تعیین حق آبه قانونی کشاورزان از الزامات بوئین میاندشت استایسنا/ اصفهان فرماندار بوین میاندشت گفت: مهمترین خواسته شهرستان بوین میاندشت که در سفر رئیس جمهور به این شهرستان با جدیت پیگیر آن هستیم تعیین حق قانونی آب برای کشاورزان است.

معصومی در گفت وگو با ایسنا درباره مهمترین مطالبات شهرستان بویین میاندشت در سفر آتی رئیس جمهور به استان اصفهانوی بیان کرد: تعیین حق آبه مشروع کشاورزان منطقه از مهمترین خواسته های شهرستان است. اقتصاد منطقه کشاورزی است و با وجود اینکه بویین میاندشت در حوضه های آبخیز دز کارون، قمرود و زاینده رود قرار دارد، کشاورزان از این حق قانونی که قدمت چند صد ساله دارد، محروم بوده اند.

وی افزود: ساخت سد بطاق که عملیات اجرایی آن ۱۶ سال پیش آغاز شد، اما در ابتدا متوقف شد، می تواند زمینه توسعه شهرستان به ویژه بخش کرچمبو را فراهم کند. در تابستان حدود ۲۰ روستا با کم آبی مواجه هستند و باید به صورت سیار تامین شود.

ولی بوون میاندشت گفت: ایجاد صنایع تولیدی و رفع مشکلات ناحیه صنعتی موجود در شهرستان به منظور ایجاد فرصت های شغلی پایدار از مهمترین خواسته های شهرستان است. که در این سفر به آن خواهیم پرداخت. با توجه به نرخ بالای بیکاری در این شهرستان، مهاجرت بسیار بالاست و این مشکل در کنار نرخ باروری پایین، بوئن میاندشت را به قدیمی ترین شهر استان تبدیل کرده است و این امر در دراز مدت بسیار مضر خواهد بود. بنابراین به هر طریق ممکن ضمن حفظ، حل و رفع مشکل موجود صنایع کوچک، موضوع اشتغال در منطقه برای حفظ نیروی کار فعال در منطقه مورد توجه جدی قرار گیرد.

افراد بی گناه به آن اشاره می کنند توسعه حمل و نقل یکی از الزامات بوئین میاندشت استوی افزود: این یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه است که باید مورد توجه قرار گیرد. برنامه ششم توسعه تکمیل شده و برنامه هفتم در حال توسعه است، اما جاده تقاطع بویین – میاندشت به الیگودرس که به طول ۶۸ کیلومتر تعریف شده است، در سال ۹۶ با بهره برداری چهار خطه از یک شهر همجوار آغاز شد، اما ۱۸ کیلومتر از مسیر هنوز مشخص نیست. این در حالی است که این ۱۸ کیلومتر به طور کامل بازسازی شد و به مرحله فونداسیون رسید اما ساخت آن برای چندین سال متوقف شد.

وی با بیان اینکه راه اندازی صنایع تولیدی در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی است، اما بیشتر محصولات به صورت خام و با واسطه به فروش می رسد که چیزی جز کشاورزی ندارد. زیان برای کشاورزان.” بنابراین لازم است محصولات کشاورزی فرآوری شده در قالب صنایع تبدیلی ایجاد شود و بسته بندی مناسب آنها در اختیار بازار مصرف قرار گیرد.

فرماندار بوون میاندشت تصریح کرد: در حوزه گردشگری این منطقه از نظر طبیعت بکر، اقلیم منحصربفرد و جاذبه های طبیعی از پتانسیل بالایی برخوردار است. در زمینه تامین زیرساخت های گردشگری سرمایه گذاری نشده و منطقه درآمدزایی از این منطقه ندارد در حالی که در طول سال مسافران و گردشگران زیادی از سراسر کشور وارد شهر می شوند اما امکانات مراقبتی و تفریحی مناسبی وجود ندارد و چیزی جز این نیست. تخریب طبیعت و تولید زباله شهر برنده نمی شود، بنابراین لازم است سرمایه گذاری های ویژه ای در این حوزه صورت گیرد تا از این ویژگی ها در قالب طرح های هدفمند گردشگری برای توسعه شهر استفاده شود.

معصومی افزود: رفع محرومیت شدید در روستاهای محروم و کم برخوردار شهرستان بویین میاندشت با اجرای کامل طرح های هادی، طرح های عمران روستایی، اعطای وام بلاعوض و کم بهره برای ایجاد مشاغل کوچک و مسکن در روستاها و ایجاد مناطق کارگاهی مستقر. در مناطق روستایی محیط زیست برای محرومیت زدایی از روستاها با ارائه تسهیلات پایدار برای آب شرب، تلفن ثابت، اینترنت و آسفالت معابر و اجرای طرح های بوم گردی و گردشگری در شهر بوون که سال هاست در دولت سیزدهم مورد بی توجهی قرار گرفته است، با تاکید ویژه بر مناطق محروم شاهد توسعه این شهر است.

انتهای پیام