تولید ۴۱ تن نخ ابریشم در خراسان شمالی طی سال جاریایسنا/ خراسان شمالی مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم خراسان شمالی از تولید ۴۱ تن نخ ابریشم در این استان خبر داد.

علیرضا صادق در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، گفت: امسال ۶۲۰۰ جعبه تخم مرغ نوگان بین کشاورزان استان نوگان توزیع شد که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال خرید جعبه تخم مرغ نوگان در کشور کاهش یافته است، گفت: اما در خراسان شمالی این روند رو به افزایش است.

صدیک افزود: امسال حدود ۲۵۵ تن پیله ابریشم در این استان تولید شد و بر اساس برآوردها از هر بسته تخم مرغ نوگان حدود ۴۰ کیلوگرم پیله ابریشم تولید شد.

وی با اشاره به افزایش قیمت خرید پیله ابریشم در سال گذشته ادامه داد: این امر باعث شده تا بسیاری از مردم این استان تمایل به پرورش کرم ابریشم و تولید پیله ابریشم داشته باشند.

این مسئول تصریح کرد: در واقع در حال حاضر تولید و فرآوری پیله ابریشم همچنان در اکثر نقاط به صورت سنتی و نیمه صنعتی انجام می شود اما با شناسایی به دنبال فرآیند تولید صنعتی و فرآوری پیله هستیم. و از این پروژه ها معرفی ماشین آلات غربال ابریشم و تبدیل آنها به نخ ابریشم.

وی با بیان اینکه استان نوغانداران در سال گذشته ۲۴۳ تن پیله کرم ابریشم تولید کرد، گفت: میانگین تولید این محصول در استان ۴۲.۵ کیلوگرم و کشور ۳۷.۵ کیلوگرم است و استان در این زمینه ۱۷.۵ درصد بالاتر از کشور است. توجه.

و مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم خراسان شمالی با بیان اینکه ۳ هزار و ۸۱۲ نفر از جامعه روستایی این منطقه در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند، گفت: بیشترین شغل کشاورزی در شهرستان های مانی، سملقان، راز و جرگلان است. ، که مسافر است

وی با اشاره به اینکه نوغانداری یک فعالیت زودبازده است، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی، جعبه های نوگان در این استان معمولا در وروردین توزیع می شود و این فعالیت ۴۰ تا ۴۵ روز به طول می انجامد.

صادق تصریح کرد: خراسان شمالی در تولید پیله ابریشم رتبه اول را در کشور دارد، اما صنایع مرتبط مانند خشک‌کنی و پیله‌ریسی همچنان سنتی و نیمه صنعتی است.

وی گفت: بر اساس ارزیابی های انجام شده، استان نوغانداران در سال گذشته رتبه اول بهره وری پیله کرم ابریشم در کشور و رتبه چهارم در شاخص تولید را کسب کرد.

این مسئول افزود: امیدواریم خراسان شمالی به قطب تولید نهال توت در شمال شرق کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: در این راستا نهالستانی برای تولید نهال توت در استانداری ایجاد شد.

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم خراسان شمالی بیان کرد: طی سال گذشته بخشی از نهال توت تولیدی به استان خراسان رضوی صادر شد.

وی گفت: برای تبدیل شدن خراسان شمالی به قطب تولید پیله ابریشم ابتدا باید زیرساخت های آن فراهم شود و یکی از مهم ترین زیرساخت ها ایجاد مزارع توت است.

گفتنی است کمیته امداد خراسان شمالی طی چند روز گذشته ۱۵ چرخ خیاطی در نوغندران توزیع کرد که قیمت هر دستگاه ۱۳ میلیون تومان بود.

احداث ۱۰ هکتار توتستان در راز و گرگلان از اقدامات کمیته امداد برای توسعه صنعت نوغانداری در این استان است.

انتهای نامه