بررسی روانشناختی متون نمایشی ضروری استایسنا/ همدان یک کارگردان تئاتر گفت: مطالعه روانشناختی متون نمایشی به ویژه بخش کودک ضروری است.

شراره طیار در گفت وگو با ایسنا، درباره نمایش «همه در یک» که در بخش کودک بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان حضور دارد، اظهار کرد: این نمایش با هدف آموزش مهارت به کودکان است.

وی مهمترین پیام نمایش همه در یک قاب را آموزش مهارت نه گفتن و ایجاد عزت نفس به کودکان دانست و افزود: داستان نمایش درباره زرافه کوچکی است که وارد جنگلی جدید می شود و “سه دوست پیدا می کند”

میمون، جوجه تیغی و فیل، دوستان جدید زرافه، هر روز با هم بیرون می روند و بعد از ماجراهای شگفت انگیزی که برای آنها اتفاق می افتد، زرافه به این نتیجه رسیده است که گاهی اوقات باید با مهربانی به دوستانش نه بگوید. خلبان توضیح داد.

با اشاره به اینکه زرافه در پایان نمایش یاد می گیرد، باید آنقدر ملایم باشد که به خودش آسیبی نزند، گفت: این پیام مهم در داستانی جذاب برای کودکان گنجانده شده است تا از زبان حیوانات بشنوند و یاد بگیرند.

این نویسنده با اشاره به اینکه آموزش مهارت نه گفتن به کودکان به ویژه خردسالان بسیار حائز اهمیت است، گفت: در قسمت کوچک معمولاً می خواهیم داستان و مفهومی را به کودکان القا کنیم، به عبارتی آموزش وظیفه است. تئاتر.

طیار درباره نحوه اجرای نمایش «همه در یک قاب» گفت: «دکور مینی‌نمایش‌ها باید ساده و ساده باشد تا مفهوم را به بچه‌ها منتقل کند». همیشه سعی کرده ام بچه ها را به تماشای این نمایش در خارج از تئاتر دعوت کنم که در مهدکودک اجرا می شود و کار برای این کار طراحی و اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه عروسک ها نیز به راحتی مفهوم را بهتر منتقل می کنند، افزود: دکور و عروسک های «همه در یک قاب» چیزهایی هستند که کودکان همیشه در محیط اطراف خود می بینند و هیچ پیچیدگی در آنها وجود ندارد.

این کارگردان همچنین ضرورت بازنگری روانشناختی متون ارسالی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به ویژه بخش کودک را ضروری دانست و گفت: اگر متون ورودی به جشنواره کارشناسی روانشناسی باشد، نتایج مثبت حاصل می شود. ”

طیار بر رعایت بعد روانی در نمایش ها تاکید کرد و گفت: در کنار گروه بازی باید فردی آشنا به روانشناسی کودک نیز حضور داشته باشد تا آسیبی به کودکان وارد نشود.

وی با ارائه به بازیگران نمایش «همه در یک» در بخش کودک بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: عروسک ساز و لوازم قدیمی صبا. شرار طیار و امیرحسین انصافی گروه صنعت اسباب بازی; پیام رضایی و امیرحسین انصافی گروه هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیالی» از ۱۰ تا ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ در شهر تاریخی همدان برگزار می شود.

انتهای پیام