تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام Armoni


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را بردارید

غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده را که بر هضم غذا تأثیر می گذارد تخریب یا آسیب می رساند

از دست دادن یا آسیب دیدن دریچه ها در جایی که غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده اختلال ایجاد کنند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، فرد نمی تواند غذای زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می کند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی رژیم غذایی را جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان گاسترکتومی دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است ، حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر به کاهش وزن در اثر بیماری کمک می کند:

وعده های غذایی را از دست ندهید سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی پروتئین و کالری بیشتری هستند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

اگر نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری با پروتئین بالا استفاده کنید.

انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان وجود دارد که می توانید هنگام حضور در آنجا غذا بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شود ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله انعطاف پذیر نازک است که در معده یا روده وارد می شود. وقتی لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان از طریق آن مکمل های مایع (تغذیه روده) داد. اگر خوردن و آشامیدن سخت است ، لوله های تغذیه می تواند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کند ، به ویژه اگر وزن خود را کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون در نظر گرفتن عمل جراحی انجام شود یا خیر. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش مابقی معده یا بدن ، که با تغییرات هضم سازگار می شود ، بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند بسیار آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید وعده های کوچک یا میان وعده را حدود 6 بار در روز بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از خوردن مایعات هنگام غذا خوردن ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. هنگام غذا خوردن از پروتئین های پرکالری یا پروتئین بالا استفاده کنید.

غذاهای غنی از فیبر مانند نان و غلات کامل را محدود کنید ، زیرا زودتر از سایر غذاها احساس سیری می کنند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مویده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید