نظر گرفته شده است. امیدواریم هر چه زودتر این مسیرها ایمن شود.

جاده ها در برابر حیات وحش/ تصادفات عامل 52 درصد مرگ و میر پلنگ است
توله سیاهگوش ماده

بیشتر بخوانید: انتقال تخمدان های توله سیاه گوش ماده به پژوهشکده رویان برای نگهداری

وی ادامه داد: در ایمن سازی معابر با موضوع روشنایی معابر، محدودیت سرعت و تعویض تابلوها مواجه هستیم که از بین رفته است. اقداماتی نیز در این راستا انجام شده است. به عنوان نمونه کمپین «نذر به طبیعت» با کمک مردم در حال انجام است و امیدوارم موفق باشد.

گروه ویژه تاثیرات جاده ها بر حیات وحش چه بود و چه اتفاقی افتاد؟

این کارشناس دفتر حیات وحش فائو به تشریح کارگروه «تأثیر جاده ها بر حیات وحش» پرداخت و گفت: چند سال پیش دستورالعملی در این کارگروه با همکاری اداره راه، شهرسازی و ترافیک تهیه شد. . پلیس هماهنگی با وزارتخانه ها انجام شد اما این کارگروه عملا رها شد و به جایی نرسید زیرا با تغییر مدیریت کارگروه ها نیز غیرفعال شدند.

همه با هم برای کاهش تلفات جاده ای

وی خواستار تاکید رسانه ها بر تبعات تلفات تصادفات جاده ای شد و گفت: شاید از این طریق وزارتخانه های مربوطه حساسیت لازم را نسبت به این موضوع پیدا کنند. ما نباید از سازمان محیط زیست مطالبه داشته باشیم زیرا سازمان به تنهایی نمی تواند امر حفاظت را پیش ببرد و نیازمند کمک نهادهایی مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت ایمنی (صنعت، معدن و تجارت)، راه های منطقه است. و ادارات محیط زیست در امر ایمنی راه.

موسوی در پایان تاکید کرد: همه ذی‌نفعان باید در اجرای ملاحظات زیست‌محیطی راه‌ها همکاری کنند و در صورت نیاز به احداث جاده، ارزیابی زیست‌محیطی را جدی بگیرند.

انتهای پیام