تولید فیلترهای شارژی خورشیدی برای حذف بو و آلاینده های محیطیمحققان در کشور فیلترهایی را روانه بازار کرده‌اند که قادر به حذف بو و آلاینده‌های محیطی هستند و شارژ آن‌ها برای نگه داشتن فیلتر در برابر نور خورشید کافی است.

فاطمه اسماعیلی یکی از محققین این طرح در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران وی فیلترهای تصفیه هوا را یکی از دستاوردهای فناورانه این شرکت دانست و گفت: این فیلترها از دو ماده ساخته شده اند که یکی از آن ها قابلیت جذب انواع آلاینده های هوا را دارد و ماده دوم موجود در این فیلتر آلاینده ها را تجزیه می کند.

وی با اشاره به نحوه عملکرد این فیلتر تصریح کرد: نانو ماده به کار رفته در این فیلتر دارای منافذ است و در صورت قرار گرفتن در معرض آلاینده ها، آلاینده ها روی این منافذ قرار می گیرند و از طریق آنها آلاینده ها از محیط خارج می شود.

اسماعیلی رفع بو را از دیگر قابلیت های این فیلتر عنوان کرد و گفت: این فیلتر در صورت قرار گرفتن در محیطی مانند یخچال می تواند بو را از بین ببرد. یکی دیگر از کاربردهای این محصول استفاده از جاکفشی می باشد.

وی با تاکید بر اینکه این فیلتر حاوی مواد نانو است، ادامه داد: این مواد می توانند آلاینده ها را شناسایی و به آب و کربن تجزیه کنند.

این محقق با اشاره به اینکه تاکنون ۱۵ هزار نمونه از این محصول به بازار عرضه شده است، خاطرنشان کرد: این محصول دارای نمونه خارجی است که فقط نمونه های خارجی حاوی کربن فعال است اما محصول ما حاوی نانو مواد با قابلیت جذب آلاینده ها بالاست. در عین حال قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی دارد.

وی با اشاره به قابلیت حذف بو از این فیلتر تصریح کرد: بوها دارای شاخص هایی از جمله وجود آمونیاک، گازهای هیدروژن و غیره هستند و این فیلتر با شناسایی این عناصر می تواند بوهای نامطبوع را از محیط خارج کند.

اسماعیلی عمر مفید این فیلترها را بین ۶ تا ۸ ماه عنوان کرد و اظهار داشت: در این مدت برای شارژ شدن می توان این فیلتر را تا زمان استفاده در زیر نور آفتاب نگه داشت.

انتهای نامه