بهترین دانشگاه های دنیا در رشته های علوم پزشکی ارائه می شوندرتبه بندی شانگهای در آخرین آمار خود دانشگاه ها را بر اساس موضوعات مختلف رتبه بندی می کند و نتایج آن نیز در مجله علوم پزشکی منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت رسمی رتبه بندی شانگهای، سیستم رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است و نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای جیائوتنگ چین منتشر شده است. این ترتیب به عنوان یک پروژه بزرگ در چین برای اولین بار در ژوئن ۲۰۰۳ توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد.

برای ششمین سال متوالی، سیستم طبقه‌بندی شانگهای (GRAS) رتبه‌بندی جهانی رشته‌های تحصیلی (GRAS) را در سال ۲۰۲۲ منتشر کرد. این رتبه در سال ۲۰۲۲ در ۵۴ رشته در قالب پنج رشته عمومی شامل مهندسی (۲۲ رشته)، طبیعی علوم (۸ رشته)، علوم زیستی (۴ رشته)، علوم پزشکی (۶ رشته) و علوم اجتماعی (۱۴ رشته) تکمیل شده است.

بیش از ۱۸۰۰ دانشگاه از ۵۰۰۰ دانشگاه مورد بررسی از ۹۶ کشور در فهرست نهایی این رتبه بندی قرار گرفتند. ۳۴ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی قرار دارند.

نتایج این رتبه بندی برای سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که دانشگاه های ایالات متحده آمریکا در ۳۲ موضوع رتبه اول خود را تثبیت کردند.

دانشگاه هاروارد با ۱۶ مقام ارشد شامل ۷ مقام در رشته علوم اجتماعی، ۴ مقام در رشته علوم پزشکی، ۳ مقام در رشته مهندسی و ۲ مقام در رشته علوم زیستی در رتبه اول جهان قرار دارد. دانشگاه برتر در رتبه بندی شانگهای.

مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) نیز در ۵ موضوع برتری دارد که ۴ رشته از آنها مهندسی و یکی علوم طبیعی است.

همچنین دانشگاه پنسیلوانیا از آمریکا و دانشگاه تسینگهوا از چین در ۳ رشته در رتبه اول جهان قرار گرفتند.

بر این اساس نتایج رتبه بندی رشته های علوم پزشکی نیز منتشر شده است که این رشته ها بر اساس دانشگاه عبارتند از:

پزشکی بالینی؛ دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا)

سرویس بهداشتی; دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا)

دندانپزشکی و علوم دهان; دانشگاه میشیگان آن آربور، ایالات متحده)

پرستاری; دانشگاه پنسیلوانیا (ایالات متحده آمریکا)

تکنولوژی پزشکی; دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا)

داروسازی و علوم دارویی; دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا)

انتهای پیام