برخی باورهای غلط درباره «تریاک» / چرا جوانان «گل» را ترجیح می دهند؟تاثیر مصرف مواد افیونی بر روی برخی از انواع سرطان نسبت به سیگار بیشتر از سیگار است و حتی مصرف طولانی مدت آن با افزایش بیماری های قلبی عروقی همراه است و حتی با مصرف آن احتمال سکته قلبی، سکته مغزی و سکته چند برابر می شود. بر اساس آخرین اپیدمیولوژی موجود، تریاک بیش از ۵۰ درصد مصرف مواد مخدر در کشور را تشکیل می دهد.

فرزانه سهرابی، معاون اجتماعی موسسه کادر وی با اشاره به سابقه سوء مصرف تریاک در ایران به ایسنا گفت: بعد از حشیش و حشیش، ماده مخدری که وارد ایران شد تریاک بود. استفاده از تریاک به عنوان یک داروی مسکن موثر نتیجه تحقیقات بوعلی سینا و محمد زکریای رازی بود. آنها از اولین پزشکانی بودند که در قرن دهم به خواص تریاک پی بردند و از آن به عنوان پادزهر برای تقویت اهداف دارویی استفاده کردند.

وی ادامه می دهد: سابقه سوء مصرف تریاک چه دارویی و چه دارویی کاملا مشخص نیست اما می توان گفت مصرف تریاک در درمان بر مصرف مخدر آن ارجحیت داشت. برخی دلیل استعمال و رواج تریاک در ایران را دستاورد حمله مغول و برخی دیگر در نتیجه حمله نادرشاه به هند می دانند، اما مستند شده است که در دوره صفویه استفاده از این ماده رایج بوده است. . در میان بزرگان، درباریان و سرشناسان. صفویان خطر مصرف تریاک را بسیار جدی گرفتند و دستور دادند تریاک را در دربار از بین ببرند، اما در دوره های بعد و در زمان جانشینان او مانند شاه سلیمان، استعمال تریاک دوباره رایج شد و مردم با اینکه می دانستند. تریاک مضر بود اما به خاطر عادت به خوردن آن.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان اینکه استفاده از تریاک به شیوه های شناخته شده از دوره قاجار در ایران آغاز شد، می افزاید: در این دوره کشت و مصرف تریاک توسط کارگران هندی در خراسان و کرمان رایج شد؛ اما در این دوره از سال ۱۳۸۰ در استان کرمان استفاده از تریاک در ایران رایج شد. کشت آزمایشی خشخاش و شایعه در اختیار داشتن آن توسط مستشاران خارجی نیز به سرعت به گسترش کشت و مصرف تریاک در مناطق مختلف کشور (به ویژه در مناطقی که اغلب تحت کنترل نیروهای استعماری بود) منجر شد. در دوره قاجار که انگلیسی ها تریاک را به قیمتی بالاتر از گندم و سایر محصولات می خریدند، کشاورزان شروع به کشت تریاک کردند و حتی بین سال های ۱۲۸۶ تا ۱۲۸۸ قحطی را در کشور ایجاد کردند.

صحرابی خاطرنشان می کند: مصرف تریاک به شکل جدیدی از دوره قاجار با فعالیت استعمارگران به وجود آمد و در واقع شکل سیاسی مواد مخدر از همان زمان آغاز شد. انگلیسی ها از یک سو با تشویق به کشت، تولید و فروش تریاک در ایران درآمد امپراتوری بریتانیا را افزایش دادند و از سوی دیگر مصرف تریاک رواج زیادی پیدا کرد. از زمان امیرکبیر تا سال ۱۲۸۲ کشت، فروش و مصرف خشخاش در ایران آزاد بود و هیچ قانونی در این زمینه وجود نداشت. اولین قانون در این زمینه به نام «قانون محدودیت تریاک» در سال ۱۲۹۰ در ۶ ماده به تصویب مجلس نمایندگان رسید و در این دوره قوانین و سیاست های دیگری با هدف کاهش مصرف تریاک به تصویب رسید.

نماینده اجتماعی مؤسسه کدرس با بیان اینکه اعتیاد، کشت و فروش تریاک در دوره قاجار آثار منفی داشته است، به بسیاری دیگر از مشکلات اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی و همجواری با افغانستان (به عنوان بزرگترین تولیدکننده تریاک در جهان) بیشترین مصرف تریاک خام (۴۲ درصد مصرف تریاک خام در جهان) و پس از آن را دارد. ایران، افغانستان و پاکستان به ترتیب زیر می‌گوید: «تصورات غلط درباره اثرات درمانی تریاک، عده‌ای را به این باور رسانده که مصرف تریاک اعتیادآور نیست. در واقع دلایل اصلی مصرف زیاد تریاک در جهان و در ایران این باورهای بی اساس است.

مصرف تریاک به هر شکل و میزانی اعتیادآور است

الصحرابی تاکید کرد: مصرف تریاک به هر شکل (خام، آب میوه، سوخته)، به هر شکل (بلعیده و دودی) و به هر مقدار (تا نیم گرم در روز) علاوه بر اعتیاد، بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی به قلب و مغز منتهی می شود. و سرطان ها

از نحوه مصرف تریاک گرفته تا تاثیرات آن بر بدن

وی در خصوص مصرف این ماده مخدر با بیان اینکه تریاک امروزه در کشورهای غربی به صورت پودر یا توده های قهوه ای سوخته در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد، گفت: این ماده یا دودی یا خوراکی و تزریقی است. اما از آنجایی که ساختار تریاک بسیار شبیه به یک داروی طبیعی در بدن است، مولکول های مواد افیونی هنگام استفاده، گیرنده های عصبی را جذب می کنند و همان احساس آرامش بدون درد را در بدن ایجاد می کنند. این دارو در ابتدا باعث ایجاد احساس شادی و نشاط می شود اما با مصرف مکرر بدن برای رسیدن به این حالت تا حد امکان به این مواد نیاز دارد.

به گفته این محقق، اعتیاد، سوء تغذیه، مشکلات تنفسی و فشار خون پایین از جمله بیماری های مرتبط با اعتیاد به تریاک است.

چرا معتادان مشتاق بازگشت مجدد به مواد مخدر هستند؟

سهرابی با تاکید بر ماهیت اعتیاد به تریاک می گوید: در اثر مصرف این ماده میل به مصرف (از نظر جسمی و روحی) خیلی سریع ایجاد می شود که منجر به حالت تهوع، اشک در چشم، خمیازه کشیدن، سرمازدگی یا تعریق می شود. . . . ” در واقع، معتادان به استفاده از آن بیشتر برای جلوگیری از درد خماری ادامه می دهند تا اولین احساس شادی یا رسیدن به تعادل جسمی و روحی.

معاون اجتماعی موسسه کادرس گفت: تریاک ماده بسیار قوی تر و موثرتری در ایجاد سرطان نسبت به دخانیات است و تاثیر تریاک بر برخی از انواع سرطان بیشتر از سیگار است. مصرف طولانی مدت مواد افیونی با افزایش بیماری های قلبی عروقی همراه است. احتمال حمله قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی با مصرف مواد افیونی دو برابر می شود.

افزایش ۸۶ درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و بیماری های تنفسی با مصرف منظم مواد افیونی

به گفته وی، مصرف منظم تریاک خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و بیماری های تنفسی را در مجموع ۸۶ درصد افزایش می دهد. به عنوان مثال، در حالی که داشتن دیابت به تنهایی خطر مرگ را در مقایسه با افراد غیر دیابتی دو برابر می کند، مصرف همزمان مواد افیونی و دیابت این خطر را تا ۲.۷۶ برابر افراد غیر دیابتی بدون سابقه مصرف مواد افیونی افزایش می دهد. مصرف مواد افیونی خطر مرگ زودرس را در افراد دیابتی به طور کلی تا حدود ۳۰ درصد افزایش می دهد. مصرف طولانی مدت مواد افیونی خطر مرگ زودرس را در بیماران مبتلا به سیروز کبدی ۲.۷۴ برابر افزایش می دهد.

لزوم بازنگری در سیاست های کاهش آسیب

الصحرابی ضمن ارائه تصویری از وضعیت کنونی اعتیاد در کشور می گوید: افزایش سالانه شیوع اعتیاد و سپس کاهش سن شروع اعتیاد در کشور، تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی است. مواد مخدر به مواد مخدر و محرک، افزایش تولید تریاک در کشورهای همسایه و گسترش تجارت مواد مخدر از طریق مسیر ترانزیتی ایران و همچنین تولید بی سابقه مواد صنعتی مانند شیشه که ذائقه بسیاری از مصرف کنندگان است، گسترش طرح‌های درمانی و کاهش آسیب در برابر طرح‌های پیشگیری نشان می‌دهد که وضعیت کنونی نیازمند بازنگری در سیاست‌ها و برنامه‌ها است.

این پژوهشگر اعتیاد ادامه می دهد: هر چند برنامه های درمانی به ویژه برنامه های جانبی باید ادامه یابد، اما آسیب شناسی این برنامه ها نشان می دهد که اگر طرح ها و برنامه های جدی پیشگیری اجرا می شد، وضعیت بسیار بهتر بود. به ویژه تقویت برنامه های پیشگیری در خانواده ها و مدارس می تواند برای افراد در معرض خطر اعتیاد بسیار موثر باشد. تجربه نشان داده است که بسیاری از افرادی که در سنین نوجوانی به مواد مخدر و سیگار معتاد می شوند، خانواده های ناکارآمد یا والدین معتاد دارند و برنامه های پیشگیرانه برای این گروه می تواند در پیشگیری از اعتیاد در آینده بسیار کمک کننده باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که متولیان، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان، توسعه و اجرای برنامه‌های پیشگیری را در اولویت قرار دهند.

شیوع آمفتامین ها در آسیا و تغییر در مصرف مواد مخدر و محرک

وی گفت: در آسیا حشیش رواج دارد، اما از سوی دیگر باید به منطقه مثلث طلایی توجه کرد. با تمرکز بر افغانستان در آسیا، این کشور بیشترین تولید تریاک را بر عهده دارد و این تاثیرگذار است. منجر به مصرف تریاک و مشتقات آن در آسیای جنوب شرقی و جنوب غربی آسیا (به ویژه ایران، پاکستان و افغانستان) شده است که بالاتر از میانگین جهانی است. این در حالی است که شیوع آمفتامین ها در این قاره روند مصرف مواد مخدر و محرک ها را تغییر داده و پس از حشیش، دومین میزان مصرف را به خود اختصاص داده است.

۶۶ درصد از ۱۶۷۰۰۰ مرگ ناشی از اختلالات مصرف مواد مخدر مرتبط با مواد افیونی است.

به گفته سهرابی، مواد افیونی که شامل مواد افیونی (هروئین و تریاک)، مواد مخدر مخدر و سایر مواد افیونی مصنوعی است، به دلیل عواقب جدی استفاده از آنها، یکی از نگرانی‌های اصلی سلامت در بسیاری از کشورها هستند. در سال ۲۰۱۷، مصرف مواد افیونی نزدیک به ۸۰ درصد از ۴۲ میلیون سال زندگی “سالم” از دست رفته به دلیل ناتوانی و مرگ زودرس (سالهای زندگی از دست رفته به دلیل ناتوانی) و ۶۶ درصد از ۱۶۷۰۰۰ مرگ ناشی از اختلالات مصرف مواد را تشکیل می دهد.

وی گفت: «در سال ۲۰۱۹، کشت تریاک برای تولید تریاک و مواد افیونی ۳۰ درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل خشکسالی در افغانستان بود. امسال در مجموع ۲۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار تریاک در جهان کشت شد که معادل ۳۳۷ هزار و ۳۲۵ زمین فوتبال به طول ۱۰۰ متر است.

نماینده اجتماعی موسسه کادراس گفت: در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۵۸ میلیون تن مواد افیونی و ۳۰ میلیون نفر مواد افیونی مصرف کردند که نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۵ میلیون نفر افزایش داشته است.

به گفته این پژوهشگر اعتیاد، در سال ۱۳۹۸، ۷ هزار و ۶۱۰ تن تریاک خام تولید شده که از این میزان، تقریباً ۱۱۸۰ تن تریاک مصرفی و نزدیک به ۷۰۰ تن هروئین بوده است. در مجموع تولید تریاک در سال ۰.۱ درصد کاهش نشان می دهد.

«تریاک» اولین و «گل» دومین ماده مخدر پرمصرف کشور است

جوانان ترجیح می دهند از “گل” استفاده کنند زیرا مصرف آنها راحت تر است

وی افزود: بر اساس آخرین اپیدمیولوژی موجود در ایران، تریاک رایج ترین ماده و بیش از ۵۰ درصد مصرف مواد مخدر در کشور است و مصرف شیشه سومین ماده پرمصرف کشور است، اما در مورد تریاک مصرف و لازم به ذکر است که این ماده به دلیل اینکه از قدیم الایام سنتی بوده، می توان گفت که اکثر افراد در گروه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال از تریاک استفاده می کنند.

و صحرابی خاطرنشان می کند: در این میان، پذیرش یک ماده در جامعه به دلیل نحوه مصرف آن است، زیرا راه مصرف تریاک دشوار است، یعنی نیاز به مصرف آن در مکانی خاص و با ابزار خاصی گرایش جوانان به مصرف آن را کاهش داده و از سوی دیگر به دلیل سهولت استفاده از موادی مانند گل و شیشه، در بین جوانان نیز شیوع بیشتری دارد و گروه های سنی پایین تری را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

انتهای پیام