رژیم لاغری سریع

بهترین راه برای افزایش تعداد اسپرم چیست؟


راه های افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی مواد غذایی برای بهبود تعداد اسپرم داروهای افزایش تعداد اسپرمویرایش شده توسط Health Pro News

تعداد اسپرم یا تعداد اسپرم به میانگین تعداد کل اسپرم موجود در نمونه منی اشاره دارد. تعداد اسپرم یکی از چندین ویژگی است که در طی آنالیز معمول مایع منی ارزیابی می شود و عامل مهمی در باروری است. بر اساس جدیدترین دستورالعمل های WHO، تعداد اسپرم سالم ۱۵ میلیون در هر میلی لیتر (میلی لیتر) یا حداقل ۳۹ میلیون در هر نمونه است. تعداد اسپرم کمتر از ۱۰ قسمت در میلی لیتر غیر طبیعی تلقی می شود و معمولاً با ناباروری مردان مرتبط است.

بهترین راه برای افزایش تعداد اسپرم چیست؟
یک نظر اضافه کنید

هر چیزی که بر هورمون هایی که تولید اسپرم را تنظیم می کنند یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند تأثیر بگذارد می تواند به رشد سالم اسپرم کمک کند و به بهبود تعداد اسپرم کمک کند. به طور کلی، به نظر می رسد عوامل موثر بر سطح تستوسترون بیشترین تأثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم دارند.


حقایق سریع در مورد چگونگی افزایش تعداد اسپرم:

نشان داده شده است که ورزش و خواب تعداد اسپرم را بهبود می بخشد.
اولین خط درمانی توصیه شده، امتحان درمان های غیردارویی است.
سلامت عمومی درازمدت،

برای کاهش تولید و کیفیت اسپرم شناخته شده است. این دارو را می توان به مردانی داد که تعداد اسپرم آنها بسیار پایین است.

روشی طبیعی برای افزایش تعداد اسپرم

راه های طبیعی برای افزایش تعداد اسپرم تعداد اسپرم در اکثر کشورهای غربی کاهش می یابد، اما درمان های غیر دارویی می تواند کمک کننده باشد. برای چندین دهه، محققان می‌دانستند که کیفیت اسپرم و نرخ باروری در اکثر کشورهای غربی کاهش یافته است. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، میانگین تعداد اسپرم در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۱ به میزان ۵۹.۳ درصد کاهش یافت.

علیرغم مطالعاتی که این مشکل را شناسایی کرده است، دلایل این کاهش و نحوه معکوس کردن قابل اعتماد آن هنوز ناشناخته است.
هزاران سال است که بسیاری از درمان‌های غیردارویی در طب قدیم، گیاهی و سنتی برای افزایش تعداد اسپرم و سلامت کلی اسپرم استفاده شده‌اند.

محققان نشان داده اند که بیشتر این اقدامات به یک شکل بر تعداد اسپرم تاثیر می گذارد.

راه های طبیعی برای افزایش تعداد اسپرم عبارتند از:

۱-ورزش کنید و بخوابید

ورزش و خواب چندین مطالعه نشان داده اند که کاهش وزن و ورزش می تواند باعث بهبود یا افزایش تعداد اسپرم در افراد چاق و دارای اضافه وزن شود. با این حال، علمی که شاخص توده بدنی سالم (BMI) را به تعداد اسپرم سالم مرتبط می کند، هنوز ضعیف است.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که افزودن یک برنامه ورزشی هوازی ۱۶ هفته ای به حداقل ۵۰ دقیقه ورزش متوسط ​​۳ بار در هفته با ضربان قلب ۵۰ تا ۶۵ درصد با افزایش تعداد اسپرم و ۴۵ درصد با چاقی پایدار مرتبط است. تمرکز در مردان مبتلا

۲. استرس را کاهش دهید

کاهش استرس داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند به کاهش استرس کمک کند. هر نوع استرس می تواند باعث شود بدن به صورت تدافعی عمل کند و انرژی را حفظ کند. در مواقع بحران، منطقی است که بدن کمتر به تولید مثل علاقه مند باشد و بیشتر بر بقا تمرکز کند.

کاهش استرس مستلزم رسیدگی به علت آن است، اگرچه تصور می شود عواملی مانند ورزش و رژیم غذایی سالم اثرات استرس را کاهش می دهند. برای مردانی که استرس شدید دارند، پزشکان ممکن است داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی تجویز کنند.

۳. سیگار را ترک کنید

ترک سیگار یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که نتایج بیش از ۲۰ مطالعه مختلف را با نزدیک به ۶۰۰۰ شرکت کننده بررسی کرد، نشان داد که سیگار به طور مداوم تعداد اسپرم را کاهش می دهد.

۴. مصرف زیاد الکل

اجتناب از مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر تعداد مطالعاتی که به ارتباط بین سلامت اسپرم و دارو می پردازند به دلیل ملاحظات اخلاقی محدود است. با این حال، برخی از محققان استفاده جهانی از مواد مخدر مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین را با کاهش تولید اسپرم مرتبط می دانند.

۵. از مصرف بیش از حد داروهای تجویزی خودداری کنید

از بسیاری از داروهای تجویزی خودداری کنید برخی از داروهای تجویزی می توانند باعث کاهش تولید اسپرم سالم شوند.
هنگامی که یک مرد مصرف دارو را متوقف می کند، تعداد اسپرم او به حالت عادی باز می گردد یا افزایش می یابد.

داروهایی که به طور موقت تولید و نمو اسپرم را کاهش می دهند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها
 • ضد التهاب آندروژن
 • داروهای ضد روان پریشی
 • کورتیکواستروئیدها (دوره نقاهت تا ۱ سال)
 • تستوسترون اگزوژن
 • متادون

۶. مکمل شنبلیله

مکمل‌های شنبلیله مدت‌هاست که به‌عنوان یک درمان طبیعی برای سلامت ضعیف اسپرم استفاده می‌شود و طرفداران آن خاطرنشان می‌کنند که می‌تواند تعداد اسپرم را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ترکیب ثبت اختراع Furosap®، که از دانه‌های شنبلیله ساخته شده است، به طور قابل توجهی کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم را بهبود می‌بخشد.


محصولات مختلف شنبلیله، از جمله مکمل های غذایی، برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

۷. ویتامین D و کلسیم کافی دریافت کنید

دریافت ویتامین D و کلسیم کافی محققان دلیل آن را کاملاً مطمئن نیستند، اما به نظر می رسد که ویتامین D و کلسیم بر سلامت اسپرم در خون تأثیر می گذارد.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف کم ویتامین D در رژیم غذایی با تعداد کم اسپرم همزمان است.

۸. آشواگاندا

آشواگاندا که به نام جینسنگ هندی نیز شناخته می شود، از دیرباز در طب سنتی به عنوان درمانی برای بسیاری از اشکال ناتوانی جنسی استفاده می شده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ۴۶ مرد با تعداد کم اسپرم که روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشواگاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند، ۱۶۷ درصد افزایش در تعداد اسپرم داشتند.


Ashwagandha برای خرید آنلاین یا در فروشگاه های مواد غذایی سالم در دسترس است.

۹. مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را افزایش دهید

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به حذف و خنثی کردن رادیکال های آزاد و سایر ترکیباتی که به سلول ها آسیب می رسانند کمک می کنند.

چندین ویتامین و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و چندین مطالعه مصرف آنتی اکسیدان را با افزایش تعداد اسپرم مرتبط دانسته اند.

آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به سلامت اسپرم کمک کنند عبارتند از:

 • سلنیوم
 • ویتامین C (اسید اسکوربیک)
 • ویتامین E
 • گلوتاتیون
 • کمک کننده آنزیم
 • Q10 I-Carnitine

۱۰. مصرف چربی های سالم را افزایش دهید

چربی های اشباع نشده چندگانه یا به اصطلاح چربی های سالم مانند امگا ۳ و امگا ۶ برای رشد سالم غشاهای اسپرم مهم هستند.


برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد باید مقادیر مساوی از این دو ترکیب ضروری امگا را برای رشد بهینه اسپرم و مزایای آنتی اکسیدانی مصرف کنند.

مکمل های امگا ۳ برای خرید آنلاین از برندهای مختلف در دسترس هستند.

۱۱. مصرف چربی های ناسالم را کاهش دهید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ روی ۲۰۹ مرد اسپانیایی تبار سالم بین سنین ۱۸ تا ۲۳ سال نشان داد که هرچه اسیدهای چرب غیراشباع بیشتری مصرف کنند، تعداد اسپرم آنها به نسبت کمتر است.

چندین مطالعه همچنین نشان داده‌اند که اسیدهای چرب چند غیراشباع ممکن است توانایی چربی‌های چند غیراشباع با زنجیره بلند را برای اتصال به غشای اسپرم، که یک مرحله ضروری در رشد اسپرم است، مختل کند.

۱۲. از قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های محیطی یا شغلی خودداری کنید یا آن را محدود کنید

با افزایش آلودگی و ازدحام بیش از حد محیط و جو،

عوامل محیطی، مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، اغلب با سلامت اسپرم و تعداد کلی آنها مرتبط هستند. اجتناب از سموم محیطی تا حد امکان به سلامت کلی کمک می کند.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که برخی از مطالعات ارتباط بین تعداد کم اسپرم و آلاینده های محیطی را نشان داده اند، اکثر آنها این موضوع را تایید نمی کنند.

۱۳. از خوردن بیش از حد سویا یا غذاهای حاوی استروژن غیر انسانی خودداری کنید

برخی از غذاها، به ویژه محصولات سویا، حاوی فیتواستروژن (استروژن های گیاهی) هستند، ترکیباتی که نشان داده شده است که اتصال تستوسترون و تولید اسپرم را کاهش می دهند.

بسیاری از محصولات بسته بندی شده و پلاستیکی نیز غنی از اشکال مصنوعی استروژن هستند.

۱۴. اسید فولیک و روی کافی دریافت کنید

مصرف فولات و روی با هم در مطالعات محدود نشان داده است که سلامت کلی اسپرم از جمله غلظت اسپرم یا تعداد کل را افزایش می دهد.


مواد غذایی برای بهبود تعداد اسپرم

اگرچه مکمل ها راهی مطمئن برای دریافت میزان توصیه شده روزانه اکثر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، اما همیشه به راحتی توسط بدن جذب نمی شوند. اکثر مطالعات نشان می دهد که خوردن غذاهای غنی از ترکیبات و مواد شیمیایی خاص به بدن اجازه می دهد تا از آنها به طور موثرتری استفاده کند. بنابراین بهترین راه برای افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی ممکن است افزایش مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی دوستدار اسپرم باشد.

غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند و باعث افزایش تعداد اسپرم می شوند عبارتند از:

 • گردو سر سفره یکی از غذاهایی است که حاوی درصد بالایی از مواد مغذی است که باعث افزایش تعداد اسپرم می شود.
 • موز،
 • شکلات تلخ،
 • حاوی جینسینگ و گردو
 • آجیل، مرکبات، گندم کامل، اکثر غلات، ماهی، به خصوص ماهی آزاد وحشی،
 • ماهی کاد و هادوک اکثر صدف ها،

 • به خصوص صدف، شیر و محصولات لبنی با ویتامین D غنی شده اند
 • شکلات تلخ،
 • سیر
 • او انجام داد
 • کلم بروکلی
 • جینسینگ
 • کورکوما
 • مارچوبه
 • بیشتر سبزی های برگ دار،
 • مخصوصا اسفناج و موز
 • آجیل و دانه های تخمیر شده

داروهایی برای افزایش تعداد اسپرم

پزشک ممکن است برای مردانی که تعداد اسپرم بسیار پایینی دارند یا دارای فاکتورها یا ملاحظات سلامت اضافی هستند، دارو تجویز کند. داروهایی که گاهی برای درمان تعداد کم اسپرم استفاده می شوند عبارتند از: کلومیفن سیترات خوراکی (سروفن) سروفن خوراکی Gonal-f® RFF* Redi-ject® (فولیتروپین آلفا یا گونال-F) یا تزریق زیر پوست (زیر پوست) در صورت ادرار یا ناحیه تناسلی عفونت دستگاه توسط آنتی بیوتیک های گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) (با نام های تجاری Korgon و Pregnil) ایجاد شد.

لتروزول یا آناستروزول

آندروژن های اگزوژنرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر