برگزاری بیت رحل همدان وعده داده شده استاسنا / همدان فعالیت خانه مسافران غیرمجاز یا همان جعبه مقوایی در سال های اخیر معضلی جدی برای شهر همدان بوده است. این معضل علاوه بر پیامدهای اجتماعی و فرهنگی ناشی از آن، پیکر بی جان گردشگری را نیز هدف قرار داد و برخوردهای مقطعی نتوانست آن را مدیریت کند.

کافی بود در فصل پر توریستی سری به برخی نقاط شهر مانند آرامگاه بابا طاهر بزنید تا از نزدیک شاهد فعالیت آسان و بی قید و شرط مقواهای دست ساز باشید. افرادی که مقوا را با نوشته های خانه و بال در دست داشتند مسافران را به ماندن در خانه تشویق می کنند و اغلب مسافران از آنها استقبال می کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در سال های اخیر بارها در گفت وگو با ایسنا بر لزوم ساماندهی خانه مسافران تاکید کرده و این موضوع را موضوعی مهم در راستای توسعه دانسته است. گردشگری هدفمند

به گفته علی خکسار، ساماندهی کارتن ها به صورت دستی همواره در اولویت اداره کل میراث فرهنگی استان همدان بوده است، اما این سازمان به تنهایی نتوانست به این مهم رسیدگی کند و نیاز مبرمی به همکاری سایر نهادها داشت.

محمدعلی محمدی استاندار همدان اردیبهشت ماه سال جاری در نشست اعضای کارگروه خدمات مسافرتی و جهانگردی همدان گفت: فعالیت منازل و جعبه های مقوایی مسافرین غیرمجاز از مشکل به معضل تبدیل شده است که باید مورد توجه قرار گیرد. در اسرع وقت سازماندهی شود.”

وی گفت: فعالان و مسئولان حوزه فضای مجازی مشکل اسکان مسافران را مشکل می دانند و راه حلی برای این موضوع ندارند.

محمدی با اشاره به اینکه وظیفه ساماندهی این مهمانسرا تنها اداره میراث فرهنگی و نیروی انتظامی نیست، خاطرنشان کرد: همه دستگاه های عضو کارگروه خدمات مسافرتی و گردشگری باید برای ساماندهی وضعیت مسافرخانه همکاری کنند.

استاندار همدان با اشاره به بی توجهی به مشکل حمل کارتن های دستی، گفت: تعداد مسافران غیرمجاز و منازل دستی مشخص است و با جمع آوری آنها تنها محل فعالیت آنها تغییر می کند.

به گزارش ایسنا، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان همدان شهریورماه امسال در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از اجرای طرح ساماندهی مهمانسرای همدان در هفته دولت خبر داد و گفت: گفت که عملیات تکمیل خواهد شد. برگزارکننده مهمانخانه و شرکت رایان پژوهان مجوز گرفت و عنوان مدیرعامل انتخاب شد و وارد تجارت شد.

به منظور اطلاع از تعداد اقدامات انجام شده در یک ماه گذشته، با برگزارکننده خانه مسافر به گفت وگو نشستیم. محمد عرب زاده با اشاره به اینکه از ابتدا به عنوان یک شرکت دانش بنیان شروع به کار کرد و تمام مراحل به صورت علمی و پژوهشی انجام می شود، گفت: ما روی گردشگری متمرکز شدیم.

وی ادامه داد: طراحی مرکز تماس هوشمند، طراحی سایت و اپلیکیشن جهت رزرو و بهره مندی از خدمات گردشگری و استقرار کیوسک در مبادی ورودی شهر از جمله اقداماتی است که تاکنون انجام شده است و مرکز فعالیت و همچنین ساماندهی خانه های مسافران.

عرب زاده با اشاره به اینکه پیش از اجرای این طرح، خانه مسافر همدان توسط کارتن حلو بهره برداری می شد، گفت: خوشبختانه طی یک ماه از اجرای طرح فوق با استقبال خوب فعالان گردشگری استان و تعداد زیادی از آنها آماده همکاری با ما هستند.

مجری مهمانسرای همدان اضافه کرد: فعالان گردشگری علاقه مندند از طریق اپلیکیشن فوق با امکانات خود آشنا شوند و صاحبان مسافرخانه نیز برای اخذ مجوز پیشقدم شدند.

وی با اشاره به اینکه نقشه گردشگری استانداری برای اولین بار تهیه شد، گفت: در حال حاضر علاوه بر امکان رزرو منازل مسافران، خدمات با تخفیف نیز برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

عرب زاده با اشاره به اینکه در این مسیر مشکلاتی وجود داشت که خوشبختانه یا برطرف شد یا در حال رفع شدن است، گفت: پس از به بهره برداری رسیدن شهرداری بسیاری از مشکلات برطرف شده و این سازمان در حال حاضر به خوبی با ما همکاری می کند.

وی با بیان اینکه استقبال خوب منازل مسافران از این طرح نویدبخش اتفاقات خوبی از سوی سازمان آنهاست، گفت: این طرح علاوه بر ساماندهی منازل مسافران، بستری برای سایر امکانات اقامتی از جمله اقامتگاه ها، هتل ها و مهمانسراهای بوم گردی.

عرب زاده همچنین از همکاری خوب شهرداری همدان و مشاور معاون گردشگری در استانداری برای تسهیل در کار تشکر کرد و گفت: نصب تابلو در سطح شهر یکی از اقداماتی بود که به سرعت توسط شهرداری اجرا شد و بسیار کارآمد بود. تاثیر زیادی. تاثیر مثبت در جذب صاحبان خانه، مسافران و حتی مسافران.

وی با بیان اینکه دغدغه مسافران پرداخت عوارض و صدور سریع مجوز است، گفت: برای ارائه خدمات هزینه ای دریافت نمی کنیم و اگر مجوز سریعتر صادر شود، دغدغه فعالان در این زمینه است. دامنه حل خواهد شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، از عملکرد مثبت مجری خانه مسافران همدان خبر داد و گفت: خوشبختانه اپراتور مسافرخانه کار خود را با قدرت و کارهای خوبی در این زمینه آغاز کرده است

وی با اشاره به اینکه تنها طی سه یا چهار روز بیش از ۴۰ متقاضی برای ساماندهی این مهمانسرا اعلام آمادگی کردند، گفت: در حال حاضر ۱۰ بنر در نقاط مختلف شهر به منظور اطلاع رسانی نصب شده و کارهای دیگر در حال انجام است. .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، منازل غیرمجاز مسافران در این سال‌ها به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند و علاوه بر آسیب‌های وارده به تاسیسات دارای مجوز، چهره برخی نقاط شهر از جمله قبرستان بابا طاهر را نیز مخدوش کرد.

خوشبختانه امسال عزم جدی برای ساماندهی مهمانسراها وجود داشت و همزمان با هفته دولت طرح ساماندهی آنها کلید خورد. این روزها اگر از جاهایی که کارتن ها به راحتی کار می کردند بگذریم، می بینیم که فعالیت آنها محدود است و این می تواند نوید روزهای خوبی برای امکانات گردشگری باشد.

انتهای پیام