تیموشنکو: توافق صلح با پوتین یک “توهم” است.یولیا تیموشنکو گفت امید به امضای توافقنامه صلح با پوتین در مورد جنگ در اوکراین یک توهم است.

به گزارش ایسنا، یولیا تیموشنکو، رهبر انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ و نخست وزیر سابق این کشور در گفت وگو با تلگراف هشدار داد که هرگونه توافقی منجر به واگذاری اراضی اوکراین به ولادیمیر رئیس جمهور روسیه می شود. پوتین فقط او را تشویق می کند که بیشتر از آن استفاده کند.

وی ادامه داد که اکنون تنها راه حل پایان دادن به قدرت طلبی پوتین از طریق ابزارهای نظامی، بدون توجه به کشته شدن تعداد زیادی از سربازان اوکراینی است.

تیموشنکو ۶۱ ساله که از زمان شروع جنگ در کشورش اوکراین را ترک نکرده است، به رهبران غربی که می‌گفتند واگذاری بخش‌هایی از منطقه دونباس در شرق اوکراین می‌تواند بهای صلح باشد، حمله کرد و گفت: از اینکه برخی افراد متعجب هستم. کشورها برای این کار تلاش کرده اند و ادامه این سیاست وسوسه انگیز است. این برای هیچ اوکراینی قابل قبول نیست. توافق صلح یک توهم است و تنها راه برون رفت از این مناقشه برنده شدن در آن است. هرگونه توافق صلح اولین گام به سوی جنگ بعدی خواهد بود.

تیموشنکو، اولین و تنها زنی که نخست وزیر اوکراین شد، ترس خود را از افزایش هزینه های اقتصادی درگیری در اوکراین، و افزایش وسوسه برای سوق دادن کیف به سمت امضای توافقنامه صلح تشریح کرد.

نخست وزیر سابق اوکراین افزود که پوتین علیرغم متحمل شدن خسارات نظامی سنگین، تلاش می کند تا جنگ را به امید شکاف های نهایی در ناتو طولانی کند.

تیموشنکو همچنین از درخواست‌های ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای دریافت موشک‌های بیشتر از کشورهای غربی به منظور ایجاد تعادل در درگیری‌ها در دونباس، جایی که طبق گزارش‌ها نیروهای اوکراینی روزانه ۱۰۰ سرباز از دست می‌دهند، حمایت کرد و ادامه داد: کمبود سلاح در این طرف وجود دارد. در باعث افزایش تعداد تلفات شده است.»

وی هشدار داد که روسیه ممکن است به دنبال اشغال سایر بخش‌های نزدیک به خاک خود از جمله مولداوی، بلاروس، گرجستان، قزاقستان، اسکاندیناوی و کشورهای بالتیک باشد. توصیه من به این کشورها این است که زمان را تلف نکنند، شروع به ساخت نیروهای مسلح قوی کنند و اگر قبلا عضو ناتو نیستند، عضو ناتو شوند.

انتهای پیام