بورل یک «نژادپرست» زیر تیغ تیز منتقدان استجوزپ بورل به دلیل اینکه جهان خارج از اروپا را “جنگل” خوانده بود به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و از او خواست عذرخواهی کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری ملی، «اروپا یک باغ است، اما بیشتر نقاط جهان جنگل است». و جنگل می تواند به باغ حمله کند.»

پس از اظهارات بورل، منتقدان گفتند که لفاظی‌های او «نژادپرستانه» و «امپریالیستی» است و منعکس‌کننده دیدگاه‌های باستانی درباره اروپای برتر است.

فیلیپ مارلیه، کارشناس سیاست اروپا و فرانسه در دانشگاه UCLA لندن می گوید: «چنین مقایسه ای بسیار توهین آمیز است. سخنان او رنگ نژادپرستی و استعماری دارد.

دیونیس سنوچا، محقق مرکز مطالعات اروپای شرقی گفت: «آقای بورل باید از طرف اتحادیه اروپا به خاطر اظهارات اخیرش عذرخواهی کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که همین “باغ” توسط اروپا به طرز وحشیانه ای ایجاد شده و “جنگل” را غارت کرده است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل، گفت که دیپلمات ها باید کتاب قلب تاریکی جوزف کنراد را بخوانند – رمانی در انتقاد از امپریالیسم غربی در آفریقا.

طی هفته گذشته، این دومین بار است که اظهارات جوزپ بورل مورد انتقاد قرار می گیرد. وی در سخنرانی دیگری در روز دوشنبه، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا را به دلیل “تنبلی، تکبر، حماقت و شکست مکرر در حل فوری ترین مشکلات پیش روی جهان، از جمله جنگ در اوکراین” سرزنش کرد.

انتهای پیام