بیش از ۵۳ هزار هکتار از جنگل های بلوط کهگیلووه و بویراحمد از آفات برگ خوار رنج می برند.ایسنا/ کوگلویه و بویراحمد مدیرکل منابع طبیعی منطقه کهگیلووه و بویراحمد گفت: بیش از ۵۳ هزار هکتار از منابع طبیعی منطقه کهگیلووه و بویراحمد درگیر پروانه بلوط برگ سفید شده است.

غلامحسین حکمتیان اصل در جلسه شورای برنامه ریزی منطقه افزود: برای مبارزه بیولوژیکی این آفت حداقل ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی گفت: خسارت این آفت بیشتر از آتش سوزی در جنگل هاست که باید سریعتر درمان شود.

مدیرکل منابع طبیعی شهرستان کوگیلوه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشتر جنگل های بلوط شهرستان های پست و کوگیلوه و بویراحمد با این مشکل مواجه هستند.

حکمتیان اصل تصریح کرد: سال گذشته ۱۲ هزار هکتار با آفت پروانه برگ خوار مبارزه شد اما این مبارزه باید ادامه داشته باشد تا اثربخش باشد.

نادر گرمی فرماندار شهرستان بیشت گفت: موضوعی که این روزها قلب ما را آزار داده، بلای پروانه هایی است که برگ بلوط را می خورند.

وی افزود: این آفت جنگل های بلوط شهرستان بیش را مورد حمله قرار داد که به نظر می رسد باید هر چه سریعتر اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

همانطور که سیدعلی احمدزاده ولی فقیه کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سخنان استاندار گفت: اعتباری برای مبارزه با پروانه های برگ خوار در استان اختصاص دهید که باید توسط منابع طبیعی و جهاد کشاورزی پیگیری شود. اعتبار ملی».

وی افزود: در برخی مناطق استانداری از هر ۱۰ درخت بلوط ۸ اصله درخت بلوط بر اثر این آفت خشک شده است که باید در اسرع وقت بررسی و اقدامات لازم برای مبارزه با این آفت انجام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، احمدزاده گفت: رسانه ها کمک کنند و کمپین مقابله با بلای درختان بلوط را راه اندازی کنند.

انتهای پیام

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر