تسهیل در سفر زائران ایرانی به عراقرئیس جمهور با اشاره به سیاست اصولی دولت سیزدهم برای گسترش روابط با همسایگان گفت: امروز عراق را نزدیک ترین کشور به ملت ایران می بینیم و در زمینه های مختلف با عراق روابط نزدیک تری داریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای ابراهیم رئیسی ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ضمن ابراز خرسندی از سفر خود به ایران، گفت: روابط ایران با عراق عادی نیست. و سنتی اما بسیار عمیق هستند.» ریشه در فرهنگ دارد. باورها و باورهای قدیمی و مشترک بین دو کشور و دو کشور و امروز مقامات ارشد دو کشور اراده عمیق و جدی برای توسعه روابط دارند. در همه زمینه ها

رئیس جمهور با اشاره به سیاست اصولی دولت سیزدهم برای گسترش روابط با همسایگان افزود: امروز عراق را نزدیک ترین کشور به ملت ایران می بینیم و نزدیک ترین روابط را با عراق در زمینه های مختلف داریم. ما در میان همسایگان خود روابط نزدیک و نزدیکتری با عراق داریم.
وی گفت: در گفت‌وگوهای امروز درباره روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور، توافق کردیم و توافق کردیم که تعاملات دو کشور در این زمینه‌ها را گسترش دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در گفتگو با نخست وزیر عراق با تسریع در اجرای پروژه راه آهن شلمجه – بصره موافقت شد، خاطرنشان کرد: بهره برداری از این پروژه تاثیر بسزایی در تسهیل و افزایش روابط دو کشور خواهد داشت. . دو طرف همچنین توافق کردند گام های جدیدی برای تسهیل روابط پولی و بانکی بین دو کشور بردارند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اشتیاق مردم ایران به زیارت حرم امام حسین علیه السلام و عتبات عالیات گفت: اینکه زیارت عتبات عالیات آسان است اقدامی قابل تقدیر و قدردانی است. مخصوصا حرم امام حسین علیه السلام.

رئیسی ادامه داد: مقرر شد دولت عراق تسهیلات بیشتری را برای زیارت زائران اربعین حسینی فراهم کند و زائران اربعین با توجه به بهبود شرایط کرونا و شرایط بحرانی به راحتی از مرزهای هوایی و زمینی به عراق سفر کنند. مشکلات سال های گذشته حل می شود.

رئیس جمهور با اشاره به تاکید رهبران ایران و عراق بر تقویت روابط بین کشورهای منطقه، گفت: معتقدیم گفت وگوی مسئولان دو کشور می تواند مشکلات منطقه را حل کند و تاکید کردیم حضور یا دخالت بیگانگان. در منطقه نه تنها مشکل ساز است.” همچنین مشکل ساز است و به همین دلیل بر لزوم مذاکره مسئولان کشورهای منطقه برای حل مشکلات و مسائل با یکدیگر تاکید کردیم.

وی بر حل هر چه سریعتر مشکلات مردم یمن و برقراری آتش بس در این کشور تاکید کرد و گفت: رفع محاصره یمن و یمنی ها و گفتگوی یمنی و یمنی می تواند مشکلات این کشور را حل کند. و کشور.” رنج سال ها مردم عزیز یمن.

رئیس جمهور گفت: بدون شک ادامه این جنگ بی نتیجه است و نتیجه ای جز رنج مردم یمن در پی نخواهد داشت، بنابراین باید هر چه سریعتر به این جنگ پایان داده شود و آتش بس می تواند گامی در جهت رفع مشکل باشد. درگیری. مسائل.”

وی تاکید کرد: تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای منطقه به هیچ وجه تامین کننده امنیت نخواهد بود. ایران و عراق بر لزوم برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید دارند و معتقدیم که صلح و آرامش در منطقه با برنامه‌ریزی مسئولان همه کشورهای منطقه و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی یا رژیم صهیونیستی حاصل می‌شود. حضور بیگانگان در منطقه

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه روابط خوب دوجانبه و منطقه ای عراق و ایران می تواند در شکل دهی دو کشور در منطقه و مسائل بین المللی بسیار موثر باشد، خاطرنشان کرد: ایران در روزهای سخت در کنار عراق است و همیشه در کنار هم خواهیم بود. علاقه و رابطه دو همسایه هرگز سرد نمی شود و روز به روز رابطه بین آنها بهتر می شود. بدون شک سفر آقای کاظمی نخست وزیر و هیئت همراه به ایران می تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد.

روابط با ایران برای عراق بسیار مهم است

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در این نشست خبری با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی و مذهبی ایران و عراق گفت: در این گفت وگو در خصوص راه های ارتقای سطح روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.

وی روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: امروز توافق کردیم که روابط تجاری دو کشور و دو کشور را در چارچوب منافع مشترک تقویت کنیم.

الکاظمی با اشاره به اینکه دو کشور همچنین با تعیین چارچوب زمانی برای تسهیل مراسم حج برای زائران ایرانی که در ایام اربعین قصد زیارت حرم امام حسین (علیه السلام) را دارند، موافقت کردند، گفت: تاکنون فقط زائران ایرانی بوده اند. می توانند در فرودگاه های عراق ویزا دریافت کنند، اما در هفته های اخیر زائران ایرانی این امکان را به ما داده اند که در گذرگاه های مرزی با سقف مشخصی از نظر تعداد زائران، البته در زمان کنونی، ویزای ورودی دریافت کنیم.

وی تاکید کرد که در ایام زیارت اربعین با تمام توان در خدمت زائران بوده و پذیرای زائران خواهیم بود.

وی گفت: در بخش دیگری از گفتگوهایمان، چالش‌های پیش روی منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

الکاظمی با اشاره به اینکه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور ایران درباره مسائل سرنوشت‌ساز پیش روی کشورهای منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: دو کشور بر حمایت از آتش‌بس در یمن و ضرورت گفت‌وگو برای پایان دادن به جنگ مردم این کشور توافق کردند. این کشور.” می گویند خیلی زجر کشید. ما همچنین توافق کردیم که برای مقابله با چالش های امنیت غذایی ناشی از جنگ اوکراین با یکدیگر همکاری کنیم.

انتهای پیام