تغذیه مناسب در پاییز و زمستان از دیدگاه طب سنتیایسنا/ شرمحل و بختیاری یک محقق و پژوهشگر طب سنتی شهرکرد گفت: گیاهانی مانند اسطوخودوس، بادرنجبویه، مرزنجوش و ادویه های گرم و خشک سودا را از مغز و بدن انسان خارج کرده و باعث گرمی بدن انسان می شود، بنابراین به افراد توصیه می شود از آنها در مواد غذایی استفاده کنند. سقوط. و زمستان.

سید ابوالفتح شیرمردی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: فصل پاییز سرد و خشک است به این معنی که هوا به سمت سردی و خشکی متمایل می شود که باعث ایجاد بیماری هایی مانند آلرژی و سینوزیت آلرژیک می شود. سردرد سودا، یبوست، میگرن، حساسیت پوستی. خارش، خشکی، حساسیت ریوی و بیماری های عضلانی به ویژه واریس و بواسیر در این فصل بیشتر می شود.

این پژوهشگر طب سنتی شهرکرد افزود: افسردگی جسمانی، بدخلقی و… شایع ترین بیماری های روانی در پاییز و زمستان است چرا که در این فصول شب ها طولانی تر و روزها کوتاه تر است. ترکیبات مضر در بدن افزایش می یابد، بنابراین پاییز و زمستان فصل های مساعدی برای ظهور و بروز بیماری های سرما و خشکسالی است.

وی ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی که در فصل پاییز و زمستان شیوع پیدا می کند، به افراد توصیه می شود ابتدا با پزشک طب سنتی مشورت کنند و سعی در اصلاح خلق و خوی خود داشته باشند و در این فصول مصرف غذاهای گرم و مرطوب ضروری است. آب هویج یکی از ترکیباتی است که مصرف آن در پاییز و زمستان فواید زیادی به همراه دارد.

شیرمردی با بیان اینکه انار یکی از میوه های مفید در فصل پاییز و زمستان است و خاصیت ضد سودا دارد، گفت: به همین دلیل به مردم توصیه می شود در این فصول از انار و سیب مانند آبگوشت و تخم مرغ استفاده کنند. زرده در پاییز و زمستان توصیه می شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی در شهرکرد افزود: در فصل پاییز و زمستان از مصرف غذاهای اسیدی مانند ترشی و سرکه به ویژه سودا در بدن خودداری شود همچنین توصیه می شود در این فصول مصرف گوشت بز را کاهش داده و به جای آن افراد مصرف کنند. باید از گوشت بره و ماهی آزاد استفاده کرد و ماهی سفید بسیار مفید است.

وی تصریح کرد: به مردم توصیه می شود در پاییز و زمستان و ناهار یک وعده غذایی سبک میل کنند اما صبحانه را کامل و شب ها شام و گیاهانی مانند اسطوخودوس، لیمو، مرزنجوش و گیاهان را مصرف کنند. ادویه های گرم و خشک که از مغز و بدن انسان دفع می شود و باعث افزایش دمای بدن می شود، لذا مصرف آن ها در این فصول به افراد توصیه می شود.

شیرمردی یادآور شد: استفاده از تشک پشمی در هنگام خواب از دیگر نکاتی است که افراد در فصل پاییز و زمستان باید رعایت کنند و استفاده از تشک خواب یا لباس های پشمی بدن افراد را از هوای سرد و خشک محافظت می کند.

این پژوهشگر طب سنتی شهرکرد خاطرنشان کرد: افرادی که مشکلاتی مانند پا درد، کمردرد و زانو درد دارند می توانند قبل از خواب یا صبح بدن خود را با روغن های گرم ماساژ دهند. و در فصول دیگر اگر افراد مبتلا به فشار خون بالا قصد استفاده از غذای گرم و خشک را دارند می توانند مقداری از گیاه کاترا را به غذای خود اضافه کنند تا غذا ملایم باشد و فشار خون فرد را افزایش ندهد.

انتهای پیام