ترکیب غذا: واقعیت یا داستان؟


ترکیبی از غذاها. آیا حقیقتی در این شیوه تغذیه وجود دارد؟ در اینجا آنچه شما باید در مورد علم ترکیب محصولات بهداشتی بدانید ، آمده است.

ترکیب غذا رویکردی برای غذا است که تأکید می کند که کدام غذا برای حمایت از هضم مطلوب و جلوگیری از “تجمع مواد سمی” مورد نیاز است – و کدام نیست -.

در عین حال ، این با “ترکیب پروتئین” متفاوت است ، این ایده که پروتئین های گیاهی “ناقص” هستند و برای اطمینان از دریافت همه اسیدهای آمینه باید با هم خورده شوند. (به هر حال ، ترکیب پروتئین های اضافی سالها پیش به عنوان یک افسانه کامل افشا شد).

بازگشت به ترکیب غذا. این چیست ، دلایل آن چیست و آیا علمی برای حمایت از چنین رویکردی در مورد غذا وجود دارد؟

غذا با چه چیزی ترکیب می شود؟

به نظر می رسد ترکیب غذا ریشه های آیورودا دارد ، اما طرفداران مدرن مطمئناً آن را کاملاً متفاوت کرده اند.

این رویکردی برای غذا است که از ترکیب غذاهایی که “با هضم سازگار نیستند” اجتناب می کند. در عوض ، آن را مشخص می کند که چه غذاهایی باید (و چه چیزهایی نمی توانند) به طور همزمان مصرف شوند.

مزایای درک شده از ترکیب غذا شامل بهبود هضم ، جذب بهتر مواد مغذی و حتی کاهش وزن است.

برخی از “قوانین” اساسی ترکیب غذاها عبارتند از:

  • نشاسته و پروتئین یا نشاسته و غذاهای ترش را همزمان مصرف نکنید
  • پروتئین های مختلف را همزمان مصرف نکنید
  • پروتئین و چربی را همزمان مصرف نکنید
  • میوه و محصولات لبنی را فقط با معده خالی بخورید
  • میوه و سبزیجات را همزمان مصرف نکنید
  • فقط شکر بخورید

این نظریه از این ایده نشأت می گیرد که پروتئین ها برای هضم نیاز به یک محیط اسیدی دارند ، کربوهیدرات ها به یک محیط اساسی تر احتیاج دارند و وقتی به طور همزمان خورده شوند ، اساساً یکدیگر را از بین می برند. خوردن غذاهای ناسازگار با هم نه تنها شما را از برخی مزایا محروم می کند ، بلکه بر هضم و کاهش وزن نیز تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این ، ترکیب غذاها می تواند از تجمع “زباله های سمی” در بدن شما جلوگیری کند.

حداقل ، چنین می گویند طرفداران ترکیب غذا. اما آیا تحقیقی برای حمایت از این امر وجود دارد؟

علم چه می گوید؟

حقیقت این است که هیچ مطالعه مطلوبی در مورد ترکیب غذا به عنوان شیوه زندگی وجود ندارد و هیچ مدرکی در مورد هضم ، کاهش وزن یا سایر ادعاهای سلامتی وجود ندارد. من به معنای واقعی کلمه فقط یک مطالعه در مورد این موضوع پیدا کردم.

مطالعه ای در سال 2000 در مجله بین المللی چاقی تأثیر رژیم غذایی ترکیبی بر کاهش وزن در 54 بزرگسال چاق را در بستری به مدت 6 هفته مورد مطالعه قرار داد. هر دو گروه رژیم غذایی از نظر درشت مغذی ها و کالری دریافت کردند ، اما یک گروه ترکیبی از غذاها را تا حد پراکندگی درشت مغذی ها در طول روز تمرین کردند. به طور کلی ، محققان دریافتند که ترکیب غذا هیچ مزیت دیگری برای کاهش وزن یا چربی در مقایسه با گروه کنترل ندارد.

بنابراین در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

ترکیب غذا مشکلات گوارش را نادیده می گیرد. فرآیند هضم نه تنها در معده اتفاق می افتد. هنگامی که غذا وارد دهان می شود شروع می شود و قسمت های مختلف این فرآیند از طریق دستگاه گوارش رخ می دهد.

بسته به غذایی که می خورید ، بدن شما آنزیم لازم (لیپاز برای چربی ها ، آمیلاز برای نشاسته ، پروتئاز برای پروتئین) را برای هضم ترشح می کند. علاوه بر این ، این آنزیم ها در سراسر بدن کار می کنند ، نه فقط در یک مکان. بنابراین ، استدلال در مورد درشت مغذی های مختلف که به PH معینی نیاز دارند یا باید به طور جداگانه مورد استفاده قرار گیرند ، مزخرف است.

در مورد “تجمع سموم” ، هیچ چیزی که می خورید به اندازه کافی در معده شما باقی نمی ماند تا سموم را جمع کند. تنها دلیلی که چیزی می تواند بیش از حد معمول هضم نشود این است که شما شرایطی مانند تاخیر در تخلیه معده دارید که همیشه توسط پزشک بهتر ارزیابی می شود.

تکامل بشر ، از جمله پیشرفت در فناوری غذا و روش های پخت ، به دستگاه روده ما اجازه می دهد غذاهای مختلف را به طور همزمان هضم کند. علاوه بر این ، فیزیولوژی دستگاه گوارش انسان کاملاً منطقی است. هیچ دلیلی وجود ندارد که با این روش تغذیه را پیچیده کنیم.

در عوض این ترکیب ها را امتحان کنید

اگرچه ترکیب غذاها به عنوان رژیم غذایی هیچ مدرکی ندارد ، اما چندین راه وجود دارد که می توانید انواع خاصی از غذاها را برای افزایش جذب مواد مغذی که تأیید شده است ، ترکیب کنید.

نمونه هایی از ترکیب محصولات مبتنی بر واقعیت:

آهن و ویتامین C

آهن به دو شکل وجود دارد: هم (حیوان) و غیر هم (سبزی). در حالی که منابع گیاهی آهن سالم و کافی است ، برخی از آنها به خوبی منابع آهن هم هضم نمی شوند. خبر خوب این است که یک راه حل آسان وجود دارد! سموم گیاهی می توانند منابع آهن را با محصولات ویتامین C ترکیب کرده و جذب آهن را افزایش دهند. به عنوان مثال ، لوبیا و گوجه فرنگی ، یا عدس و پرتقال را در یک وعده غذایی بخورید.

کاروتنوئیدها و چربی سالم

ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K و کاروتنوئیدها (پیش سازهای ویتامین A) در کنار غذاهای غنی از چربی بهتر جذب می شوند. می توانید با استفاده از روغن زیتون برای سرخ کردن سبزیجات یا انداختن سالاد ، تهیه غذای جانبی آووکادو و هویج یا حتی ترکیب یک کاسه انبه با گردو برای میان وعده ، چنین ترکیبی را ایجاد کنید.

زردچوبه و فلفل سیاه

خوب ، این دقیقاً غذا نیست ، اما هنوز هم جالب است. زردچوبه یک ادویه هندی به رنگ زرد روشن است که من دوست دارم از آن در لاته ، ساقدوش و سس سالاد استفاده کنم. فعال ترین ترکیب آن کورکومین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد قارچی ، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. خود کورکومین خیلی خوب جذب نمی شود. اما چه زمانی آن را با فلفل سیاه معمولی ترکیب کنیم؟ جذب آن را می توان به 2000 افزایش داد. فلفل سیاه حاوی ترکیبی به نام پیپرین است که مسئول جذب جرم است.

ترکیبی از غذا؟ برای من ، این به نظر می رسد یک فرهنگ رژیم غذایی است که در اصطلاحات علمی پایه گذاری شده است. نه تنها هیچ علمی وجود ندارد که غذا را برای تأیید چنین رویکردی نسبت به غذا ترکیب کند ، بنابراین کوچکترین لذتی به نظر نمی رسد. توصیه من؟ آنچه را دوست دارید بخورید و بدن خود را تغذیه کنید (و همچنین غذاهای گیاهی زیادی!) – دوره.

وزن: آیا تا به حال ترکیبی از غذاها یا سایر روشهای ذکر شده در بالا را تمرین کرده اید؟

برای از بین بردن افسانه ها در مورد تغذیه ، این پست ها را بخوانید:

“ویتنی.”

اگر با این اقدام مشارکت دارید ، عکس را بارگیری کرده و #WITSKITCH را بگیرید – یک نگاه خواهم کرد!

دیدگاهتان را بنویسید