بیست و نهمین نشست کمیته مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه به زودی برگزار می شودوزیر امور خارجه ترکیه گفت: همکاری آنکارا و تهران در مبارزه با تروریسم مهم است و دو کشور باید در این زمینه به همکاری خود ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ترکیه، مولود چاووشو وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در آنکارا گفت: همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم مهم است و دو کشور باید به همکاری خود ادامه دهند. در این زمینه. . “

ژائوژو گفت. اگر با آقای امیر عبداللهیان درباره روابط دوجانبه ترکیه و ایران در همه ابعاد گفتگو کرده بودیم، افزودیم که دو کشور تمایل دارند سفرهای دوجانبه به تهران و آنکارا را تسریع کنند.

وی گفت: حجم مبادلات تجاری دوجانبه ترکیه و ایران کاهش چشمگیری داشته اما در سال گذشته ۶۲.۵ درصد افزایش یافته است. وقتی به چهار ماه اول امسال نگاه می کنیم، این افزایش همچنان ادامه دارد. حالا قضیه برعکس شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه رهبران دو کشور افزایش مبادلات تجاری دوجانبه میان آنکارا و تهران را به ۳۰ میلیارد دلار اعلام کردند، افزود: بنابراین باید تلاش بیشتری انجام دهیم و حجم مبادلات خود را بیش از گذشته افزایش دهیم.

به گزارش خبرگزاری آنادولوی ترکیه، وی گفت: در این راستا قصد داریم بیست و نهمین نشست کمیته مشترک همکاری های اقتصادی ترکیه و ایران را به زودی برگزار کنیم.

چوچلو در بخشی دیگر از سخنان خود در این نشست خبری با اشاره به تحریم های اعمال شده علیه ایران گفت: ما همیشه با تحریم های یکجانبه علیه ایران مخالف بوده ایم و این تحریم ها را صحیح نمی دانیم و امیدواریم همه طرف ها اقدامات لازم را انجام دهند. اقداماتی برای فعال سازی مجدد توافق هسته ای». این توافق به روابط اقتصادی ما در دستیابی به اهداف تجاری دوجانبه کمک زیادی خواهد کرد.

وی با اشاره به همکاری ترکیه و ایران در مبارزه با تروریسم گفت: همکاری ما در مبارزه با تروریسم به عنوان دو همسایه مهم است و این موضوعات از جمله همکاری های امنیتی را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم و باید در این زمینه به همکاری ادامه دهیم زیرا تروریسم دشمن مشترک ما.”

چاووشو خاطرنشان کرد: علاوه بر روابط دوجانبه میان ترکیه و ایران، در مورد مسائل منطقه ای از جمله جنگ اوکراین و اوضاع عراق، افغانستان، سوریه و یمن نیز گفتگو کردند.

پایان پاپم