بردسکن تشنه – اسنا


ایسنا/ خراسان رضوی سالیان متمادی، پرودسکان ها در دل کویر از کمبود آب رنج می بردند. در روزهای گرم تابستان که دمای هوا گاهی از ۴۰ درجه هم می‌گذرد، روستاییان و حتی مردم شهر این منطقه را بیش از پیش متضرر می‌کردند.

در این شهر نه تنها رودخانه دائمی وجود ندارد، بلکه رودخانه های فصلی نیز خشک شده اند. به گفته کارشناسان، از میان ۹۹ پدیده مهم هواشناسی، همه آنها عبارتند از: سرمازدگی، گرمازدگی، ریزگردها، طوفان های گرد و غبار، زمان و شدت آفتاب سوزان، ارتباط آنها با یک بیابان بزرگ و خشک، بادهای شدید، تگرگ و … رعد و برق. ، شاهد رگبار گلوله های موشکی در شهرستان بردسکن هستیم.

بردسکن در کمبود بارندگی و خشکسالی رتبه اول را دارد

«آب نیست» در پردسکان و بسیاری از شهرهای خراسان رضوی یک شعار نیست، یک واقعیت تلخ است.

رئیس اداره هواشناسی بردسکن در این خصوص به ایسنا گفت: میزان بارندگی در شهرستان بردسکن از ابتدای سال زراعی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۰ به ۶۲.۴ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۱۳۳.۲ میلی متر و ۱۴۸.۳ میلی متر رسیده است. میلی متر در همان دوره بلندمدت.

جواد مصطفوی افزود: متاسفانه نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۸ درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

وی با بیان اینکه بارندگی ها در شهرستان بردسان پراکنده است، گفت: شهرستان بردسان در بین ۲۰ ایستگاه هواشناسی استان از نظر کمبود باران و خشکسالی رتبه اول را دارد.

رئیس اداره هواشناسی بردسکن گفت: میانگین بارندگی استان از ابتدای سال زراعی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۰ ۱۶۱.۲ میلی متر و مدت مشابه پارسال ۱۱۹.۳ میلی متر و مدت مشابه دراز مدت ۲۰۲ میلی متر بوده است. که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه در بلندمدت ۲۰ درصد کاهش را در استان شاهد هستیم.

وی گفت: تغییر دمای شهرستان بردسکن در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۰ ۱۷ درجه سانتیگراد و مدت مشابه سال قبل ۱۶.۵ درجه و میانگین دوره آماری ۱۶.۳ درجه بوده است.

مصطفوی افزود: میزان تغییرات امسال نسبت به سال گذشته ۰.۵ درجه افزایش دما و میزان تغییرات نسبت به دوره آماری ۰.۷ درجه سانتی گراد افزایش نشان می دهد.

بردسکن تشنه

۳۴ روستای تشنه

در این سال ها کمتر کسی در بردسکن یافت می شود که از خشکسالی های مکرر و کم آبی خبر نداشته باشد زیرا این موضوع به بخشی از زندگی و اکوسیستم مردم منطقه تبدیل شده و برخی نقاط را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. اثرات منفی بر مهاجرت و بیکاری بیش از آن است که دامن بزند.

مدیر اداره آبفای شهرستان بردسان در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: امور آبفای شهرستان بردسان سه شهر و ۷۶ روستا را در بر می گیرد و وظیفه آبرسانی به ۳۴ هزار مشترک را بر عهده دارد.

شهرستان بردسکن بیشترین کاهش بارندگی را نسبت به چند سال گذشته در خراسان رضوی تجربه کرد

حسین مهدوی آلیا گفت: با توجه به محدودیت آب شرب و از سوی دیگر کاهش بارندگی، بردسکن شاهد بیشترین کاهش بارندگی در سال جاری نسبت به سال قبل و چند سال گذشته در خراسان رضوی بود.

وی با بیان اینکه آب مورد نیاز شهرستان بردسکن از ۵۲ منبع آبی تامین می شود، گفت: این ۵۲ منبع آبی شامل چاه عمیق، چاه دستی، چشمه و کانال است.

مدیر اداره آبفای شهرستان بردسکن گفت: اگرچه بخش زیادی از این منابع شامل آب چشمه ها، قنوات و چاه های دستی است اما تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و با افت شدید آبیاری مواجه هستند.

وی گفت: وسعت شهر و پراکندگی روستاها باعث شد در زمینه آب شرب با محرومیت بسیار جدی مواجه شویم. هم اکنون ۳۴ روستا با تانکر سیار آبرسانی می شود.

مهدوی علیا خاطرنشان کرد: اگرچه برخی از این روستاها از طریق تانکر آبرسانی نمی شد، اما خشکسالی و کم بارشی در منطقه کهبایه و درونه دهستان باعث شد تا دو ماه پیش آب برخی از روستاها را با تانکر تامین کنیم.

وی گفت: بر اساس آنچه اعلام شد بیشترین کاهش بارندگی در ایستگاه های هواشناسی استانداری مربوط به بردسکن بوده که ایستگاه این شهرستان نسبت به سال قبل ۶۰ درصد کاهش را تجربه کرده است.

مدیر اداره آبفای شهرستان بردسکن افزود: علاوه بر اینکه ۳۴ روستای شهرستان بردسکن با تنش آبی مواجه هستند، برخی روستاهای دیگر نیز با کاهش منابع آبی مواجه هستند و در آنجا با چالش مواجه هستیم. .

وی تصریح کرد: اگرچه هنوز به نقطه سربه سر تولید و مصرف نرسیده ایم اما مصرف آب در روستاها و شهرها رو به افزایش است و امیدواریم با صرفه جویی در هزینه ها مشکلات را برطرف کنیم.

مهدوی عالیعلی گفت: متاسفانه هنوز خیلی ها باور نمی کنند که آب نیست. در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از مشترکان الگوی مصرف را رعایت نمی کنند، ۶۰ درصد از مشترکان پرمصرف ۷۰ درصد آب مصرف می کنند.

وی ادامه داد: بخش زیادی از اعتبارات امسال به بسیج سازندگی اختصاص یافت. به همین دلیل اجرای طرح محرومیت زدایی در حوزه آب شرب در بخش بزرگی از پروژه ها «پاسیگ سازندگی» است.

مدیر اداره آبفای شهرستان بردسکن گفت: پروژه های مختلفی را برای بهسازی و تامین آب شرب روستاهای بردسکن، دارونا و الاگماری از محل اعتبارات منطقه ای خود در دست اقدام داریم.

وی بیان کرد: با وجود اینکه حدود ۱۰ مجتمع آبرسانی در شهرستان وجود دارد و آبرسانی نیز پمپاژ و روستاها ذخیره می شود، اما از سوی دیگر به دلیل محرومیتی که در شهر زندگی می کنیم، علاوه بر کمک رسانی ما از «ساختمان بسیج» می گیریم، باید به انجمن خیرین هم کمک کند. تاکنون ۴ روستا را با کمک خیرین آبرسانی کرده ایم و در حال حاضر روی ۹ روستای دیگر نیز کار می کنیم که از کمک های خیرین در کشور آبرسانی می شود.

مهدوی آلیا با بیان اینکه تا پایان امسال مشکل آب ۱۵ روستای روستای بردیسکن برطرف می شود، گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از شهرستان به دامپروری وابسته است و کشاورزی نیاز به سم پاشی دارد، از مشترکین تقاضا داریم که با توجه به بحران آب در منطقه، صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از آب جایگزین به جای آب آشامیدنی برای دام ها و سمپاشی و آبیاری درختان تا حد امکان انجام شود تا در روستاهای پرجمعیت و روستاها شاهد کاهش هدررفت نباشیم. کوهبیا و. مناطق عنابد.

بردسکن تشنه
عکس آرشیو

وی گفت: “پیش بینی می شود به دلیل افزایش دما و همچنین افزایش هزینه های دامداران و کشاورزان، در صورت ادامه این روند، تابستان امسال با چالش مواجه شویم.” به همین دلیل از مشترکین تقاضا داریم در هزینه خود صرفه جویی کنند.

مدیر اداره آبفای شهرستان بردسکن همچنین با اشاره به وضعیت شبکه های فرسوده این شهرستان گفت: با وجود اینکه بیش از ۱۰۳۰ کیلومتر شبکه توزیع در شهرستان داریم اما بخش زیادی از این شبکه ها دارای از عمر مفید خود فراتر رفته است. که ۲۵ سال قدمت دارد و نیاز به بازسازی دارد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۶۰ درصد شبکه های آبرسانی منطقه بردکان فرسوده شده است، گفت: میزان آب تلف شده از این ۶۰ درصد حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است.

مهدوی علیا گفت: با توجه به اعتبارات تخصیص یافته هر ساله بخشی از شبکه های فرسوده تعویض می شود و امسال در مرکز منطقه درونا بیش از ۲۰۰۰ متر شبکه تعمیر و در شبکه انجام می شود. از مجموعه برج و. روستای باب الحکم مرمت و توسعه می یابد. ۲۷۰۰ متری روستای زیرک آباد، خط انتقال و شبکه توزیع نیز در حال بهسازی است.

وی با اشاره به اینکه کار برای اصلاح شبکه بین ۵ تا ۶۰۰۰ متری در حال انجام است، به وضعیت انشعاب های غیر مجاز اشاره کرد و افزود: امسال و سال گذشته تیم های گشت آب همچنان در شهرها و روستاها فعال هستند.

مدیر اداره آبفای شهرستان پردیسکن یادآور شد: در سال گذشته بالغ بر ۱۱۷ مورد شناسایی و کشف و از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۴۸ مورد انشعاب غیرمجاز شناسایی و کشف شده است. از آنجایی که از سرشاخه های غیرمجاز برای دامداری و ساختمانی و یا آبیاری درختان و باغات استفاده می کنند با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

وی از بهره مندی ۴۲ خانوار روستای شاه سلطان شهرستان بردسکن از نعمت آب شرب خبر داد.

مهدوی آلیا با اشاره به اینکه پروژه آبرسانی روستای شاه سلطان شامل سه هزار و ۷۰۰ متر لوله و احداث هفت حوض کنترل است که با مشارکت یک بنیاد خیریه، اداره آبفای شهرستان و آبفای شهرستان در مدت دو ماه به پایان رسید، گفت: مشارکت روستاییان

وی با بیان اینکه از ۱۲۰ روستای این شهرستان، ۳۴ روستا همچنان با تانکر آبرسانی می شود، از ذی نفعان آب خواست برای رفع مشکل آب شرب این روستاها کمک کنند.

بردسکن تشنه
عکس آرشیو

امسال پس از خشکسالی چند ساله که گریبان بیشتر کشور را گرفته، وضعیت آب به بدترین حد خود رسیده است. آبی که وجود آن تنها به شرب محدود نمی شود، بلکه در کشاورزی و صنعت و به ویژه تولید برق نیز بسیار حیاتی است. اکنون با در پیش بودن تابستان بسیار گرم، دمای هوا در تابستان در شهرهایی مانند بردسکن افزایش چشمگیری داشته است

با توجه به خشکسالی های پی در پی و اینکه بیشتر اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی و دامپروری است، از مسئولان منطقه ای و کشوری درخواست می شود نگاه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند و در زمینه تخصیص اعتبارات بیشتر به مردم بردسکن کمک کنند.

انتهای پیام