تهیه برات برای تامین پول اجاره بانکبا توجه به اینکه پس از وقوع سرقت از یکی از شعبه های دانشگاه بانک ملی، پول های مسروقه تحت پوشش بیمه نبودند زیرا بانک و مسئولان بیمه از مفاد آن مطلع نبودند. در این زمینه دبیر شورای هماهنگی بانک های دولتی از تهیه پیش نویس برای تامین این وجوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در جریان سرقتی که از شعبه دانشگاه بانک ملی صورت گرفت، حدود ۱۶۲ صندوق اجاره این بانک و محتویات آن به سرقت رفت.

پوشش بیمه ای این وجوه و محتویات آن برای پرداخت غرامت در صورت بروز حوادثی مانند سرقت از بانک، به گفته مسئولان و بر اساس قوانین بانک ها از زمان مسئولان بانک ملی، یکی از موضوعات مهم آن زمان بود. شرکت بیمه از محتویات آن اطلاعی نداشت، نه وجوهی در آن داشت و نه مسئولیت خسارات وارده به آنها را بر عهده داشتند.

به گفته مسئولان بانک الاهلی، این بانک تنها مکانی امن برای نگهداری اشیا برای مشتری اجاره کرده و فرض بر این است که بانک از محتویات گاوصندوق ها اطلاعی نداشته است.

البته بانک باید امنیت و حفاظت از اموال و شعب خود را تضمین کند. در این راستا اگر از نظر کارشناسی مشخص شود که بانکی مقررات قانونی را رعایت نکرده و مورد تایید نیروی انتظامی باشد و ثابت شود که سارقان یا جیب بران از این نقاط ضعف در امنیت شعب سوء استفاده کرده اند، بانک مطمئناً این کار را انجام خواهد داد. مسئولیت سهل انگاری یا عدم ارائه الزامات امنیتی مورد نیاز برای شعبه مسئول باشد.

ضمناً شرکت های بیمه به دلیل محرمانه بودن محتوای این وجوه نمی توانند به طور خاص بیمه آنها را در نظر بگیرند، اما صندوق استیجاری را می توان به طور کلی بیمه کرد که در این صورت نوع پوشش بیمه ای و سقف آن در نظر گرفته می شود. ممکن است در یک صندوق اسناد یا ابزارهای کم ارزش و در صندوق دیگر عتیقه ای چند میلیارد تومانی نگهداری شود. در این صورت حتی اگر پوشش بیمه ای به صورت کلی انجام شود، نمی توان مسئولیت هزینه و خسارات وارده را بر عهده گرفت.

در زمان سرقت از شعبه دانشگاهی بانک ملی، مسئولان بانکی اصرار داشتند که تمام غرامت به مشتریان پرداخت شود. حتی پس از دستگیری سارقان اعلام کردند اموال مسروقه کشف می شود که البته هنوز این کار انجام نشده و اموال در خزانه بانک ملی است تا دادستان تحویل نامه اموال را ارائه کند. به بانک.

در این میان با وقوع این سرقت و اتفاقات پس از آن، موضوع امنیت و بیمه صندوق های سپرده بانکی، ضعف قوانین بانکی و لزوم رفع این خلأها همچنان محل بحث است. فرزین مدیرعامل بانک ملی اعلام کرد که در پی این حادثه سامانه های امنیتی جدیدی برای شعب طراحی شده و علاوه بر ساماندهی وجوه، برای ایمن سازی آنها نیز کار می شود.

همچنین علیرضا قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک های کشور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از تهیه و تدوین پیش نویس نحوه ایمن سازی صندوق های امانات بانک ها خبر داد.

وی همچنین اعلام کرد: پس از سرقت از بانک ملی جلسات مختلفی تشکیل و پیش نویس هایی تهیه شد که در قالب دستورالعملی به بانک ها ابلاغ می شود و بر این اساس تا سقف مشخصی وجوه اجاره به بانک ها واریز می شود. . تحت پوشش بیمه با هزینه ای است که متقاضی پرداخت می کند.

و کیتاسی ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل و با توجه به حجم صندوق و موافقت متقاضی، این وجوه تامین می شود که البته هنوز این طرح به تصویب نرسیده است و امیدواریم بانک ها با بیمه موافقت کنند.

انتهای پیام