بررسی جهش های ژنتیکی در مواد غذایی برگشتی از فضاهنگامی که فضانوردان چینی Shenzhou-14 اواخر امسال به زمین بازگردند، بسته‌هایی از مواد غذایی تولید شده در فضا را به خانه خواهند آورد.

به گزارش ایسنا، چندی پیش، سه خدمه ماموریت Shenzhou-14، فرمانده ماموریت چن دونگ، لیو یانگ و کای ژوزی به ایستگاه فضایی تیانگونگ فرستاده شدند. قرار است فضانوردان به مدت شش ماه در آنجا بمانند تا روند مونتاژ این ایستگاه فضایی عظیم را تکمیل کنند. تا کنون، این سه فضانورد بیش از ۷۰ روز در فضا بوده اند.

بسته‌هایی که از آخرین پرواز فضایی دوربرد چین به زمین بازمی‌گردند شامل برنج، سویا، سبزیجات و انواع باکتری‌های ضروری برای نگهداری مواد غذایی است. این مواد توسط “گروه کشاورزی و مواد غذایی پکن پایتخت” انتخاب شده اند که هدف آن رشد گیاهان و میکروارگانیسم ها در مدار و استفاده از آنها در تولید غذا و نوشیدنی است.

فرآیند رشد مواد در فضا به قرار دادن دانه ها در معرض تشعشعات کیهانی و ریزگرانش برای ایجاد جهش های ژنتیکی اشاره دارد.

پس از بازگرداندن این غذاها به زمین، دانشمندان جهش های ژنتیکی را غربالگری و ارزیابی خواهند کرد. غذای پرورش یافته در فضا برای مصرف انسان بی خطر است. ژائو هوی، کارشناس آکادمی فناوری فضایی چین، گفت جهش در دانه های رشد یافته در فضا فقط در مواد ژنتیکی آنها رخ می دهد.

چین، پرجمعیت‌ترین کشور جهان، اولین آزمایش رشد غذا در فضا را در سال ۱۹۸۷ انجام داد و بسته‌هایی از دانه‌ها را به ماهواره شلیک کرد و پس از قرار گرفتن در معرض تشعشعات کیهانی به زمین بازگرداند. از آن زمان، صدها دانه گیاهی از طریق ده ها ماهواره و فضاپیما به فضا فرستاده شده است.

در طول سفرهای فضایی، دانه های گیاهان در معرض تشعشعات کیهانی و ریزگرانش قرار می گیرند که منجر به جهش های ژنتیکی می شود. سفر فضایی مرحله مهمی از تولید مثل در فضا است و به دنبال آن آزمایش‌های تولید مثل روی زمین انجام می‌شود.

ایستگاه فضایی چین در حال حاضر از ماژول اصلی Tianhe، ماژول آزمایشگاهی Wentian، فضاپیمای Shenzhou-14 و فضاپیمای باری Tianzhou-4 تشکیل شده است.

انتهای پیام