توسعه بازارچه های مرزی ایران و پاکستان به افزایش فرصت های شغلی و امنیت مرزها کمک می کندرئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران که در سومین سمپوزیوم منطقه ای انجمن های آسیا و اقیانوسیه شرکت می کند، گفت: یکی از مولفه های مهم در افزایش روابط دو کشور توسعه بازارچه های مرزی و ایجاد بازارچه های مرزی است. گمرکات دو طرف مرز که باعث افزایش فرصت های شغلی، افزایش امنیت و کمک زیادی به مرز مشترک می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان پاکستان، سید مشهد حسین، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان در نشست کمیته شورای مسلمانان شرکت کننده در سومین سمپوزیوم منطقه ای انجمن های آسیایی و اقیانوسیه در اسلام آباد پاکستان درباره اهداف گفت: . وی در حاشیه این نشست هم اندیشی با اشاره به روابط خوب کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: اراده سیاسی مقامات پارلمانی و دولتی پاکستان و نقطه مشترک همه طرف ها در این کشور تعمیق روابط با ایران است.

وی افزود: بین مردم مسلمان و دو همسایه ایران و پاکستان رابطه ناگسستنی وجود دارد و از ابتدای انقلاب اسلامی ایران وجود داشته است.

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان با ابراز امیدواری از افزایش مناسبات پارلمانی در سطوح مختلف، از حضور فعال هیئت ایرانی در سمپوزیوم مذکور تقدیر کرد.

مشهد حسین در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تحریم های ناعادلانه ایران از ابتدا اشتباه بود و اکنون خوشحالیم که مذاکرات برای رفع این تحریم ها به مرحله خوبی رسیده است.

ملک فضلی رئیس مجلس شورای اسلامی در تکمیل این دیدار از ایران و پاکستان به عنوان کشورهای دوست و برادر یاد کرد و گفت: اشتراکات فراوان دو کشور مستلزم توسعه بیشتر روابط دو کشور است. دو کشور همسایه

وی افزود: یکی از مولفه های مهم در افزایش تجارت دو کشور توسعه بازارچه های مرزی و ایجاد گمرکات در دو سوی مرز است که به افزایش فرصت های شغلی و افزایش امنیت در مرزهای مشترک کمک شایانی می کند.

ملک فضلی با اشاره به حادثه سیل اخیر در پاکستان گفت: ضمن تسلیت و همدردی خود با مجلس و مردم پاکستان، از کمک های بشردوستانه به سیل زدگان این کشور دریغ نخواهیم کرد.

در این دیدار مجید ناصر نژاد و محسن فتحی نمایندگان شورای اسلامی و سفیر جمهوری اسلامی در اسلام آباد نیز حضور داشتند.

سومین سمپوزیوم منطقه ای پارلمان های منطقه آسیا و اقیانوسیه صبح دیروز به دعوت مشترک اتحادیه بین المللی پارلمان ها (IPU) و مجلس ملی پاکستان در سالن عمومی پارلمان پاکستان در اسلام آباد آغاز به کار کرد.

این سمپوزیوم دو روزه به نقش شوراهای منطقه ای آسیا و اقیانوسیه در دستیابی به ۱۷ هدف توسعه پایدار جهانی از جمله سلامت، فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، آموزش و تغییرات آب و هوایی می پردازد.

رئیس نارنجی فدراسیون شوراهای جهانی و نمایندگانی از شوراهای کشورهای مختلف در این مناطق به صورت حضوری و در یک وبینار شرکت می کنند. همچنین هیئتی از شورای اسلامی به ریاست مالک فضلی عضو کمیسیون بهداشت و درمان، محسن فتحی عضو شورای اجرایی گروه مجلس شورای اسلامی و مجید ناصر نژاد از اعضای سازمان انرژی. ، در این سمینار شرکت کردند.

این سمپوزیوم دیروز و امروز ۶ نشست با موضوعات مختلف مرتبط با توسعه پایدار در منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار می کند و هیئت جمهوری اسلامی ایران در تمامی این نشست ها مواضع و دیدگاه های کشورمان را ارائه می کند.

انتهای پیام