تاریخ بیهقی گنجینه ارزشمندی از دانش فرهنگی، جغرافیایی و سیاسی است.ایسنا/ خراسان رضوی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: تاریخ بیهقی گنجینه گرانبهایی از دانش فرهنگی، جغرافیایی و سیاسی است.

دکتر وحید حدادی اصل با ارسال پیامی به همایش بین المللی که در ۱ آبان ماه همزمان با روز ملی بزرگداشت بیهقی در زادگاهش سبزوار برگزار شد، افزود: بیهقی از دیرباز اندیشمندان، فرهیختگان، عالمان بزرگ و توانمندی را پرورش داد. و فرهیختگانی که زادگاه خود سبزیوار را سربلند، سربلند و سرزمینی خراسان و ایران کردند، پهناور و فرهیخته اند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اندیشمندانی چون ابوالفضل بیهقی مؤلف تاریخ بیهقی، ابوالحسن علی بن زید بیهقی مؤلف تاریخ بیهق، عطاالملک جفینی مؤلف تاریخ جانجاشای جوینی. ، مالحسن و فایز کشفی سبزواری، مؤلف رزات الشهدا و انور سهیلی، حکیم اسرار سبزیواری، فیلسوف مشرق زمین و معاصران آن، دکتر علی شریعتی، نویسنده بزرگ انقلاب، آیت الله سید عبدالله سبزیفری، مجتهد بزرگ. و متکلم، استاد حمید سبزیواری، شاعر بزرگ انقلاب و اشعار انقلابی و زنده یاد دکتر سایرین از مفاخر هستند.

پیام معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی را در زیر می خوانید. در این میان ابوالفضل محمدبن حسین بیهقی دابور، پدر نثر فارسی، از مشهورترین نویسندگانی است که به بیهق، خراسان و سراسر ایران افتخار می کند.

وی در ادامه گفت: بیهقی گزارشگر حقیقت است و تاریخ بیهقی نمونه نادری از بهترین و جامع ترین تاریخ قابل نگارش است. شیوه تاریخ نگاری بیهگی مبتنی بر رویکرد علمی دقیق، جست و جوی حقیقت و استفاده از معیارهای خرد نوجوانانه است و بیهگی بر اساس تقویمی از رفتار خوب، بد و ناشایست حاکمان زمان هیچ ترسی را ایجاد نمی کند.

در آخر این رساله آمده است: تاریخ بیهقی گنجینه گرانبهایی از امثال و احکام و اندرز و دانش فرهنگی و جغرافیایی و سیاسی است و نثر تاریخ بیهقی نمونه ممتاز متون ادبی است. ، و در دوره معاصر. آموزه های فرهنگی برگرفته از تاریخ بیهقی و جهان بینی ابوالفضل بیهقی شایسته توجه نیست.

کنفرانس البیهقی برای تقویت دیپلماسی فرهنگی در منطقه

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار در همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی گفت: این همایش بزرگ موجب تقویت دیپلماسی فرهنگی در منطقه و بین کشورهای فارسی زبان شد.

حسین ابراهیمی کردیانی افزود: همایش های علمی و ادبی مانند همایش بیهقی منجر به رونق تبادل فرهنگی و زبان و ادبیات فارسی بین کشورهای منطقه و کشورهای همسایه شد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه حکیم سبزیواری علاوه بر ارتقای دانش با تعاملات علمی با دانشگاه های مختلف خارج از کشور در توسعه زبان و ادبیات فارسی نیز نقش دارد.

مهیار علوی مقدم دبیر همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی گفت: دوازدهمین همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و شناخت نثر فارسی با هدف معرفی دانش آموزان و طلاب به ثروتمندان برگزار شد. فرهنگ، اندیشه و زبان فارسی.

وی افزود: در این همایش هفت نشست علمی و تخصصی در حوزه های جایگاه تاریخ بیهقی و نثر فارسی در ایران و جهان، روایت و داستان پژوهی در تاریخ بیهقی برگزار می شود. تحقیقات زیبایی‌شناختی و بررسی نقد ادبی تاریخ بیهقی، اندیشه‌های سیاسی در تاریخ بیهقی، و مطالعات بین‌رشته‌ای تاریخ بیهقی و نثر فارسی.

در این همایش پژوهشگرانی از کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، هند و بنگلادش سخنرانی کردند و افتتاح اولین نمایشگاه روستا و ارائه گزارشی از راه اندازی موزه نثر فارسی از دیگر برنامه های همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل البیجی. در سبزوار

دوازدهمین همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی همزمان با یکم آبان روز ملی بزرگداشت بیهقی و با حضور مسئولان، اساتید، پژوهشگران و دانشجویان به میزبانی دانشگاه حکیم سبزیواری برگزار شد.

انتهای پیام