تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن مزایای قرص کیتوزان عوارض و دوز کیتوزان پستانداران


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی تاثیر قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی خوبی برای رژیم های کاهش وزن (اگر در کره ذوب نشده سرخ نشوند) هستند.

اما سوال این است که آیا سینک ها سالم هستند؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان به عنوان مکمل از همان پوسته خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه ای برای کاهش وزن و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی از تولید کنندگان مکمل های غذایی ، کیتوزان به طور موثری به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک می کند.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله درباره مکمل های حاوی کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن و عوارض جانبی و دوز آنها بحث می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مناسب تری (یعنی کیتوزان) برای مکمل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای مطالعه استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان های موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شوند.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود و در این امر کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که وقتی این ژل از معده به روده منتقل می شود ، چربی و کلسترول به آن می پیوندد.

این بدان معناست که کیتوزان با جذب چربی ها تداخل دارد ، چربی ها و کلسترول را از بدن خارج می کند و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، به مصرف کنندگان توصیه می شود که آنها را قبل از غذا مصرف کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در اوایل دهه 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که ژل در بدن تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های حاوی کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعات که این ادعا را تأیید می کنند ، کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در مطالعه سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی باعث کاهش اندکی در وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شد.

این نتایج نتایج یک مطالعه قدیمی و مشابه را تأیید می کند که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، هر دو مطالعه علائم بهبود کلسترول و فشار خون را نشان دادند.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات درباره مکمل های حاوی کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. در همین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان کمترین تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م moreثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی کاهش وزن (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان برای کاهش کلسترول کل و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

به گفته کمیسیون ایمنی غذا ، غذا و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای در مورد موثرترین دوز کیتوزان وجود ندارد. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا مصرف حداکثر 3 گرم در روز بهترین انتخاب است.

در این رابطه ، بهتر است قبل از استفاده ، برچسب مکمل را برای میزان مصرف روزانه کیتوزان و قسمت های آن بررسی کنید. بنابراین ، شما همیشه باید حد توصیه شده روزانه را در نظر بگیرید.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها در آزمایشگاه شخص ثالث آزمایش کنید. این ممکن است استانداردهای خلوص و قدرت افزودنی ها را نشان دهد.

همچنین بررسی مهر و موم های مارک روی بسته بندی محصول شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت مواد افزودنی است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف کیتوزان اجتناب کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان توصیه می شود از مصرف با سایر مکمل ها خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از استفاده از کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

حلال های خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی مطالعات تأثیر آن را در ترکیب با رژیم کم کالری تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام شروع مکمل جدید باید همیشه مراقب باشید. همچنین باید در نظر داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت توجه داشته باشید که اثر کاهش وزن قرص کیتوزان قطعی نیست.

برای مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oira مطبوعات.

دیدگاهتان را بنویسید