تهدیدی برای اعتبار شما!


“چرا برات مهم نیست چی مینویسی؟! هرجا که هستی، اگر برای قامتت ارزش قائل هستی، املا یاد بگیر! هیچ چیز “تجمل”تر از این نیست!”

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، حسین جاوید، ویراستار و ناشر، در یادداشتی با عنوان «نوشتن و اعتبار اجتماعی، برای تجمل‌بازان!» و اخیراً منتشر شده، نوشته است: «در طول قرن‌های متوالی و نسل‌های زیادی، زبان فقط در زمینه گفتار و نوشتار بی معنی استفاده می شود.» بسیاری از زبان ها بدون نوشته شدن متولد شدند، شکوفا شدند و مردند. حتی امروزه، از بیش از ۶،۰۰۰،۰۰۰ زبان زنده در جهان، بسیاری از آنها خطوط ندارند. با این حال، مدت زیادی است که همه زبان‌های گفتاری به یک «خط» متصل شده و توسط آن نوشته شده‌اند، و دگرگونی بزرگ و رو به رشدی آغاز شده است، تحولی که شاید به اندازه ظهور خود زبان شگفت‌انگیز باشد!

بنیادهای عصر اینترنت حقایق دیگر; قدرت ما از ریه ها و تاندون ها به انگشتان ما منتقل می شود. روزهایی هست که شاید حتی پانصد کلمه هم «نگوییم»، اما در همان روزها هزاران کلمه در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی «نوشته» می کنیم. ممکن است به صورت آنلاین معاینه شویم و پزشک تشخیص و درمان پیشنهادی خود را برای ما بنویسد! بیشتر اطلاعاتی که ما از دنیای اطراف دریافت می کنیم مانند گذشته از طریق بینایی و شنیدن نیست، بلکه از طریق “خواندن” است. منتفی نیست که با گسترش ارتباطات مجازی – مثلاً شبکه هایی مانند متاورس – بیشترین استفاده از زبان در حوزه نوشتار باشد تا گفتار.

من با کسانی صحبت می کنم که املای ساده ترین کلمات را بلد نیستند و نمی توانند ساده ترین مفاهیم را به زبان ساده بنویسند. هویت اجتماعی بیش از پیش به حوزه نویسندگی مرتبط می شود. دیگر مهم نیست که نوع خاصی از ژاکت و شلوار بپوشید، ساعت خاصی بپوشید، با خودروی خاصی رانندگی کنید. کافی است اولین اشتباه املایی و ترکیب مرگبار در شبکه های اجتماعی برچسب “مامان” را زده و موقعیت خود را از دست بدهید. مهم نیست چه عنوانی دارید: سیاستمدار، بازیگر، دکتر، مهندس، استاد دانشگاه و غیره.

در شناخت طبقه اجتماعی افراد، نوشتن جایگزین لحن و تلفظ می شود. حتی دیروز «البهاس» و «قلف» و امثال آن به اصل مردم اشاره می کردند، اشتباهات ویرایشی و نگارشی امروز سطح سواد یک فرد را نشان می دهد. آیا توییت های برخی از سیاستمداران و افراد مشهور ما را دیده اید؟ آنقدر پر از جملات نامفهوم است که به وضوح از ذهن های خالی بیرون آمده است!

برای ارسال یک عکس ساده در شبکه های اجتماعی باید بیست بار صحنه، نور، زاویه دوربین، مدل مو، لباس و حالت چهره را بررسی کنید. چرا برات مهم نیست چی مینویسی؟! هر کجا که هستید، اگر برای قامتتان ارزش قائل هستید، طلسم را یاد بگیرید! هیچ چیز “لوکس تر” از این نیست!

تهدیدی برای اعتبار شما!

انتهای پیام